Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kilo almaya yardımcı mineraller

Kilo almaya yardımcı mineraller

Birçok insan kilo vermeye çalışmasının yanı sıra çok zayıf olan kişiler ise çeşitli yollarla kilo almaya çalışmaktadır. Bunun için tabii ki kilo vermek için diyetisyenlere gidildiği gibi kilo almak isteyenler de uzman doktorlar kontrolünde bunu yapmalıdır.

Kilo almak için vitamin ve mineral takviyeleri olmazsa olmazdır. Bu yazımızda kilo almaya yardımcı olan mineralleri inceleyeceğiz.

Çinko

Çinko minerali açısından eksik beslenme iştahın azalmasına sebepolarak kilo almayı zorlaştırabilir. Düzenli şekilde önerilen miktarda (kadınlar için 8 mg, erkekler için günlük 11 mg) çinko minerali tüketmek kişide iştah açar ve daha fazla yemek yemeye olanak sağlamaktadır.

Çinko mineralini doktorunuza danışarak takviye şeklinde alabilir ya da çinko bakımından zengin olan deniz ürünlerini, et ve süt ürünlerin, kuruyemiş çeşitlerini daha sık tüketebilirsiniz.

mineral kaynakları et ve sut

Demir

Demir eksikliği, özellikle küçük yaştaki çocukların normal kilonun altında olmasına yol açan bir faktördür. Demir eksikliği aynı zamanda fiziksel ve zihinsel gelişimin yavaşlamasına nede olur.

Demir ölçümü yaptırmanızın ardından doktorunuz test sonuçlarına bağlı olarak size demir takviyesi önerebilir. Aynı zamanda koyu yeşil yapraklı sebzeler demir açısından oldukça zengindir.

Kreatin

Kreatin, enerjiyi kısa süreli olarak arttırarak kasları geliştirmek açısından ihtiyaç duyulan direnci sağlar.

Sindirildikten sonra direkt biçimde kaslara giden kreatin minerali, fiziksel egzersiz süresini uzatır ve kas kütlesini arttırmanıza yardım eder.

kilo almaya yardimci mineraller

Kreatini toz şeklinde kullanabilir veya kırmızı et ve balık gibi besinlerden alabilirsiniz.

Kilo almak için sadece vitaminlere yüklenmek yerine bünyenin diğer vitaminlere ve minerallere gereksinim duyduğunu göz ardı etmeden dengeli bir beslenme programı uygulamak gerekir.

Sağlıklı bir beslenme düzeniyle aldığınız kilonun yağ olarak depolanmasını engelleyebilir ve esas hedef olan kas kütlesinin artmasını sağlayabilirsiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir