Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Şekeri Düşüren Besinler Nelerdir?

Şekeri Düşüren Besinler Nelerdir?

Eğer şeker hastasıysanız o halde hangi yiyeceklerin kan şekerini yükselttiğini, ne zaman protein, karbonhidrat ve lif tüketmeniz gerektiğini de biliyorsunuzdur.

Bu hastalığı kontrol altında tutabilmek amacıyla uygun beslenme programına bağlı olmak, birinci derecede önem taşır. Eğer şeker hastası değilseniz, fakat kan şekerinin yüksek olması sebebiyle sürekli susuzluk, aşırı iştah, sürekli susuzluk, sık idrara çıkma, görme sorunları gibi problemler yaşıyorsanız eğer şekeri düşürmek için bazı besinlerden yararlanabilirsiniz.

Uzmanlar, şeker seviyesindeki dalgalanmalara engel olmak amacı ile düşük (glisemik indeks) seviyesinde olan karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesini önermektedir.

şekeri düşüren gidalar

 

Gıdaların (glisemik indeks – GI) seviyesi, kan şekerini direkt etkileyen bir değerdir. Ayrıca bazı sağlıklı yağlar, baharatlar ve bitkiler yemeklere lezzet katmak veya şekeri düşürmek için de kullanılabilir.

-Şekeri Düşüren Besinler Nelerdir?-

Kan şekeri seviyesini sabit tutmak ya da yavaş yükselmesini sağlamak için önerilen gıdalar, aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı olup, fazla kiloların sebep olduğu yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

Aşağıdaki listelediğimiz şekeri düşüren besinler, tam liste değildir ve bu listedeki gıdalar kişinin sağlık durumuna göre de değişebilir. Kan şekerinizi kontrol etmek için, size en uygun olacak beslenme programını bir uzmandan alabilirsiniz.

-Badem: protein ve sağlıklı yağ bakımından zengin olan fındık, metabolizmayı güçlendirir ve insülin direncinin kontrol edilmesine yardımcıdır. Bu özelliği nedeni ile şeker hastalığı riskini azaltmak için, günde 10-15 adet badem tüketilmesi önerilir.

şekeri düşüren besin

 

-Keten Tohumu: Yüksek miktarda sağlıklı yağ asidi ve besin lifi içeren keten tohumu, şekeri düşürmek için kullanılabilir. Keten tohumu aynı anda, sağlıklı yağ asitleri olan ve de vücudun üretmediği omega-6 ve pmhe-3  yağ asitleri ile genel sağlığınıza katkıda bulunmaktadır.

-Tarçın: Kötü kolesterol olarak bilinen ve düşük yoğunluklu kolesterolü düşürmek için çok etkili bir baharat olan tarçın insülin etkisini taklit eder ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcıdır. Düzenli olarak bir günde yarım çay kaşığı tarçın tüketirseniz kan şekeri seviyesini yaklaşık olarak %20 oranında düşürmektedir. Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız eğer tarçın kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

-Limon ve Elma Sirkesi: Elma sirkesi ve asitli limon, yüksek karbonhidratlı yemeklerle birlikte tüketilirse eğer glisemik indekslerinin düşmesine yardımcı olmaktadır. Glisemik indeksi yüksek olan ve gıdalardan oluşan bir öğün yiyecekseniz eğer aynı öğünde sirke ve limon tüketmek, yemek sonrasında kan şekerinin aşırı yükselmesini engel olmaktadır.

şeker düşürücü gidalar

-Tatlı Patates: Düşük glisemik indeks değerine sahip olan patates, kan şekerini sabit tutan besinler arasında yer alır. Tatlı patates yendiğinde, kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve uzun bir süre de aynı seviyede kalmasını sağlayarak açlık hissi yaşanmasına engel olur.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir