Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Tropikal meyve çeşitlerinden olan kivi, egzotik tadının yanı sıra sağlık bakımından da önemli yararları vardır. Kiviyi bu derece önemli kılan yalnız otantik tadı değil hiç şüphesiz… Kivi, A, E, K vitaminleri ve magnezyum, potasyum, kalsiyum gibi birçok zengin elementler ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra, yüksek orandaki lif içermesi, sindirim sistemi sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır. Bu lifler özellikle mide sağlığı açısından çok önemlidir.

Kivinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İçerdiği besin maddeleri nedeniyle sağlığımıza çok fazla yararı vardır. Başta kanser olmak üzere birçok farklı hastalığa yakalanma riskini azaltır. Antioksidan özelliği sebebiyle kalp damar sağlığı bakımında önemlidir ve bu özelliği bütün organların sağlığına yardımcı olmaktadır.

kivinin faydalari

Sindirim Sistemini Kuvvetlendirir

Kivinin yüksek oranda lif içermesi sindirim sitemi için çok yararlıdır.  Ayrıca sindirim sistemi için çok yararlı olan protein bakımından da zengindir. Lifler özellikle mide sağlığı açısından önemlidir. Lifler vasıtasıyla midede yer alan asit oranı dengelenir ve midede oluşabilecek asit düzensizliğine karşı içeriden mide duvarlarını korur.

Kan Basıncını Dengeler

Kivinin içerdiği element ve besinler, kan basıncı oranını da sağlıklı bir seviyede tutar. Ayrıca kan basıncının sağlıklı bir oranda bulunması damar ve kalp sağlığı açısından da önemlidir. Böylece kalp çok fazla zorlanmaz ve kalp krizi, felç ve inme geçirme oranlarını aza indirmektedir.

DNA Hasarlarından Korur

Antioksidan özelliğinin olmasının yanında içerdiği besinler vasıtasıyla hasarlı DNA hücrelerinin onarılmasını ve DNA hücrelerinin korunmasını sağlayan eşsiz besin depolarından bir tanesidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kivinin C vitamini kaynağı olması nedeniyle bağışıklık sitemini kuvvetlendirici en büyük etkenlerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı bünyeyi korur. Vücudun savunma sistemini daha güçlü hale gelmesini sağlar.

kivi

Kalp Sağlığı İçin Yararlıdır

Günlük ortalama 3-4 kivi yemek, kanın pıhtılaşma yüzdesini %18 oranında azaltmaktadır. Birçok insan, kan pıhtılaşmasını azaltabilmek için aspirin ve benzeri birçok ilaç kullanmaktadır. Ama bu tür ilaçların bağırsak kanamaları gibi çok fazla yan etkileri olabilmektedir. Kivi, hiçbir yan etkiye sebep olmadan aynı görevi doğal yollardan vermektedir. Kan pıhtılaşma rahatsızlığı olanlar açısından düzenli bir biçimde tüketilmesi önerilir.

Diyabet Hastaları İçin Kivi

Diyabet hastaları açısından tehlikeli besinler kategorisinde değildir. Birçok uzman kivinin şeker hastaları için bir tehlike taşımadığını belirtmektedir. Genelde tatlı bir besin olması nedeniyle şekeri yükselttiğine yönelik yanlış bir kanaat vardır.

Göz Sorunlarına Karşı Koruyucu Özelliği

Göz sağlığı açısından önemlidir. Serbest radikallerin göz hücrelerine zarar vermesini engellemektedir.

Serbest Radikallerin Düşmanıdır

Serbest radikaller, bağırsak enfeksiyonundan cilt hastalıklarına, kanserden kalp damar hastalığına kadar birçok sorunun ana sebeplerindendir. Vücutta oluşan birçok rahatsızlığın baş aktörü serbest radikaller olması nedeniyle, bunlara karşı savaşan her besin kaynağı, genel anlamda vücudun bütün organlarına sağlık bakımında çok önemli yarar sağlamaktadırlar. Kivi, antioksidan özelliği sayesinde vücudu serbest radikallerden temizler ve C vitamini vasıtasıyla da etkisiz hale getirir.

Zayıflamaya Yardım Eder

Kivi, sindirim sistemi açısından çok yararlı bir besindir. Bağırsaklardaki parazitleri temizleyen kivi, çalışmayan bağırsakları harekete geçirir. Dolaylı bakımdan zayıflamaya da katkı sağlar.

Bronşit ve Astım Hastalığına İyi Gelir

Kivi,  solunum yolları hastalıklarına iyi gelir. Akciğerin sağlıklı bir biçimde çalışmasına yardım eder. Kronik astım rahatsızlığı yaşayan hastaların astım ataklarını azaltabilir ya da geciktirebilir.

kivi faydasi

Doğum Öncesi Kivi Tüketimi

Doğum öncesi tüketimde hem anne hem de bebek açısından önemli bir besindir. Doğumu kolaylaştırıcı özelliği bulunur. Oluşabilecek kabızlık sorunlarına çözer.

Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Cildin genç ve sağlıklı olmasına katkı sağlar. Cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Enfeksiyon ve mantar hastalıklarını giderir. Düzenli tüketildiğinde  parlayan cilt sahi olursunuz. Kivi, cildi nemlendirir. Bu sayede cildin genç ve esnek kalmasını sağlar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir