Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Baharatlar lezzetli yemeklerin ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadırlar. Kimyon tohumunun yassımsı biçiminin etrafında çizgi kanalları bulunur. Yaprakları ucuna doğru sivrilirken renkli ve dikdörtgen şeklinde olur. Kimyon tohumu oldukça ufak olmasına rağmen rengi ve tadı çok otantik bir besindir.

Kimyonu sağlık bakımından önemli kılan şey yalnız tadı değildir. Vücut sağlığı açısından büyük önem taşıyan vitamin ve mineraller içerir. Tam bir A vitamini kaynağı olan kimyon aynı zamanda C,E ve K vitaminlerini barındırmaktadır. Bunun yanı sıra folatlar, niasin, Tiamin ve piridoksin riboflavin içermektedir. Karbonhidratlar bakımından da zengin olan kimyon yağlar ve diyet lifleri de içermektedir.

Kimyon bazı mineraller bakımından da çok zengindir. Özellikle fosfor ve kalsiyum açısından çok zengin olan kimyon, bunun yanı sıra demir, bakır, magnezyum, manganez ve çinko içermektedir. Aynı zamanda Beta Karoten  deposu olarak bilinir.

kimyon yarari

Kimyonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Cilde Yararları

Cilde en çok zarar veren iki öğe serbest radikaller ve toksinlerdir. Kimyonun barındırdığı mineral ve bileşenler bu iki öğenin ortadan kalkmasına katkı sağlar ve cilde verdikleri zararları daha da azaltabilirler.

Kimyonun bol oranda içerdiği fosfor, ciltte ortaya çıkan sivilce, dökülme ve benzeri sıkıntıların giderilmesini sağlayabilir. Kimyonun barındırdığı maddeler toksinlerin boşaltım yoluyla daha kolay bir şekilde bünye dışına atılmasını sağlar.

Kimyon aynı zamanda sirke ile uygulandığında siyah leke ve aknelerle mücadele edebilir hatta bu sıkıntıları ortadan kaldırabilir.

Kimyonun barındırdığı E vitamini ciltte oluşan mantar gibi cilt ve alerjik rahatsızlıkları önleyebilir. Bol oranda diyet lifi içermesi nedeniyle cildi toksinlerden de temizlemektedir. Serbest radikallerin ciltte oluşturduğu  zararları azaltmaya yardım eder. Yaşlanmadan kaynaklanan cilt sarkmaları ve yaşlılık lekeleri gibi problemlerin yok edilmesine yardımcı olur.

Kimyon suyu ile yıkanıldığında cilt ve deride oluşan kaşıntı ve döküntü gibi sıkıntıların çözümüne yardımcı olabilir. Ayrıca kimyon suyunu içerek tüketmek ise avuç ve ayak tabanlarındaki yanma hissini yok edebilir.

Saç Sağlığına Yararları

Kimyonun barındırdığı zengin besinler, saç sağlığını koruma açısından ciddi katkıda bulunurlar. Bu besinler saçların sağlıklı bir biçimde büyümesi için büyük önem taşırlar. 100’den fazla mineral ve besin içeren kimyon saç sağlığına önemli katkıda bulunabilir.

kimyon
Kelliğe ve Saç Dökülmesine Karşı Kimyon Kürü

Zeytin yağı ve siyah kimyon yağı eşit miktarlarda karıştırılır. Banyodan sonra, saçınıza veya başınızın saç olmayan kısmına elde edilen bu karışımı masaj yardımıyla uygulayın. Bu uygulama yeni saçların çıkmasını teşvik edecektir.

Parlak ve Uzun Saçlar İçin Kimyon Kürü

Bir kaşık kimyon ile 1.5 yemek kaşığı çörek otu tohumunu karıştırarak 10 dakika kaynatın. Karışımın kaynamasının ardından suyu tohumdan ayırmak için süzün. Bu karışıma sonra bir tane çiğ yumurta ekleyin ve yine iyice karıştırın. Ayrıca saf zeytin yağını da karışımı ekleyebilirsiniz. Bu daha fazla verim katacaktır.  Son olarak bu karışımı, 30 dakika boyunca kafa derinize masaj yaparak uygulayın. Çok iyi bir sonuç alma açısından haftada bir kez tekrarlayın.

Kimyon, kepek sorunları olan kişiler için de güvenle kullanılabilir. Kısa zamanda kepek sorununu yok ettiğini göreceksiniz.

Kan Şekerini Dengeler

Düşük kan şekeri oranının dengelenmesine yardımcı olan kimyon, bu özelliği sebebiyle özellikle diyabet hastaları açısından büyük bir kaynak durumundadır.

Demir Deposu

Kimyon doğal bir demir kaynağıdır ve bu özelliği sebebiyle özellikle anemi hastalarına önemli derede yardımcı olur. Demir içeriği, kişideki kansızlığı tedavi etmeye yardım eden hemoglobin içeriği açısından kan yapar ve aynı zamanda bünyenin hücrelere oksijen taşıyıcı görevini üstlenir.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Serbest radikallere ve yabancı maddelere karşı etkili antioksidan içermesi nedeniyle bağışıklık sisteminin hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.

kimyon faydasi

Sağlıklı Adet Döngüsü Sağlar

Kimyon kadın sağlığı açısından önemli katkı sağlar. Tüm yaş gruplarında kadınların sağlıklı bir şekilde adet döngüsü için güvenle tüketebilecekleri bir şifa kaynağıdır.

Kanserle Mücadele Eder

Kimyonun barındırdığı antioksidan kompleksi genel olarak serbest radikallerin varlığına son verir. Kanser vakalarına yakalanma tehlikesini azaltırken özellikle kimyon otu meme ve kolon kanserlerine yakalanma tehlikesini azaltabilir. Bazı sağlık uzmanları da meme ve kolon kanseri tedavisinde kimyon otunu önermektedir.

Kimyonun Diğer Yararları

Kimyon, soğuk algınlıklarına iyi gelir, öksürme, boğaz iltihabı ve solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Metabolizmayı kuvvetlendirir ve hareketlendirir. Sindirim sistemine yararlıdır. Sindirim sistemi organlarının tamamı için büyük önem taşıyan besinleri sağlar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir