Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Kekiğin faydaları nelerdir?

Kekiğin faydaları nelerdir?

Dünya mutfaklarında çok yaygın biçimde kullanılmakta olan kekik aynı zamanda sağlık açısından da sayısız yarar sağlamaktadır. Kekik içerdiği mineraller, bileşen, vitaminler ve bitkisel besinler yardımıyla sağlığımıza çok fazla katkıda bulunur.

Kekik potasyum, demir, magnezyum, manganez, kalsiyum ve selenyum açısından da zengin bir besindir. Ayrıca B-kompleks vitaminleri, A, C, E, K vitaminleri,  folik ve beta karoten asit gibi vitaminlerin deposudur.

Kekiğin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yüksek ve Hipertansiyona Etkisi

Kekik yüksek tansiyon ve hipertansiyon  dengesini sağlıklı bir düzeyde tutmayı başardığı için bu tür rahatsızlıklarla mücadele eden kişiler tarafından yaygın biçimde kullanılır.

Kolon ve Meme Kanserini Önleyebilir

Son zamanlarda hareketsizliğe ve obeziteye bağlı olarak sindirim sisteminde oluşan hastalıklara ve başta kolon kanserine karşı etkili bir besindir. Kolon kanserine yakalanma tehlikesini azaltır. Yine son yıllarda sayısı çok fazla artan meme kanserine yakalanma tehlikesini azaltır. Meme kanseri hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatır.

kekigin faydalari nelerdir

Cilt Sağlığını Korur

Cilt ve deri rahatsızlıkları kırsal ve şehir alanlarında en fazla yaşanan sorunların başında gelir. Kekik vasıtasıyla yapılan bitkisel ilaçlar ve yemeklerde kullanımı deri ve cilt hastalıklarını engelleyebilir.

Kekik ayrıca akne gibi cilt rahatsızlıklarını da tedavi eder. Bakteriler üzerinde etkilidir ve kekik suyuyla yüzünüzü yıkamanız sıkıntıyı büyük ölçüde giderebilir. Aynı zamanda sivrisinek sokmalarından dolayı oluşan cilt hastalıklarına karşı etkili olabilir.

Bronşite İyi Gelir

Kekik genel olarak solunum yolu sistemi açısından sağlıklıdır. Soğuk algınlığı, öksürük, balgam, ateş gibi rahatsızları ortadan kaldırabilir. Bunun yanı sıra bronşite iyi gelir. Bu özelliği nedeniyle astım ve solunum yolu sorunları yaşayan kişiler de tüketebilirler.

Saç Sağlığını Korur

Diğer otlarla birlikte kombine edildiğinde saç sağlığı açısından mükemmel katkılar sağlar.  Kekik, saçların dökülmesini engelleyebilir ve saçların yeniden çıkmasına yardımcı olabilir.

Kalbe İyi Gelir

Kekik, etkili bir antioksidan özelliklere sahiptir. Anti-enflamatuar özellikleri ile birlikte, farklı çeşitlerde  kalp hastalığını oluşturan kronik hastalıkların engellenmesi için kullanılabilmektedir.

kekik

Kemikleri Güçlendirir

Keki, demir deposudur. Yalnız 2.8 gram, kekik bir yetişkin kişinin günlük  demir ihtiyacının yaklaşık % 20’sini karşılayabilir. Demir eksikliği yorgunluk ve zayıf bağışıklık sistemine sebep olabilmektedir.

Bunun yanı sıra kekik zengin miktarda K vitamini barındırmaktadır ve K vitamini güçlü ve sağlıklı kemik sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Besin Deposudur

Çok etkili bir antioksidan özelliği olan kekik, bol miktarda manganez, potasyum ve demir içermektedir. Bu nedenle kalp sağlığı için çok yararlıdır, kan hücrelerinin sağlığını korur, kan akışını hızlandırır, kırmızı kan hücrelerinin aldıkları hasarları giderir.

Stresi Giderir

Kekiğin barındırdığı B-6 vitamini beynimizdeki GABA oranını sağlıklı seviyede tutar ve bu da stresle mücadele etmemizi daha da arttırır. Ayrıca sinir sistemi sağlığını korur.  Stresten kaynaklanan olumsuz düşünceleri önler.

Alzheimer Hastalığına Yakalanma Tehlikesini Azaltır

Kekik genel olarak beyinin görevlerini sağlıklı bir biçimde yerine getirmesine ve beyin hücrelerinin sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra özellikle yaşlılığa bağlı olarak oluşan hafıza zayıflıklarına yakalanma tehlikesini ve beyin hastalıklarını azaltabilir. Bütün bunlara bağlı olarak da Alzheimer hastalığına yakalanma tehlikesini azaltabilir.

kekigin yararlari

Uykusuzluk Sorununu Giderir

Uyku sıkıntısı çekenler açısından kekik alternatif tedavi kaynağı olabilir. Kekiğin sinir sistemine olumlu etkisinin olması uykusuzluğa sebep olabilecek sorunları yok edebilir. Yatmadan önce içilen bardak kekik çayı güzel bir uyku çekmenize yardım edebilir.

Şiddetli Öksürükleri Yatıştırır

Soğuk algınlığı nedeniyle şiddetli bir öksürük sorunu yaşıyorsanız kekik çayı tüketebilirsiniz. Kısa zamanda öksürüğün şiddetini azaltabilir. Ayrıca kekik etkili bir balgam sökücü özelliği taşır.

Hazımsızlığı Giderir

Kekik çayı, sindirim sistemi içinde yararlı bir besin kaynağıdır. Kekik çayı kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunları gidermenin yanı sıra, gaz, bağırsak krampları ve şişkinliği giderebilmektedir.

Enerji Verir

Kekik, yorgunluğu azalttır, stresi alır, kas ağrılarını giderir ve belirli bir rahatlık verir. Kaybedilen enerjinin yeniden kazanılmasını sağlar. Zihinsel açıdan olan yorgunlukları da giderebilir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir