Anasayfa / Seyahat / İlginç Bir Ülke Nepal

İlginç Bir Ülke Nepal

Nepal İnsanları Koca bir ülkenin insanlarını genellemek yanlış da olsa bunca fakirlik içinde sakin ve iyi niyetli kalmayı başaran Nepallilerden öğreneceğimiz çok şey var. Tanıştıklarımız genelinde biraz utangaç ama samimi insanlardan bir an bile zarar görebileceğimiz ya da kazıklanabileceğimiz hissine kapılmadık. Onlar böyle mutlular edebiyatı hoş değil, her insan gibi daha iyi bir yaşamı hakediyorlar ve bolluk içindeki kötülerin yanında iyilikleriyle bize örnek oluyorlar. Nepal’in yakın tarihinde hippilerin de önemi büyüktür. 60’larda Nepal’e ulaşan hippiler iki apayrı dünyanın tanışmasıyla Nepallilere çok fazla yenilik katmıştır. Müzikten, hizmet sektörüne önemli bir kültürel bir etkileşim yaşanmıştır.

nepal halkı

2011 seçimlerinde 26,5 milyon civarındadır. Günümüzde de 28 milyon dolaylarında olduğu tahmin edilmektedir. En kalabalık ve en büyük şehri başkent Katmandu’dur. Nepal’de eğitim durumu oldukça düşük olup, okuma yazma oranı da ne yazık ki %50 dolaylarındadır.

Bizdeki kedi köpek nüfusu kadar maymunlar ve türleri şehirlerde özgürce gezmektedir. Birçok tapınakta da maymunlar yaşar ve halk tarafından bizim kedilerimize baktığımız hayvan sevgisi hissi yerine kutsal olduğu için beslenir. Şehirlerdeki maymunların da hafif hırsız ve bulaşıldığında saldıran kimlikleri olduğunu belirtelim. Rahatsız etmeyeni ellemezler.

nepal insanları

Nepal’de trekking yapmak için birçok farklı seçenek bulunmakta. Bu işle ilgilenen birçok şirket var ve yolu bilen yetkili rehberler olan şerpalar (sherpa) eşliğinde gerçekleştiriliyor. Trekking programları 4 günden başlayıp 30 güne kadar çıkabiliyor. Birkaç örnek vermek gerekirse Everest Base Camp’ine ulaşmak yaklaşık 17 gün, trekking için en çok ziyaret edilen dağ olan Annapurna Base Camp’ine ulaşmak ise 10 gün sürüyor. Farklı fiziksel koşullarda, daha maceracı ya da daha kolay seçenekler mümkün. Dünya’nın en özel doğa görüntülerine, dağ tapınaklarına, bölgeye özel hayvanları görme imkanıyla apayrı bir seyahat programı.

nepal gezisi

Nepal’in üçüncü büyük şehri ve Annapurna’da trekking yapmak için başlangıç noktası. Katmandu’dan Pokhara’ya ulaşım için 15 dakikada bir otobüs kalkıyor ve yaklaşık 6-7 saat sürüyor.  Giden arkadaşlarımızın da izlenimiyle Pokhara dünyanın en huzurlu noktalarından biri, inanılmaz bir doğası var ve özellikle gölleriyle meşhur. Macera turizmi çok gelişmiş. Rafting, trekking, kano ve yamaç paraşütü yapmak için birçok seçenek var.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir