Anasayfa / Seyahat / Uzakdoğu Kültürünün En Önemli Şehri Bankok

Uzakdoğu Kültürünün En Önemli Şehri Bankok

Bangkok, Uzakdoğu kültürünün en önemli lokasyonlarından Tayland‘ın kendi dilinde ‘Melekler Şehri’ anlamına gelen başkenti. Krallıkla yönetilen, kralı çok sevilen gerçekten çok acayip bir ülkenin, aynı acayiplikteki başkenti. Belki de bu acayiplikten olsa gerek Bangkok turizm alternatifleri de çok farklı ama çok zengin. Bir yandan Budizm Başkenti olması nedeniyle ciddi bir haç ve din turizmi misafiri çeken şehir, bir yandan ciddi bir ticaret merkezi olması nedeniyle de iş insanlarının uğrak noktası.

bangkok tatilfotoğrafları

Olağanüstü adaları, plajları ve tropik iklimi ile de hem dinlenmek için hem de sıklıkla balayı için uğrak bir nokta olan Tayland’ın ana ulaşım merkezi olması da Bangkok’a gelen turist sayısını yükseltiyor. Ülkenin hoşgörü ve anlayış dininin, fakirlikle ve Amerikan politikalarıyla  birleşmesi sonucu ortaya çıkan bumbum* (paralı seks ilişkisi) turizmi de ciddi bir nüfusu ülkeye ‘çekiyor’ 2012’de 25 milyona yakın turist ağırlayan Tayland konuklarına birçok şey vadeden, çok yönlü bir turizm cenneti.

bangkok yapıları

Bangkok da bu zenginliği ve ‘acayipliği’ içinde barındırıyor elbette. Dünya’nın sayılı gökdelenlerinin hemen dibinde 20 kişinin bir odada yaşadığı nehir kenarı derme çatma evcikler bir arada. Herhangi bir yerde buna ev demenin imkanı yok ancak ciddi bir nüfus bu evlerde hayatını sürdürüyor. Şehirde atılan her adımda bu zıtlığı görebilmek gerçekten delirtici bir deneyim. Bir an inanılmaz şıklıktaki restoranlarda enfes yemekler yedikten sonra, restoranın hemen kapısından farelerin geçişini izleyebilirsiniz.

bangkok geceleri

Wat Pho (Yatan Buda Heykeli): En eski tapınak aynı zamanda dev bir yatan buda heykeline ev sahipliği yapar. Aynı zamanda ülkenin en eski üniversitesi olduğu kanısı da varmış. Aynı zamanda tıp bilimini yaşatan ve yeni kuşaklara aktaran bu merkez Tai Masajı’nın bilimsel eğitim ve uygulama bölgelerindendir. Masaj yaptırabileceğiniz gibi ders de alabilirsiniz. Bir de kapısında siz içeri girerken sizi fotoğaflayan çocuklar var. Bunu siz içeriyi gezerken magnete basıp kapıya getiriyorlar. Çok başarılı bu turistik eşyayı ne verirsen abi şeklinde satıyorlar. Hiçbir yerden ‘souvenir’ almayı sevmesek de bu karşı koyulmaz, çünkü üzerindeki biziz. – Egoist değiliz. 🙂 Fotoğraf çektirmek gibi bir şey bu da sadece sürpriz idi.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

1 Yorum

  1. harika bir mimarisi ve doğası var, inşallah bir gün bizede gidip görmek nasip olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir