Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Havucun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Havucun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Havucun yararları arasında ilk sırada gelen ve güçlü bir antioksidan olan beta karoten bakımından zengin olması gelmektedir. İnce bağırsakta A vitaminine dönüştürülen ve vücudumuzda bulunan serbest radikal dengesinin de korunmasına yardımcı olan beta karoten saç, cilt ve tırnakların korunmasından tutun ki kalp hastalıkları riskinin azaltılmasına kadar birçok noktada önemli bir bileşen. Besin lifi bakımından oldukça zengin bir sebze olan havuç, sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayarak kabızlık gibi sindirime bağlı rahatsızlıkları önler. Diyet yapıyorsanız eğer tokluk hissini uzatan ve az kalori içeren havucu sağlıklı bir atıştırmalık olarak da tüketebilirsiniz.

havucun faydasi

Havucun Faydaları

Beta Karoten: Beta karoten havuç sebzesine turuncu rengini veren bir renk pigmentidir. Beta karoten, vücut tarafından A vitaminine dönüştürülür. Bu sebeple havuç, hayvansal besinler dışında A vitamini bakımından en iyi kaynaklardan birisidir.

Kanserden Korunma: Beta karoten ve de diğer antioksidanlar bakımından da oldukça zengin olan havuç kanseri önlemede rol oynayabilir. Yapılan araştırmalara göre beta karoten bakımından zengin olan bir beslenme programının akciğer kanseri, prostat kanseri ve kolon kanseri riskini düşürdüğü sonuçları elde edilmiştir. Fakat laboratuvar hayvanları üzerinde yapılmış olan bu araştırmaların sonuçlarının da kesinlik kazanması için insanların katılımıyla yapılacak çok daha fazla sayıda araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

Lösemi: 2011 yılı itibari ile yapılan bir araştırmaya göre, havucun suyunda bulunan bioaktif kimyasallar, lenfoid ve miyeloid lösemide kansere yol açan hücre büyümesini baskılamaktadır.

Kalp Sağlığı: Hollanda kaynaklı ve 10 yıl süren bir araştırmaya göre sarı ve turuncu renkli sebzeler, kardiyovasküler denilen hastalıkların görülme riskini önemli oranda düşürmektedir.

havuç

Göz Sağlığı: Hemen hemen hepimiz havucun gözler için iyi olduğunu biliriz fakat şaşırtıcı bir şekilde, bu konu ile ilgili yapılan araştırmaların sayısı da oldukça az. Yine de yapılan araştırmalar genel olarak kabul görmüş bu bilgiyi doğrular niteliktedir. Konuyla alakalı olarak Kaliforniya Üniversitesi Jules Stein Enstitüsü tarafınca yapılan bir araştırmaya göre haftada 2 ya da daha fazla sayıda havuç yiyen kadınlarda daha az ya da hiç havuç yemeyen kadınlara göre glokom hastalığının görülme oranı da daha düşük.

Sindirim Sistemi: 1 tane orta boy havuç sağlıklı bir sindirim sistemi için oldukça önemli olan günlük besin lifi ihtiyacının yaklaşık olarak %7’sini tek başına karşılamaktadır.

Besin lifi sadece sindirim sistemi için değil aynı zamanda da kan şekeri seviyesinin korunması için de önemlidir. Kilo vermek için diyet yapıyorsanız eğer atıştırmalık olarak havuç yerseniz, tokluk hissini uzatarak kilo vermeye yardımcı olabilirsiniz.

havuç

Güneşten Korunma: Havucun antioksidan etkisi cildi serbest radikallere karşı korur ve esnek kalmasına yardımcı olur ayrıca yaşlanmanın da ciltte görülen etkilerini geciktirir. Düzenli olarak havuç tüketmek güneşin zararlı UV ışınlarına ve güneş yanığına karşı da cildi korumaktadır. Tabii bu koruma, faktörlü güneş kreminizi bir kenara atın ve bol bol havuç yiyin anlamına gelmez. Fakat daha güçlü bir korunma adına özellikle yaz aylarında daha çok havuç tüketebilirsiniz.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir