Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kekik Yağının Yararları Nelerdir?

Kekik Yağının Yararları Nelerdir?

Kekik oldukça geniş bir yelpazede sağlığımıza hizmet eder. Cilt kolesterolden, saç sağlığına, sağlığından, yüksek tansiyona ve kalp sağlığından akciğer sağlığına kadar oldukça geniş bir alanda sağlığımızı korur. Kekiğin sağlığa olan yararlarını şu şekilde sıralamak mümkün;

Yüksek ve Hipertansiyona Faydası

Kekik hipertansiyon ve yüksek tansiyonun dengesini sağlıklı bir seviyede tutmayı başardığı için bu tür hastalıklarla mücadele eden kişiler tarafından yaygın olarak kullanılır.

Kolon Kanserini Engelleyebilir

Son zamanlarda obeziteye ve hareketsizliğe bağlı bir şekilde sindirim sisteminde olan hastalıklar ve özellikle de kolon kanserine karşı oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Kolon kanserine yakalanma riskini de azaltmaktadır.

kekik faydasi

Meme Kanserine Yakalanma Riskini Azaltır

Kekik, yine son yıllarda sayısı fazla artan meme kanserine yakalanma riskini de azaltır. Kekik, meme kanseri hücrelerinin, yayılma hızını düşürebilmektedir.

Maya Enfeksiyonuna Karşı Korur

Vajinal mantar ve candida albicans ağız enfeksiyonlarına sebep olabilen ortak bir mantardır. Aynı zamanda “pamukçuk” olarak bilinmektedir ve kekik içerdiği uçucu yağlar yardımı ile bu hastalıkları da tedavi edebilmektedir.

 Cilt Sağlığını Korur

Deri ve cilt problemleri şehir ve kırsal alanlarından en sık yaşanan problemlerin başında gelir. Kekik yardımıyla yapılan yemeklerde ve bitkisel ilaçlar kullanımı ya da içecek olarak tüketilmesi deri ve cilt hastalıklarını önleyebilmektedir. Çok miktarda uçucu yağ içeren papatya ve kekik karışımı egzaman ve benzeri hastalıkları ortadan kaldırabilir.

Ayrıca kekik akne gibi cilt problemlerini de tedavi eder. Bakteriler üzerinde etkili olmakla beraber kekik suyu ile yüzünüzü yıkamanız problemi büyük ölçüde giderir Ayrıca sivrisinek sokmalarından dolayı da meydana gelen cilt hastalıklarına karşı da kekik etkili olabilmektedir.

Bronşite İyi Gelir

Genel anlamda kekik, solunum yolu sistemi için sağlıklıdır. Öksürük, soğuk algınlığı, balgam, ateş gibi problemleri ortadan kaldırabilir. Bunun yanında da bronşite iyi gelir ve bronşları rahatlatır. Bu özelliğinden dolayı solunum yolu ve astım gibi problemleri yaşayan bireyler de  tüketebilirler.

kekik yarari

Saç Sağlığını Korur

Kekik, diğer otlarla kombine edildiği zaman saç sağlığı için mükemmel katkılar sağlayabilmektedir.  Saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğu gibi, saçların dökülmesine de engel olabilmektedir.

Kalp Sağlığı İçin kekik

Kekik aynı zamandfa etkili bir antioksidandır.  Antioksidan özelliklere sahiptir. Anti-enflamatuar etkileriyle beraber, farklı türde kalp hastalığına yol açan ve kronik enflamasyon kardiyovasküler gibi hastalıkların önlenmesi için de kullanılabilmektedir.

Solunum Yollarını Açar

Kekik, solunum sağlığını korur. Bir bardak sıcak suda biraz kekik demleyerek içerseniz, şiddetli, göğüs ağrıları, öksürük, solunum yolu ve bronşit problemlerini giderebilmektedir.

Kemikleri Güçlendirir ve Demir Deposudur

Sadece 2.8 gram kekik bir yetişkin için günlük demir ihtiyacının% 20 sini kazandırabilmektedir.  Demir eksikliği anemisi, zayıf bir bağışıklık sistemine sebep olabilmektedir. Bu yüzden de düzenli olarak kekik tüketimi, aynı zamanda birçok hastalığa yakalanma riskini de azaltır.

Bunun dışında kekik zengin bir miktarda da K vitamini içermektedir ve K vitamini de güçlü ve sağlıklı kemik sağlığı için hayati önem taşır.

kekik

Besin Deposu Kekik

Oldukça etkili bir antioksidan olan kekik, manganez, bol miktarda potasyum ve demir içerir. Bu yüzden de kalp sağlığı için çok yararlıdır. Kan hücrelerinin sağlığını korur, kan akışını hızlandırır, kırmızı kan hücrelerinin sağlığını koruyarak aldıkları hasarları giderir, böylece de bir çok açıdan sağlığa katkıda bulunmaktadır.

Stresi Giderir

Kekikin içerdiği B-6 vitamini, beyindeki  GABA düzeyini sağlıklı bir seviyede tutar ve bu durum da stresle mücadele etmemizi arttırmaktadır aynı zamanda da sinir sistemi sağlığını korumaktadır. Stres kaynaklı olan olumsuz düşüncelere de engel olur.

Göz Sağlığını Korur

Kekik yağda çözünen A vitamini içerir ve bu mukus sağlığı yanında göz sağlığını da korur.

Sağlık Açısından Diğer Faydaları

Kekik beta-karoten ve A vitamini gibi flavonoidler açısından da zengindir. Kekik tüketimi ağız ve akciğer boşluğu kanserine yakalanma riskini de ciddi anlamda azaltmaktadır.

Kekik, Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır

Genel anlamda kekik, beyin hücrelerinin sağlığının korunmasına ve beynin görevlerini sağlıklı bir biçimde yerine getirmesine yardımcı olabilmektedir. Bunun dışında özellikle de yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan hafıza zayıflıklarına ve beyin hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilmektedir. Bütün bunların bir sonucunda Alzheimera yakalanma riskini azaltabilir.

Uykusuzluk Sorunu İçin Kekik

Uyku problemi çekenler için de kekik, alternatif bir tedavi olabilir. Kekiğin sinir sistemi üstünde olumlu etkisi olduğundan dolayı uykusuzluğa sebep olabilecek problemleri ortadan kaldırabilmektedir. Yatmadan önce içilen bir bardak kekik çayı,  iyi bir uyku çekmenize yardımcı olabilmektedir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir