Anasayfa / Anne / Çocuk / Çocuk Gelişimi / Tuvalet Eğitimi Çocuğa Nasıl Verilir?

Tuvalet Eğitimi Çocuğa Nasıl Verilir?

Henüz yeni doğmuş bir bebeğin kasları güçlü olmadığından tuvaletini tutamaz. Kasların gelişmesiyle birlikte çocuğun zihinsel gelişimi de tuvalet eğitimi için önemlidir. Bu yüzden çocuklarda tuvalet eğitimi yaşı ortalama 2 yaştan sonra başlar. Fakat bu yaş sınırı her çocukta aynı olmayabilir. Bu yüzden çocuklardaki tuvalet eğitimi için acele etmemek en önemli aşamalar arasında yer alır. Peki, çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir? Sorusunu daha ayrıntılı bir şekilde sizler için araştırdık.

çocuklarda tuvalet eğitimi

Sabırlı Olmalısınız! Çocuğun tuvalet eğitimi konusundaki en önemli aşama; annenin aceleci bir tutumda olmamasından geçer. Bu durumda anne, son derece sabırlı olunmalı ve çocuğa verilen tuvalet eğitimindeki ilk süreçte mutlaka başarısızlığın olacağını kabullenmek gerekir. Deneme yanılma yöntemleri çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını zamanla kazanmasına yardımcı olacaktır. Dolayısıyla çocuğa tuvalet eğitimi öncesinde annenin de bu dönem için hazır olması çok önemlidir.

tuvalet eğitimi

Kesinlikle Korkutmayın! Tuvalet alışkınlığı sırasında çocuğunuzu korkutmak, aşağılamak, azarlamak yapılabilecek en yanlış eğitimler arasında yer alır. Bunun yerine tuvalet eğitimi sırasında pozitif bir tutum, çocuğun psikolojisi üzerinde olumlu sonuçlar sağlayacaktır. Çocuğunuz altına kaçırdığı zaman onu azarlamak yerine bir dahaki tuvalet ihtiyacı için pozitif olarak yönlendirebilirsiniz. Örneğin; tuvaletinin geldiğini söylediği anda mutlu olduğunuzu ona hissettirmeli ve sevmelisiniz. Tuvaletini altına yapmadığı için mutlu olduğunuzu bunu kendisine anlayacağı bir dille anlatmanız çok etkilidir. Bunun yanı sıra ufak hediyelerle çocuğunuzun olumlu yaklaşımını ödüllendirmelisiniz.

tuvalet-egitimi-suresinde-nelere-dikkat-edilmelidir-02

İlgisini Çekmeye Çalışın! Her çocuk büyüklerini örnek alır. Bu yüzden siz de tuvalete gittiğiniz zaman evdeki baba veya farklı bir ebeveynin sizi sevmesini ve alkışlamasını sağlayın.

Sık Sık Tuvalete Götürün! Tuvalet eğitimi boyunca çocuğunuzun altına yapmasına izin vermeyecek şekilde sık sık tuvalete götürün. Bu sıklık 40 dakikada bir yeterli olacaktır. Bu hususta en dikkat edeceğiniz şey; çocuğunuzu tuvalete götürdüğünüzdeki her sefer için tuvaletini yapması için zorlamayın. Yaklaşık 2 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Çocuklarda Geç konuşma

Çocukların konuşmaya başlama süreci genel olarak yaklaşık 6 aylıkken ufak heceleri kullanarak başlamaktadır. Genel olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir