Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Rokanın faydaları nelerdir?

Rokanın faydaları nelerdir?

Turpgiller familyasından olan rokanın yeşil yaprakları daha sık salatalarda kullanılmakla beraber garnitür biçiminde de tüketilmektedir. Yeşil yapraklı ve acımsı bir tada sahip olan roka C vitamini bakımında zengin bir içeriğe sahiptir. C Vitamininin yanında çeşitli mineraller, kalsiyum, folat, glukozinolat ile A, K ve P vitaminleri de rokanın etken maddeleridir. 100 gram civarında roka bir kişinin günlük K vitamini ihtiyacının tümünü karşılamaya yeterlidir.

Rokanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Antioksidan özelliği olan roka zararlı maddelerin bünyeden atılmasını ve kanın temizlenmesini sağlar. Yapılan araştırmalarda bağırsak kanseri ve akciğer tedavilerini destekleyici rolü olduğunu göstermiştir. İştahı açar ve kilo alımını kolaylaştırır. Karaciğer hastalıklarının tedavisine destek olurken karaciğer ağrılarının azaltılmasına yardımcıdır. İçeriğindeki bol miktardaki C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, hücrelerin yenilenmesini hızlandırır, cildi güzelleştirir ve vücudun hastalıklar ile daha iyi savaşmasını destekler.

Rokanın bilinen en fazla tüketim şekli yapraklarının salatalarda kullanılmasıdır. Tek başına da tüketilebilen roka, kaynatılarak çay şeklinde de tüketilebilir.

rokanin faydalari

Rokanın Kansere Yararları

Rokanın en önemli yararları arasında kansere karşı vücudu güçlendirmesi gösterilmektedir. Taze roka bağırsak ve akciğer kanserinin tedavi süreçleri ile kanserin daha önceden engellenmesinde ve bağışıklık sisteminin korunmasında oldukça etkilidir. Daha çok çiğ şeklinde tüketilmesi önerilen rokanın tohumları ve sağları da tüketilebilmektedir.

Muhteşem Antioksidan Özellikleri

Roka çok büyük bir antioksidan deposudur. Bu özelliği nedeniyle birçok hastalığı önler, hücre içindeki enzim reaksiyonlarını sağlıklı bir düzeyde tutmaya yardım eder. Kalp hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltır, bağışıklık sistemini korur ve soğuk algınlıklarına iyi gelir. Antioksidanlar bir hastalığa sebep olan serbest radikallerin en önemli düşmanlarıdır. Bu nedenle rokanın sağlığa bulunduğu yararları ne kadar anlatsak eksik kalır.

Kemikleri Güçlendirir

Bol oranda K vitamini içeren roka, vücudun işlevlerini sağlıklı bir biçimde yerine getirmek amacıyla ihtiyaç duyduğu miktarı sağlamasının yanı sıra kemik sağlığına da yararı bulunur. Kemiklerin kuvvetlenmesini sağlayan besinleri sağlar ve yaşlanmadan dolayı oluşabilecek hastalıklardan korur. Çocukların sağlam iskelet yapılarının oluşması amacıyla önemli anlamda katkı sağlar.

Göz Sağlığını Korur

Roka, göz sağlığı açısından çok gerekli olan karotenoidler bakımında çok faydalı bir besin deposudur. Karotenoid düşük düzeyde görme problemleri yaşayan kişilerin bu sıkıntısına çözüm olabilir. Bunun yanı sıra katarakt hastalığına yakalanma tehlikesini azalttığı gibi klasik semptomları da yavaşlatıcı özelliği vardır.

rokanin yararlari


Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Diyet yağlar açısından çok etkili bir besin deposudur. Çok düşük kalori içermektedir. Vücudun gereksinim duyduğu birçok besini sağlayarak doyurucu özelliği yanında aç kalmadan dolayı meydana gelebilecek vitamin ve mineral eksikliğine müsaade etmez. Mineral kaybına neden olmadan dengeli ve sağlıklı zayıflamaya yardım eder.

Sindirim Sistemine Faydası

Roka, sindirim sitemi açısından da faydalı bir besindir. Bağırsakların harekini arttırır, hazmı kolaylaştırır. Böylece besinlerin daha basit hazmedilmesini ve gereksiz olanların daha hızlı bünyeden dışarı atılmasını sağlar.

Diyabet Hastalığına İyi Gelir

Rokanın içerdiği birçok antioksidan diyabet hastaları açısından önemli bir şifa deposudur. İçersinde yer alan bazı maddeler insülin duyarlılığını daha fazla arttrır ve kan şekerini sağlıklı bir düzeyde tutar.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Antioksidanlar bakımında çok zengin olması kalp sağlığına da dolaylı olarak katkı sağlamaktadır. Damar tıkanıklıklarının yok edilmesini ve kanın temizlenmesini sağlayan roka, kalbin damarlarda oluşabilen tıkanıklar nedeniyle aşırı şekilde çalışıp yorulmasına engel olmaktadır.

roka

Sindirim Sistemini Korur

Bir miktar su barındırması ve antioksidan olması nedeniyle mide ve bağırsak sistemi açısından önemlidir. Tembel bağırsakların çalışmasını sağlayarak kabızlık sorunlarını gidermektedir. Genel olarak sindirim sistemi sağlığı açısından önemli bir şifa deposudur. Bağırsakları zararlı bakterilerden temizler ve hazmı kolay olması nedeniyle mideyi yormaz. Mide sağlığı açısından gerekli olan asit oranını sağlıklı derecede tutmaktadır.

Saç ve Cilt Sağlığını Korur

Roka, saç ve cilt sağlığını koruyan besin maddeleri de içerir. Özellikle demir ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan sıkıntıların giderilmesine yardımcı olur ve tırnaklarda kırılma sorunlarını gidermektedir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir