Anasayfa / Güzellik / Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?

Kınayı daha çok saçı yıpratmadan, kimyasal maddeler olmadan, doğal yollarla renk vermek için kullanıyoruz fakat kınanın tek özelliği bu değildir. Kınanın saça en önemli yararları saçı yumuşatması, nemlendirmesi ve uçların kırılmasını en aza indirmesidir. Saç derisine uygulandığında da tahrişi en aza indirger ve saç derisini etkileyen cilt hastalıklarına dolayısıyla da kepeğe karşı koruma sağlar.

Sağlıklı Saçlar İçin Kına

Çabuk kırılan, donuk görünen ve aşırı kuruyan saçlarınız varsa eğer kınayı deneyebilirsiniz. Saça doğal parlaklık veren ve saça hacim kazandıran kına, düzenli olarak kullanıldığı zaman saç derisini temizleyerek saç köklerinin hava almasına yardım eder. Saç derisinin toz ve yağdan temizlenmesi, koparak dökülmelerin azalması ve de saçın sağlıklı uzaması için de son derece önemli.

saç

Koparak Dökülmelere Karşı Kına

Saçlarınızı taradıktan sonra tarağınızda, kalan saç teli sayısından şikayetçiyseniz eğer ayda 2 kez kına ile bakım yapabilmeniz mümkün. Bunun için 1 yemek kaşığı hardal yağını, ve 1 çay kaşığı yoğurt ve1 çay kaşığı limonla karıştırıp saç derinize masaj yapın ve sürün. 3 Daha sonra 0 dakika beklettikten sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayın.

Aşırı Kuru ve Hacimsiz Saçlar İçin Kına

Kına, saçı nemlendirirken saç tellerini sarar ve koruyucu bir tabaka oluşturarak saça hacim vermektedir. Kınayı saçlarınızı nemlendirmek için kullanacaksanız eğer 1 gece öncesinden 1 demlik siyah çay hazırlayın ve kınayı da içine atın. Sabah kına ve çay karışımını saçınıza sürmeden önce, 1 adet yumurtayı iyice çırpın ve karışıma ekleyin o şekilde de saçınızı ve saç derinize sürmelisiniz. 1 saat beklettikten sonra da saçınızı şampuanlayın.

Kepeğe için Kına

Kınanın saç derisini yumuşatması, derideki tahrişi alması ve saç derisini temizlemesi, kepeğe karşı da en etkili doğal saç ürünlerinden biri olmasını sağlar. Kına ile kepek maskesi hazırlamak için de 1 avuç çemenotunu geceden suya koyun ve sabah da iyice ezin. Daha sonra 2 çay kaşığı kına ile iyice karıştırıp yoğun bir merhem kıvamına getirin. Bu karışımı da saç derinize sürüp 1 saat beklettikten sonra şampuanla yıkayın.

Portrait of a beautiful young woman with long hair and brighr black eye make-up- horizontal
Portrait of a beautiful young woman with long hair and brighr black eye make-up- horizontal

Kınanın Saça Uygulanması

Kına saça uygulanırsa zengin bir kızıl renk vermektedir. Saçlarınız siyahsa bu kızıl renk yalnızca dikkatli bakıldığında belli olur. Fakat diğer saç renkleri için aynı durum söz konusu değildir çünkü saç teline tutunan kına, beyazları kapatırken bütün saça kızıl bir renk vermektedir. Eğer saçınızın renginden de memnunsanız kına kullanmanızı önermeyiz çünkü hem kınanın saçtan çıkması 4-6 hafta sürebilmekte hem de kına üzerine boya yapmak mümkün değildir. Bu yüzden kına kullanmadan önce 2 kez düşünmenizde yarar var.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Pratik Güzellik Bilgileri**

Bayanlar bu habrrimiz  tam size göre ..Hızlı yağlanan saçlara, uzun sürede kuruyan ojelere, kurumuş ciltlere her …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir