Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Safranın Faydaları Nelerdir?

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safran dünya genelinde tüketimi popüler olan bitkiler arasında yer alır. Safranın içerdiği besinler gayet etkilidir, bununla beraber anlık sonuçlar verebilir.

Safranın sağlığa eşsiz katkısının altında yatan en önemli sebep içerdiği zengin vitamin, minerallerin yanı sıra etkili bileşenlerdir. Protein bakımından zengin olan safran, bol oranda lif içerir. Ayrıca Niasin Piridoksin, Riboflavin, sodyum, C vitamini içerirken, potasyum bakımından inanılmaz zengindir.

Safran mükemmel oranda manganez içerir, ve demir, bakır, fosfor, kalsiyum, çinko, selenyum  gibi sağlık bakımından büyük önem taşıyan mineraller safranda bol oranda vardır.

Safranın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Safran genel olarak gıda olarak tüketilir ama aynı zamanda tıbbi açıdan yararlanılan bileşikler ve kimyasallar içermektedir. Bu şekilde hastalıkların tedavisi yanı sıra sağlığa faydaları açısından birçok üründe kullanılır.

safran faydasi

Hastalıkları Önler

Yemeklerin içinde kullanılan safran hastalıkları engellemekle bilinir. Safran, hastalıkları engelleyen kimyasal bileşenler içermektedir. Bunun yanı sıra vücudu rahatlatıcı özelliği bulunur.

Uçucu Yağlar

Safran diğer bitkilerle beraber tüketildiğinde inanılmaz tadı ile birlikte uçucu yağlara karışır, böylece birçok yarar sağlar. Safranın barındırdığı uçucu yağlardan bazıları, sineol, borneol, pinen, geranoildir.

Tedavi

Farklı kültürlerde safran yalnız bir bitki ya da baharat olarak algılanmaz, ayrıca şifa kaynağı olması için kaplıcalarda detoksifikasyon ve benzeri tedavilerde kullanılmaktadır.

Antidepresan

Safranın barındırdığı bileşenler bünyede depresyona sebep olan asit dengesinin bozulmasını engellemektedir. Bu özelliği nedeniyle ruh sağlığı için yaygın olarak kullanılır.

Hücre Sağlığına Etkisi

Safran, kan hücreleri en başta olmak üzere vücutta bulunan hücre sağlığını korur. Bunun yanı sıra hücrelerin sayısının artmasına önemli katkılarda bulunmaktadır.

safran

Sindirime Faydaları

Etkili bir antioksidan özelliği nedeniyle safran, sindirim sistemi için yararlıdır. Bağırsak hareketlerini daha da arttırarak kabızlık sorunlarının kaybolmasına yardımcı olduğu gibi bu özelliği sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kalp Sağılığı

Potasyum bakımından zengin olan safran, kan basıncını sağlıklı oranlarda tutmaya yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde safran dolaylı biçimde kalp sağlığına katkı sağlar.

Kan Sağlığına Katkıları

Vücudu zararlı kimyasal maddeler ve toksinden koruduğu için safran ayrıca kanın temizlenmesini sağlar. Kan hücrelerinin artmasına katkıda bulunmasının yanı sıra içerdiği demir maddesiyle kan hücrelerin daha fazla derecede oksijen almasına yardım eder.

Cilt Sağlığına Faydaları

Cildin genç kalması ve temizlenmesi için safran, cilt maskelerinde yaygın biçimde kullanılır.

Sağlıklı ve pürüzsüz cilt sahibi olmak için 2-3 safranı ve 1 çay kaşığı sandal ağacı tozunu bir bardak sütte karıştırın. Ardından cildinizi yıkayın ve bu elde ettiğiniz karışımı cildinize masaj yardımıyla uygulayın. 20 dakika boyunca bekledikten sonra cildinizi iyice durulayın. Bu karışımı iki haftada bir kere tekrarlayabilirsiniz.

Akne Tedavisi

Safran, akne, siyah nokta ve lekelerin tedavisi açısından etkilidir.

8-10 safran ile 4-5 fesleğeni mikserde karıştırın. Bu karışımı 10-12 dakika boyunca masaj şeklinde yüzünüze uygulayın.  Bu uygulama sivilce ve akne sorunun yok edilmesine yardımcı olacaktır.

safran

Yüz Dokusunu Geliştirir

Bir bardak suyu 10 dakika boyunca kaynatın  ve daha sonra 4 çorba kaşığı süt tozu ve 4-5 tane safran ekleyin. Bu karışımı 10 -15 dakika kadar cildinize uygulayın.  Bu uygulama, yüz dokunuzun gelişmesine yardım edecektir.

Kuru Ciltler

Eğer mat ve kuru bir cildiniz varsa, safran ve limon maskesi hazırlayabilirsiniz. Safran cilde parlaklık kazandırırken limon cildi temizler.

Bir çay kaşığı limon suyu ile safran tozunu karıştırın. Eğer çok kuru cildiniz varsa bu karışıma birkaç kaşık süt ekleyebilirsiniz. Karışımı hamur haline getirip cildinize uygulayın. 20 dakika yüzünüzde bekledikten sonra cildinizi duru su yardımıyla yıkayın.

Saç Sağlığına Faydaları

Safran, saçların sağlıklı şekilde büyümesine yardımcı olabilir. Safran ile meyan kökü, sütle birlikte karıştırılarak saçların döküldüğü bölgeye uygulanırsa saç çıkmasını teşvik eder. Ayrıca var olan saçların dökülmesini daha da azaltarak kellik sorununu yok edebilir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir