Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Spor Ayakkabılar Nasıl Temizlenir

Spor Ayakkabılar Nasıl Temizlenir

Kullandığımız her ürün gibi ayakkabıların da belli aralıklar ile temizlenmesi gerekebilir. Özellikle de çoğu spor ayakkabının açık renkte olduğunu kabul edersek bu durum daha da önemli hale geliyor. Lekelenen ya da kir ve tozla kaplanan spor ayakkabıları temizlemek için birden fazla yöntem uygulayabilirsiniz. Özellikle de ayakkabınızın imal edildiği malzemeye göre farklılıklar gösterir bu durum.

spor-ayakkabilar-nasil-temizlenir

  • Spor ayakkabılar için en uygun temizleme yöntemi sabunlu suya eski bir diş fırçanızı batırarak spor ayakkabılarınızı ovmak. Özellikle lekelerin üzerine doğru uygulama yaparsanız daha kesin sonuçlar alacaksınız.
  • Ancak bazen sabunlu suyun temizleyemeyeceği lekeler olabiliyor. Özellikle açık renkli ya da beyaz spor ayakkabılarınızda çok rahatsız edici gözüken bu lekelerden kurtulmak için benzin – alkol ya da asetona batırılmış fırça ile ovabilirsiniz. Bu lekelerden kurtulmanızda uçucu yapıdaki malzemelerin yardımı olacaktır.
  • Belli bir süre kullanmadığınız spor ayakkabılarınızı dolaba kaldırabilirsiniz. Ancak daha sonra tekrar kullanmak istediğinizde sizi sürpriz küf lekeleri ile şaşırtan spor ayakkabınızı eski haline kavuşturmak için gliserin kullanabilirsiniz. Küf lekeleri ile baş edebilmenizde gliserin en kolay ve etkili çözümdür.
  • Spor ayakkabınız bezden imal edilmiş ise eski bir yastık kılıfının içine koyarak çamaşır makinanızda yıkayabilirsiniz. Ancak diğer spor ayakkabıların çoğunda bu yöntem bozulmalara neden olabilir.
  • Temizleme işleminden sonra sabundan arındırmak için temiz su ile nemlendirdiğiniz renk vermeyecek bir bez kullanabilirsiniz. Spor ayakkabıların özellikle lastik kısımlarının lekeleri oldukça zor çıkar. Bu nedenle renk bırakacak bir bezi kullanmanız kalıcı lekelere neden olabilir.
  • Tekrar kullanmadan önce kurumasını sağlayınız. Spor ayakkabınızın üretildiği malzeme gün ışığında ya da yüksek sıcaklıklarda bozulabilecek yapıda ise serin ve ışık almayan yerde kurumasını sağlamalısınız.
  • Süet kısımları varsa spor ayakkabınız tamamen kuruduktan sonra zarar vermeyecek şekilde fırçalayarak sönük hale gelen tüylü yapısını tekrar canlandırabilirsiniz.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir