Anasayfa / Seyahat / Seyir Defteri Mistik Beyrut

Seyir Defteri Mistik Beyrut

Bir zamanlarda Doğu’nun Paris’i, iki iç savaş, birçok dış saldırı ve savaş ve Ortadoğu’nun bitmez tükenmez dertlerinin arasında, eski kimliğini ancak ‘nispeten’ koruyabilmiş. Beyrut gerçek anlamda bir kardeşlik şehri, Hatay’ın içine yansıyan hoşgörü ve kardeşlik, daha zor badirelerden geçmiş bu kentte mahalli gelişmelere, çarpık kopukluklara, net idari ayrımlara rağmen insana -bizce- pek yansımamış.

beyrut gezisi

Dürüst olalım, otel işleten bir müslüman olsanız, çağrılacak taksinin şoförü de müslüman olmaz mı? Ya da din kısmını bir kenara bırakın, en azından bir tanıdığınıza iş yaptırmaz mısınız? İşte Lübnanlı bir Arap’sanız yaptırmıyorsunuz. Sunni mahallesinde konakladık, gezmek için Hristiyan taksici çağırdı, yan mahallesindeki Şii çocuğu da taksiye aldık, yanında bir Yahudi çalışıyordu…

beyrut marina gezi

Downtown: İç savaş zamanında şehrin ikiye ayrılan ve nötr tek bölgesi, “Solidere” olarak da anılıyor. Savaştan çok zarar görmüş, ama dokusunu koruyarak yenilenmiş bölgede gezilecek çok fazla yer var. Mavi Kubbeli El Amin Camiisi, Parlamento Binası,  Belediye Binası, Roma kalıntıları,  Nejmej Meydanı, Al-Omari Camiisi kaçırmayacağınız ana noktalar. Bunların haricinde kiliseler, sinagoglar, bolca cafe-restoran ve mağaza bulunmakta.  Meydandaki cafelerde bir kahve içilir. Çevredeki restoranlar şehir geneline göre daha pahalı, biraz turist tuzağı.

beyrut gezisi gece

Pigeon Rocks: Bu görkemli doğal kaya geçiti Beyrut’un sembol noktalarından. Küçük botlarla çevresinde, içinden de geçilecek şekilde turlar düzenleniyor. Beyrut’un en yoğunlukta turist göreceğiniz yeri diyebilirim.

Gemmayzeh: Beyrut’un Taksim, Cihangir gibi bohem bölgesi. Çok sayıda bar-restoran, klasik marka olmayan farklı dükkanlar. Özellikle yemek yemek için uygun fiyata, yerel restoranlar bulunmakta. Gece hayatınında önemli merkezlerinden, lüks kulüplerden, sade barlara sayısız seçenek mevcut. İnsan kitlesi çok sıcak rastgele bir bar-restoranda herkesle sohber etmeye başlayabilirsiniz. Bu durum tabii bütün Lübnan için de geçerli.

Achrafieh: Turistler tarafından atlanan şehrin en lüks bölgesi. Hristiyanların yoğunlukta olduğu bölgede çok şık giyimli insanlar, kaliteli restoran-cafe ve mağazalar bulunmakta. Hamra’ya benzer olsa da daha az turistik ve daha şık. Bölgedeki “ABC” alışveriş merkezi oldukça şık. Çevrede ara sokaklara dalarak gezinin, çok huzurlu ve keyifli bir mahalle.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir