Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kilo Aldıran Besinler Nelerdir?

Kilo Aldıran Besinler Nelerdir?

-Eğer normal kilonuzun altındaysanız ya da sağlıklı kilo almak istiyorsanız, aynı şekilde sağlıklı kilo verenler gibi sizin de dengeli bir beslenme programına ihtiyacınız var demektir. Çünkü her kalorisi yüksek olan besinler sizin için yararlı değildir ve “boş kalorili” besinler ile kilo alırken başka sağlık problemlerine yaşamanıza sebep olabilir.

-Kilo almanın ilk kuralı, gün içerisinde harcadığınız kaloriden fazlasını almak bunu da düzenli olarak yapabilmektir. Kalori kaynağı olarak hem kalori yoğunluğu hem de besin değeri yüksek olan gıdalara yönelmenizde fayda var.

-Uzmanlar sağlıklı kilo almak için, bir ayda 1-1.5 kilonun hedeflenmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu kilo oranını yakalamak için de günde 300-400 fazla kalori almanız yeterli bir rakam olacaktır.

kilo adıran besin

 

-Kilo aldıran yiyecekler arasında olan çok çeşitli besinler var fakat kepekli ve tam tahıllı ekmekler, peynir çeşitleri, makarna, muz gibi kalorisi yüksek, mineral, vitamin ve besin lifi açısından zengin gıdalar ilk sıralarda yer almaktadır.

-İdeal Kilo Nedir?

-Kilo aldıran gıdalara geçmeden önce “ideal kilo veya normal kilo” nasıl belirlenir bir bakalım. Herkesin kilo vermek için uğraştığı bir dönemde, zayıf olmak pek de kötü bir şeymiş gibi görünmüyor değil mi? Ama işin aslı pek de öyle değil. Aşırı zayıf olmak, öncelikle bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep oluyor. Bu sebeple viral yolla veya bakteri ile bulaşan hastalıklar, kilosu ideal kilonun altında olanları çok daha fazla etkiliyor.

-Aşırı zayıf olmanın yan etkileri bununla da sınırlı kalmıyor. Sağlıksız görünen cilt, saç ve tırnaklar,  Kas kütlesinin azlığı, hormon dengesinin bozulmasından dolayı ve bazı durumlarda düzensiz adet, kemiklerde zayıflık aşırı zayıf olmanın diğer olumsuz etkileri arasında yer almaktadır.

kilo aldıran besinler

 

-Kilo Aldıran Besinler-

Aşağıdaki yazıda kilo aldıran yiyecekler arasında gösterilen, bazı gıdaların listesini bulabilirsiniz. Fakat bu listede yer alan bazı gıdalar herkes için uygun olmayabilir. Sizin ve sağlık koşullarınıza ve yaş aralığınıza en uygun, kalori bakımından da zengin bir beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.

-Bitkisel Yağlar: Bitkisel yağlar (palmiye, fıstık yağı, zeytinyağı, kanola yağı, soya yağı) k yüksek kalorili besinler arasında sayılır. 100 gram bitkisel yağ, yaklaşık 900 kalori içerir. Hidrojene edilmemiş doğal yağlar, dengeli bir şekilde ve hafta içine dağıtılarak tüketilmelidir.

-Hayvansal Yağlar: Et ve balık yağları yüksek miktarda kolesterol içerir ancak aynı zamanda kolesterol bakımından da zengin olduğu için dikkatli tüketilmelidir. Mesela 100 gram tereyağı yaklaşık 900 kalori, 100 gram balık yağı da 910 kalori içerir.

-Fıstık Ezmesi: 100 gram fıstık ezmesinde, yaklaşık olarak 600 kalori vardır. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesinde ise 100 kalori bulunur.

-Kuruyemişler: Fıstık, badem gibi kuruyemişler sağlıklı yağ asitleri, kalori ve protein bakımından zengindir. 1 avuç (18 gr) badem 161 kaloridir ve bu kalorinin 25’i karbonhidrattan, 116’sı ise yağdan ve 21’i de proteinden gelmektedir.

kilo

 

-Peynir: Kalsiyum ve protein içeren peynir, kilo aldıran yiyecekler arasında sayılır. Yağ oranı yüksek olduğundan dolayı dikkatli tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.

-(Siyah) Çikolata: %50-70 arası kakaodan üretilen, siyah çikolata (bitter) hem antioksidandır hem de kalori bakımından zengindir.

-Tahin: 100 gram tahinde toplam 595 kalori bulunmaktadır.

-Kilo Aldıran Diğer Besinler-

Kuru üzüm, Hindistan cevizi sütü, Tam buğday ekmeği, Avokado, Yulaf ezmesi, Keten tohumu yağı, Esmer pirinç, Ananas suyu, Balık yağı, Elma suyu, Kuzu ciğeri, Kuru kayısı, Yumurta, Üzüm suyu, Tereyağı, Susam, Patates, Fındık yağı, Ceviz.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir