Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Semizotunun Faydaları Nelerdir?

Semizotunun Faydaları Nelerdir?

Semizotunun yararları arasında ilk akla gelen mineral ve vitamin yönünden de oldukça zengin bir sebze olması. Hemen hemen ıspanakla aynı miktarda demir, portakalın 1/3’ü kadar C vitamini ve sütün yarısı kadar kalsiyum içeren semizotu aynı zamanda da çok düşük kalori oranıyla (100 gram semizotu 16 kalori içeriyor) kilo vermek için yenilmesi önerilen sebzeler arasında yer almaktadır. Semizotunun bir diğer özelliği de birçok sebzeden daha yüksek oranda antioksidan ve omega 3 yağ asidi içermesi.

semiz

Semizotunun Sağlığa Faydaları:

Omega 3 Yağ Asitleri: Hayvansal gıdalarda bulunan DHA, EPA ve bitkilerde bulunan ALA, omega 3 yağ asitleri için tek kaynağımız olan tükettiğimiz besinlerdir. Çünkü vücudumuz bu yağ asitlerini kendi kendine üretemez.

Omega 3 yağ asitlerinin sağlığımıza en önemli katkısı ise kandaki yağ oranını (trigliseridler) düşürerek damar ve kalp hastalıklarından korunmamızı sağlamasıdır. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalara göre omega 3 yağ asitlerinin astım, depresyon, dikkat eksikliği gibi problemlerin görülme riskini azalttığı ve de bu hastalıkların tedavi sürecine yardımcı olduğunun altı çizilmektedir.

Yine yapılan bilimsel araştırmaya göre yeterli miktarda omega 3 yağ asidi almak, bunama alzheimer gibi beyin fonksiyonlarında meydana gelen sorunların ortaya çıkmasını önlemektedir.

semizotu yarari

Doktorunuzun tavsiyesiyle omega 3 takviyesi kullanmak bir seçenek olabilir fakat omega 3’ü tükettiğiniz besinlerden almak istiyorsanız eğer her hafta en az 3 öğün lüfer, hamsi,  sardalye, uskumru ton balığı ya da somon yemelisiniz. Omega 3 bakımından zengin yemiş ve yağlar; keten tohumu ve keten tohumu yağı, soya fasulyesi yağı, kanola yağı, zeytinyağı ve cevizdir.

Vitamin ve Mineraller: Semizotu başta A ve C vitamini olmak üzere birçok vitamin (niasin, folat, riboflavin, B6 vitamini) içeriyor. Aynı zamanda demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, manganez potasyum, mineralleri bakımından da oldukça zengin bir sebze olarak öne çıkmaktadır.

Demir: Demir minerali, oksijenin vücudun geneline taşınmasını sağlamakta olan kırmızı kan hücrelerinin üretiminde, kritik bir rol oynuyor. Demir eksikliği halsizlik başta olmak üzere, birtakım ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Ispanakla aynı seviyede demir içeren semizotu demir eksikliğine karşı da tüketilmesi önerilen sebzeler arasında yer almakta.

semizotu

Antioksidan Etkisi: Antioksidan vitaminler olarak kabul C ve A vitaminlerini bolca içeren semizotu bu özelliği ile “süper sebze” olarak bilinen ıspanaktan daha çok antioksidan etkiye sahiptir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir