Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Her Derde Deva “Turp”

Her Derde Deva “Turp”

Turp sert yapısıyla aslında bünyenin savunmasını ne kadar fazla güçlü yaptığını gösterdiğine ile ilgili bir mesaj vermek istiyor olabilir. Barındırdığı birçok farklı vitamin ve maddeler vasıtasıyla sağlık açısından inanılmaz yararları vardır.  Daha çok salatalarda kullanılmaktadır. Çok sert yapısı olması nedeniyle rendelenerek ya da yemeklerde yaşlanarak tüketilir.

Ayrıca turşularda sıkça kullanılan turp, sağlık bakımından çiğ olarak tüketildiğinde daha fazla yarar sağlamaktadır. Aynı zamanda turpun suyunun çıkarılması, öksürük ve bağırsak sıkıntılarına çok iyi gelmektedir.

Turp, bol oranda A, C, K ve B6 vitaminleri içerir. Bunların yanı sıra kalsiyum, demir, fosfor, bakır, fosfor, potasyum ve selenyum içermektedir. İçerdiği zengin miktardaki lifler diğer bir çok hastalığa yarar sağlar.

turp

Turpun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Turpun içerdiği zengin orandaki lifler özellikle sindirim sistemine çok yarar sağlamaktadır. Demir, kan hücrelerinin sağlığını korur ve beyinin sağlıklı bir biçimde fonksiyonlarını yürütmesine yardım eder.

Turp şiddetli öksürüklere karşı çok faydalı bir besin kaynağıdır. Özellikle çocuklarda daha çok oraya çıkan öksürük vakalarında turp suyu balla karıştırılarak verildiğinde kısa zamanda sonuçlar almak mümkündür.

Sindirim Sistemi Sağlığını Korur

Turp, yiyeceklerin sindirilmesi ve hazım sıkıntılarının ortadan kaldırılması açısından çok faydalı bir besindir. İçerdiği zengin orandaki diyet lifleri sayesinde sindirim sisteminde bulunan bütün organlara yarar sağlar.

Güçlü Bir Antioksidandır

Turpun güçlü bir antioksidan özelliğinin olması çok geniş bir alanda sağlığa hizmet etmeye yardım etmesine olanak sağlar. Antioksidanlar sayısız hastalıkların başlıca sebebidir. Bu özelliği nedeniyle turp, birçok hastalıktan vücudu korumaktadır.

turp

Turp Hücreleri Onarır

A,C ve K vitaminleri bakımından zengin olan turp hücrelerin yapılanması ve hasarlı hücrelerin onarılması gibi bir çok alanda hücre sağlığına katkı sağlar. Bu durum ayrıca sağlıklı cilt sağlığının ortaya çıkmasını sağlar.

Kalp Salığını Korur

Zengin oranda demir içeren turp kalp sağlığını korunması açısından çok fazla fayda sağlar. Demir, tırnak sağlığından hücrelerin sağlığına, saç sağlığından, cilt sağlığına kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyaç duyulan bir maddedir.

Metabolizmayı Güçlendirir

Turpun barındırdığı zengin mineral ve vitaminler, genel olarak metabolizmayı kuvvetlendirmektedir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Turp içerdiği lifler sebebiyle mide ve bağırsak sağlığına katkıda bulunur. Bağırsak hareketlerini arttırır ve kabızlık sıkıntılarını giderebilir. Bu da daha hızlı kilo vermeye katkı sağlar. Ayrıca bünyenin yağ yakmasını da teşvik eder.

Kas Sağlığını Korur

Kas sağlığını koruma noktasında barındırdığı bol orandaki protein kullanılmaktadır. Protein, vücudun sağlıklı kas yapısının oluşmasını sağlamanın yanı sıra, kramp ve kas kasılmalarına açısından etkili bir şifa kaynağı olabilir.

Kalp Hastalıkları Kolesterole Karşı Etkilidir

Turp, herhangi bir kalp hastalığını engellenmesinde yardımcı olur ve kolesterolun emilimini kolaylaştırır.

tupun faydas

Cilt Sağlığını Korur

Turp içerdiği antioksidanlar ve C vitamini yardımıyla cilt sağlığına önemli anlamda katkı sağlar. Özellikle cilt üzerinde oluşan iltihap ve enfeksiyon rahatsızlıklarının giderilmesinde büyük bir görev üstlenebilir.

Turpun içerdiği bol orandaki su, ayrıca cildin nemli olmasını sağlar. Fosfor ve çinko cilt temizliğine yardım eder, cildi yağlardan ve ölü hücrelerden arındırmayı sağlar. Turpun barındırdığı zengin orandaki lifler cildi toksinlerden korur ve cildin daha uzun süre canlı ve yumuşak kalmasını sağlar.

Saç Sağlığı İçin Yararlıdır

Düzenli biçimde turp tüketimi saç sağlığı açısından faydalı olduğu belirtilmektedir. Saçların dökülmesini önleyebilir, saç köklerini güçlendirir. Bunun yanı sıra kepek sıkıntılarını giderebilir. Bir havlu vasıtasıyla turp suyu kafa derisine uygulanabilir.

Saçlara sağlıklı ve doğal bir parlaklık kazandırmaya yardım eder. Daha mükemmel sonuçlar alabilmek açısından turp suyunun kullanılması önerilmektedir. Saç sağlığını korumada turp suyunun barındırdığı zengin orandaki demir önemli rol oynar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir