Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Soğan suyunun faydaları nelerdir?

Soğan suyunun faydaları nelerdir?

Soğan bağışıklık sistemi üzerinde son derece etkili bir besin kaynağıdır.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar.

-Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların iyileşme süresini kısaltır vevücuda kuvvet verir.

-Hem bedensel hem de zihinsel yorgunluğu giderir. Zindelik verir.

-Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkilidir.

– Öksürüğü ve nefes darlığını keser.

-Damar ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

-Bazı kanser türlerine karşı koruyucudur.

sogan suyunun faydalari

-Kandaki şeker düzeyini kontrol altına alır. Soğan şeker hastaları açısından son derece faydalıdır.

-Böbreklerdeki taşların ve kumların düşürülmesine yardımcı olarak aynı hastalıkların tekrar etmesini önler.

-Mikrop öldürücü özelliği ile hem kandaki hem de vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine yardım eder.

-Sindirim sisteminin çalışmasını düzenler ve hazmı kolaylaştırır.

-Karaciğerin çalışmasını düzenler.

-Kemik erimesine karşı da kemikleri korur.

-Afrodizyak etkisiyle cinsel isteği arttırır.

-Haricen kullanıldığında da dolama ve egzamanın tedavisinde etkilidir.

Soğan Suyunun Bağışıklık Sistemine Yararları

sogan ve sogan suyu

Antiseptik özelliğe sahip soğan suyu,  her derde deva olarak bilinir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve aynı zamanda hastalıklarla güçlü bir şekilde mücadele etmesi soğanı, hem kış hem de yaz aylarının vazgeçilmez besin öğesi haline getirir. Kış aylarında sık sık grip, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların hem bu hastalıklara karşı korunmada hem de tedavisinde eşsiz bir besin kaynağıdır.

Soğan Suyu Saç Sağlığına Birebirdir

Soğan suyu sağlıklı bir şekilde saç uzamasını teşvik eder. Aynı zamanda saç derisinin temizlenmesini sağlayan doğal bileşenler de içerir. Soğan suyu, bünyeden toksinlerin atılmasında etkili olduğu için de saç köklerinin güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayabilmektedir. Sağlıklı ve güçlü saç kökleri de saç dökülmesini engeller. Şampuanla soğan suyunu birleştirerek saçlarınızı yıkarsanız eğer saç dökülmesini  de azaltabilirsiniz. Aynı zamanda kepek sorununu da ortadan kaldırabilir.

Soğan suyu, sağlıklı saç derisi ve saç için gerekli olan B6 ve C vitaminleri yanında germanyum, potasyum, magnezyum ve kükürt içermektedir.

Cilde Yararları

Soğan suyu da sivilceler açısından iyi bir tedavi yöntemidir. Bunun için, etkilenen bölgelere uygulamadan önce bal veya zeytinyağı ile karıştırılmalıdır. Kahverengi ve kara lekelerin tedavisi için soğan suyu ile birlikte zerdeçal macununu kullanabilirsiniz. Bunun için hazırladığınız macunu etkilenen yerlere masaj şeklinde uygulamanız yeterli olacaktır. Macunu uygulamanızın ardından saçlarınızda bir saat bekletin, Ayrıca cilde de uygulayabilirsiniz. Bunu 2-3 hafta tekrar ettiğinizde gözle görülür farklılık hissedeceksiniz. Soğan suyu aynı zamanda mantar rahatsızlıkları içinde kullanılabilir.

sogan suyunun saca faydasi

Kulak Ağrılarını Giderir

Şiddetli bir biçimde kulak ağrısı rahatsızlığı yaşıyorsanız eğer kulağınıza bir damla soğan suyu damlatmanız sizi bu durumdan kurtulabilir. Soğan suyunun barındırdığı esans yağları sayesinde hızlı bir biçimde kulak ağırlarından kurtulmanız mümkün olabilir. Kulak enfeksiyonları için soğan suyu inanılmaz etkiler yapabilmektedir. Ayrıca kulak çınlamaları için de soğan suyunun yararlarından faydalanabilirsiniz.

Solunum Problemlerini Giderebilir

Soğan suyunun solunum yolları ile ilgili rahatsızlıklarda ciddi anlamda katkı sağladığı bilimsel açından ispatlanmıştır. Soğuk algınlığından dolayı oluşan solunum yolu hastalıklarını giderebilir. Fonksiyonlarını yitirme dönemine gelen mukusların sağlıklı bir biçimde çalışmasına yardımcı olur. Soğan suyunun balla karışımı şiddetli öksürükleri azaltır ve bronşlar için hissedilir rahatlama yapabilir. Aç karınla soğan suyu içmek midede yanma hissine sebep olacağı için yemekten 30-40 dakika sonra içilmesi önerilir.

Mide Sorunlarını Giderebilir

Soğan suyu mideye birçok farklı bakımdan faydalıdır. Midede rahatlama sağlayan anti inflamatuar ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bunlar aşırı gaz ve kronik kabızlık sorunlarını giderir. Soğan suyunun bu özelliği  kolik rahatsızlığının tedavisinde ve çocuklarda solucanlardan kurtulma açısından faydalı olabilir. Kolik tedavisi için, soğanı yumuşayana kadar bir miktar suda haşlayın ve daha sonra haşlanan soğanı çocuğa yedirin. Ancak soğanın sadece bir kısmını yedirin. Çünkü hepsi midenin yanmasına sebep olabilir. Soğan suyu, gut hastalıklarına da iyi gelir. İdrar yolu ile bünyede toplanan gereksiz sıvıları dışarı atar. Bu da böbrek taşlarının oluşumunu önlemede etkili olduğu gibi, bazı hastaların ise idrar yoluyla küçük taşlar düşürmesinde etkilidir.

sogan suyu yapimi

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir