Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Mide Bulantısına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Mide Bulantısına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Mide bulantısının pek çok farklı sebebi olabilir fakat bu sebepler arasında en sık görülenleri; araç tutması, migren, aşırı alkol kullanımı, kaygı stres, vertigo ve gıda zehirlenmeleridir.

Tabii bunların dışında gebelik döneminde yaşanan, sabah bulantıları da oldukça yaygındır. Bazı besinler mide bulantısını şiddetlendirirken, bazıları ise hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Mide bulantısı eğer düzenli olarak görülüyorsa ve ortada belirli bir sebep yoksa öncelikle teşhis amacı ile doktora gitmelisiniz.

Geçici mide bulantısını hafifletmek amacıyla aşağıdaki içecek ve yiyecekleri kullanabilirsiniz.

mide bulantisi yaşamak

Mide Bulantısına Neler İyi Gelir?

-Sindirimi Kolay Gıdalar: Mideniz bulandığında yağ içeren ya da bol proteinli sindirimi daha zor gıdalar yerine, tuzlu kraker gibi atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Kokusu ve tadı çok güçlü olmayan krakerler, mide bulantınızı bastırabilir.

-Zencefil: Zencefil hamilelikte yaşanan sabah bulantıları, araç tutması gibi farklı sebeplerle görülen mide bulantılarına iyi gelmektedir. Mide bulantılarınızı hafifletmek için günde 2-3 bardak zencefil çayı içmek yararlı olacaktır. Çayı hazırlamak için toz zencefil değil de taze zencefil dilimlerinin kullanılması tavsiye edilmektedir.

mide bulantisi

-Limon: Bazı kadınlar, gebelikte yaşanan mide bulantıları için limon kullanmaktadır. Limonun ekşi tadı ya da bazen sadece kokusu bile, mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Daha etkili bir çözüm istiyorsanız, hazırladığınız zencefil çayının içine yarım limonun suyunu sıkabilirsiniz.

-Su: Sıvı kaybı, mide bulantılarını şiddetlendiren bir diğer etkendir. Özellikle mide bulantısı yaşadığınız zamanlarda içtiğiniz suyun miktarına özen gösterin. Enerji içecekleri ve kafeinli içecekler içmeyin. Suyu bir anda içmek yerine yavaş yavaş içmelisiniz. Suyun çok soğuk olmamasına dikkat edin. Mide bulantısı eğer su kaybı sebebiyle görülüyorsa su ile birlikte kaybettiğiniz mineralleri, daha hızlı yerine koymak amacıyla potasyum bakımından zengin olan muz tüketebilirsiniz.

-Mideyi Boş Bırakmayın: Boş mide, bulantıların artmasına sebep olabilir. Bunun için midenizi tutacak, hafif, çok güçlü tadı ve kokusu olmayan yiyecekler tüketebilirsiniz.  Midenizin dolması ve mide suyunu alması için bir parça ekmek içi yiyebilirsiniz.

Elma: Elma, lifli yapısı ile mide bulantılarına yol açan toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırmaktadır. Tabii tek seferde 2-3 elma yemek bulantıları şiddetlendirebilir. 1 elmayı dilimleyerek yavaş yavaş yemelisiniz.

Nane: Bulantının arttığı zamanlarda 1-2 nane yaprağı çiğnemek ya da nane çayı içmek iyi gelebilir. Nane, mideyi rahatlatır ve bulantının kısa sürede geçmesine yardımcı olmaktadır. Fakat mide ekşimesi şikayetiniz var ise nane yemek ekşimeyi arttırabilir.

mideye iyi gelen besinler

Kuruyemişler: Protein eksikliği bulantıyı arttırabilir fakat mideniz bulanırken tavuk, et ya da balık yemek istemeyebilirsiniz. Bu gıdalar yerine 1 avuç fındık, badem, fıstık işinize yarayabilir.

Tavuk Suyu: Grip benzeri hastalıkların tedavisine yardımcı olması amacıyla sık sık başvurulan yiyecekler arasında yer alan tavuk suyu çorbası,  (erişteli veya pirinçli) mide bulantısı yaşadığınızda içmesi ağır bir çorba olabilir. Fakat tavuk suyu, mide bulantısına da iyi geldiği gerekçesi ile çorba yapmak yerine, 2-3 parça tavuğu haşladıktan sonra onun suyundan bir miktar içebilirsiniz. Evde tavuk yoksa eğer bulyon kullanabilirsiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir