Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestane, 4-5 metre uzunluklara kadar çıkabilen ağaçlarda yetişir ve genellikle ılıman iklimleri sever. Sonbahara girilirken çıkar ve kış aylarının değişmez, sevilen aperatif yiyecekleri arasında yer alır. Kestane, besleyici besin kaynağıdır ve kalorisi yüksektir. C, B1 ve B2 vitaminleri bakımında oldukça zenginidir. Kestane ayrıca çok farklı uçucu yağlarla beraber protein, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller ve maddeler içermektedir.

Kestanenin içerdiği vitaminler ve besinler birçok açıdan sağlık bakımında yararlıdır. Özellikle çocukların gelişme çağında önemli bir besin kaynağıdır

Kestanenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kestanenin yararları saymakla bitmez. Kestane, protein bakımından mükemmel bir besin deposudur. Bilinçli ve mevsiminde tüketilmesi vücut sağlığı bakımından çok önemlidir. Sonbaharda olmasıyla birlikte taze olarak tüketildiğinde bünyeyi kış aylarına hazırlayabilir. Bu şekilde kış aylarında salgınlardan kaynaklanan grip ve nezle gibi hastalıklarla savaşmada savunma sistemini devreye sokar. Bağışıklık sistemini olası hastalıklara karşı hazırlamak için kestane tüketimini elzem kılınmıştır. Kestanenin mevsimi içerisinde tüketilmesinin en önemli sebebi budur. Kış ayı için metabolizmayı hazırlaması ve öncesinde önlem alması, diğer bir nedeni ise taze şekilde tüketildiğinde maksimum oranda verim alınması, sağlık bakımından kestanenin taze olarak tüketilmesini önemli hale getirmiştir.

kestane faydasi

Deri Sağlığını ve İç Organları Korur

Kestane, iç organlar ve deri üzerindeki yaşlanmadan kaynaklanan sıkıntılara karşı mücadele etmek amacıyla vücudun ihtiyaç duyduğu antioksidanlar bakımından çok önemli bir kaynaktır. Özellikle cilt üzerinde yer alan canlı hücrelerin en büyük düşmanları olarak görülen serbest radikallere karşı çok fazla etkili bir antioksidandır. Serbest radikaller de dokuların görevlerini yapmalarını engeller ve hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olurlar. Kestanenin etkili bir antioksidan özelliği olması bu sıkıntıyı yok eder ve deriyi sağlıklı tutar. Kestane aynı zamanda hücrelerin yenilenmesini sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Aynı görevleri iç organlar için de yapar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan C vitaminini bol miktarda içeren kestane, nadir kabuklu besinlerden biridir. Kestane, güçlü bir bağışıklık sitemi açısından gereklidir. Özellikle enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı etkili bir savunma yapabilir. Çünkü yabancı maddeleri kolayca dışarı atma görevini yine sadece çok güçlü olan bir bağışıklık sitemi başarabilir.  Bu nedenle kestanenin içerdiği C vitamini, bu bağlamda bağışıklık sisteminin en fazla ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biridir. Güçlü bir bağışıklık sistemi ayrıca hastalıklara kolay kolay yakalanmaz.

Kırmızı Kan Hücrelerini Çoğaltır

Kestanenin bol miktarda içerdiği fosfor, potasyum, magnezyum aynı zamanda kanda yer alan ve çok önemli fonksiyonları bulunan kırmızı kan hücreleri sağlığı bakımından çok faydalıdır. Ayrıca içerdiği yüksek orandaki çinko nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin sayısını ve direncini arttırmaya yardımcı olur.

Kemik Sağlığını Güçlendirir ve Korur

Kestane yüksek oranda kalsiyum içermesi nedeniyle kemik ve iskelet sağlığı açısından çok önemli bir besin kaynağıdır. Kemik sağlığı genellikle yaşlanmaya bağlı olarak azalır. Çünkü yaşlı bünyelerde D vitamini, kalsiyum ve diğer maddelerin seviyesi düşer. Kemik sağlığını koruyan vitamin ve maddeleri bol oranda içeren kestane buna benzer sıkıntıların ortadan kalmasını sağlayabilir.

kestanenin faydalari

Gebelikte Besin Takviyesi

Kestane, hamile kadınlar ve bebek için çok yararlı besinler içermektedir. Kestanenin içerdiği B vitamini ise doğmamış çocuklarda nörolojik rahatsızlıkları giderebilir. Ayrıca kestanenin barındırdığı folatlar, DNA ve kırmızı kan hücreleri için gerekli bir maddedir.

Kan Sağlığını Korur

Bünyede yer alan asit ve palmik asit oranlarının sağlıklı bir şekilde dengelenmesine yardımcı olabilir. Kestanenin kolestrolü düşürme özelliği bulunur. Ayrıca içerdiği asitler, kanı zehirli maddelerden temizler, dolaylı açından kalp sağlığına katkı sağlar.

Bağırsak Sağlığını İçin Yararlıdır

Kestane, genellikle bağırsak hastalığı olan hastalara tavsiye edilir. Kestanenin bol oranda içerdiği protein, bağırsak sağlığı açısından önemlidir. Bağırsaklardaki  yer alan zararlı bakteri temizler ve iyi bakterilerin sayısını arttırır.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Kestane birçok yararlı vitaminler ve besinler yanında lifler bakımından da zengin bir besin deposudur. Lifler genel olarak sindirim sistemi sağlığı açısından önemlidir. Lifler bağırsak hareketini arttırır. Ayrıca dolaşımı kolaylaştırır. Bu özelliği nedeniyle kestane kilo vermeyi kolaylaştırır.

kestane

Kolesterol Düşürür

Kestane zengin oranda diyet lifi içermektedir. Bu diyet lifleri sayesinde kolesterol seviyesini sağlıklı oranda tutmak için yardımcı olur ve kötü kolesterol oranını düşürür.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir