Anasayfa / Güzellik / Saçın Yağlanmaması için Neler Yapılır?

Saçın Yağlanmaması için Neler Yapılır?

Saçın normal bir oranda yağlı olması kötü bir şey değildir, tersine saç tellerinde bulunan yağ saçı yumuşatarak güneşin zararlı ışınları da dahil saçı yıpratan birçok çevresel faktörlere karşı koruma sağlar. Bu sebeple saç uzmanları, saçları her gün şampuanlamanın, doğal yağı azalttığı sebebiyle saçı yıpratabileceğini belirtiyor. Fakat aşırı yağlanan saçlarla uğraşmak ise başka bir problem. Çünkü gün içerisinde yağlanan saçlar, uyguladığınız modelin bozulmasına, saçın çok daha çabuk kirlenmesine ve de hacmini kaybetmesine sebep olmaktadır.

Saçın Yağlanmaması İçin

Saçlarınızı sık yıkayın fakat her gün şampuanlamayın. Saçların sık sık şampuanlanması hem saçı hem de saç derisini kurutmaktadır. Kuruyan saç derisi, kendisini korumak için daha fazla yağ üretmeye başlamaktadır. Sonuçta saçlarınız daha çabuk yağlanabilir. Okuldan veya işten döndüğünüz zaman saçınızı “kuru şampuan” ile temizleyebilir veya sadece su ile durulayıp biriken yağı ve kiri alabilirsiniz. Haftada 2 ya da 3 gün şampuan kullanabilirsiniz.

Şampuanınızı seçerken “yağlı saçlar için” özel üretilen şampuanları tercih edin. Ayda 1 kez “arındırıcı şampuan” kullanıp saçınızı ve saç derinizi derinlemesine temizleyebilmeniz mümkün.

saç

Nemlendirici krem seçerken de dikkat edin. Çünkü nemlendirici kremler, saç tellerine tutunup ağırlık yapar ve zaten fazla yağ sebebiyle ağırlaşan saç telleri daha da ağırlaşır ve saçınız daha da sönük görünür. Saç kremini saçınıza uygularken uçlara sürmeyin ve saç tellerinin de orantısında aşağı doğru sürün. Bu sayede de saçlarınız daha hacimli görünür.

Yine saçın hacmini azaltan ve saç tellerini ağırlaştıran saç şekillendirici ürünleri (sprey, köpük jöle) olabildiğince az kullanmaya çalışmalısınız. Bu ürünler, saçınızı olduğundan daha yağlı gösterebilmektedir.

Saçlarınızı sık sık taramayın ve fırçalamayın. Saçları sık fırçalamak yağ üretimi arttırmaktadır. Ayrıca ellerinizi de saçınızdan uzak tutun. Elinizdeki ter, yağ ve kir saçın çabuk yağlanmasına sebep olabilir.

Saçlarınızı durularken ılık su kullanmaya dikkat edin ve durulama bittikten sonra da saç derisindeki kan akışını arttırmak ve de saça parlaklık vermek için 2-3 dakika boyunca soğuk su tutun. Kırıkları düzenli olarak aldırın. Saç kırıkları saçın solgun ve bakımsız görünmesine neden olur.

saç bakimim

  • Saçınızı düzleştirmek için asla sık sık maşa kullanmayın. Saç maşası sık sık kullanıldığında yağ üretimini arttırmaktadır.
  • Saçlarınızı çok sıkı bağlamayın, sıkı yapılan atkuyruğu ve örgü modelleri yerine gevşek ve dağınık modelleri tercih etmenizde yarar var.
  • Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Vücudun yağlanmasına ve aşırı yağ üretimine sebep olan hazır gıdalardan da kaçının.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Pratik Güzellik Bilgileri**

Bayanlar bu habrrimiz  tam size göre ..Hızlı yağlanan saçlara, uzun sürede kuruyan ojelere, kurumuş ciltlere her …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir