Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Yulafın Cilde ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yulafın Cilde ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Özellikle kış mevsiminde güne yulaf ezmesi ile başlamak sağlık bakımından çok faydalıdır. Çünkü yulaf çok fazla enerji sağlayan protein ve karbonhidratlar bakımından çok zengin bir besin deposudur.

Yulaf bol oranda lif içermektedir ve yalnız bir fincan yulaf bile bünyenin ihtiyaç duyduğu protein ve lifin büyük bir bölümünü karşılayabilir. Güne zinde bir şekilde başlamak için çok iyi bir alternatiftir.

Yulafı sağlık bakımından bu kadar önemli kılan içerdiği zengin mineraller ve bileşenlerdir. Yulaf, bol oranda karbonhidrat ve protein içermektedir. B6 vitaminin yanı sıra tiamin, niasin  ve riboflavin içeren yulaf aynı zamanda bol miktarda folat içermektedir.

Yulaf daha çok içerdiği bol orandaki minerallerle dikkat çeker. Mükemmel bir fosfor kaynağı olan olan yulaf bunun yanı sıra  kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, sodyum ve bakır içerir.

yulaf

Yulafın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Cilt Sağlığına Yararları

Yenilerek tüketilmesinin yanı sıra yulaf, cilt bakımında da kullanılır. Cilt sağlığı bakımından en önemli özelliklerinden biri akne tedavilerinde etkili olmasıdır. Yulafın 15 dakika pişirilmesinin ardından ılık bir biçimde masaj yapılarak cilde 10 dakika süresince uygulanması akne sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Bu uygulama ayrıca sivilce sorununun yok edilmesine yardım ettiği gibi pul pul dökülen ciltler açısından da şifa kaynağı olabilir.

Yulafın cilt sağlığına sunduğu diğer bir yarar ise kaşıntılıları giderebiliyor olmasıdır. Bazı cilt hastalıklarının sebep olduğu kaşıntılar ayrıca dökülmeyi de beraberinde getirmektedir. Cilt ve deride oluşan kaşıntıları giderebilir. Bu nedenle yaygın biçimde deri hastalıklarının tedavisinde  kullanılmaktadır. Cilt açısından doğal bir temizleyicidir ve su çiçeği hastalığının tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yulaf, cilde doğal bir parlaklık katar ve bakterilerin sebep olduğu kararma ve sağlığı tehdit eden sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Saç Sağlığına Yararları

Yulaf, saç için de iyidir. Tropikal olarak uygulandığında, saçların güçlenmesini ve yumuşamasını sağlayabilir.

Genelde şampuanların doğal şekilde olmayan içerikleri saç derisinin kaşınmasına ve kurumasına sebep olabilmektedir. Doğal bir şifa deposu olan yulaf bu sorunu yok edebilir ve kaşıntıları giderir. Kafa derisi sağlığına önemli anlamda katkıda bulunabilir. Saçların temizlenmesini sağlar ve kepek sorununu giderebilir.

yulafin faydasi

Son zamanlarda yapılan birçok araştırma yulafın saç dökülmesini önleyebileceğini ortaya koymaktadır. Serbest radikallerin verdiği zararlar ve demir eksikliği olmak üzere saç dökülmesine sebep olan bir çok unsur vardır. Yulaf barındırdığı çok yüksek miktardaki zengin mineraller ve vitaminler vasıtasıyla saçların kuvvetlenmesini sağlar ve dökülmesini önler. Özellikle demir, magnezyum, bakır gibi mineraller saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur.

Sinir Sistemini Korur

Yulafın içerdiği zengin ve bol orandaki mineraller sinir sistemi üzerinde etkilidir. Sinirler üzerinde bir rahatlama sağlar ve stresten meydana gelen kötü düşüncelerden kurtarır. Çağımızın en önemli rahatsızlıklarından biri olan stres, genel ruh sağlığını tehdit ederken uzun süre devam etmesi fiziksel sağlık sorunlarına ve sindirim sistemine önemli ve kalıcı zararlar verebilir. Yulafın sinir sistemi üzerindeki olumlu etkisi, bir çok fiziksel ve ruhsal hastalıklara yakalanmayı engeller.

Uykusuzluğu Giderir

Merkezi sinir sistemine iyi gelir ve uyku sorunlarına sebep olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar. Stres kaynaklı oluşan kötü düşünceler genellikle uyku sorunlarına neden olmaktadır. Yulafın barındırdığı zengin mineraller, sinirlerin gevşeterek uyku sorununun ortadan kaldırır. Bu nedenle akşamları yatmadan 1-2 saat önce yulaf tüketimi deliksiz bir uykuya yardımcı olur.

Bağımlılığı Azaltır

Yulafın sigara ve alkol bağımlığına karşı iyi geldiği belirtilmektedir. Uygun bir zaman belirleyip bağımlı olduğunuz herhangi bir içecek ya da yiyecek yerine yulaf tüketmeniz, sıkıntının ortadan kalkmasına yardım edebilir.

yulafin yarari

Kemik ve Kas Sağlığını Korur

Yulaf tüketimi, kemik ve kas sağlığının korunması açısından önemlidir. Çocukların gelişme döneminde sağlam iskelet ve kas yapılarının oluşmasına yardım eder. Başta demir olmak üzere birçok mineral bakımından zengin olan yulaf bu özelliği sebebiyle kas ve kemik sağlığının korunmasında önemlidir.

Yulafın Sağlık Açısından Diğer Yararları

Yulafın bazı sağlık uzmanları tarafından guatr hastalığına iyi geldiği belirtilmektedir. Aynı zamanda yulaf tüketimi tiroid bezlerinin rahatsızlanmasını engelleyebilir. Genel olarak kemik sağlığının koruyan yulaf, diş sağlığı için yararlıdır. Dişlerin çürümesini önleyebilir.

İktidarsızlık sıkıntısına da iyi geldiği belirtilen yulaf, bununla beraber kan şekeri oranını da sağlıklı düzeylerde tutmaya yardım eder. Sindirim sistemine yararlıdır, özellikle çocuklarda çok sık rastlanan hazımsızlık rahatsızlığının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir