Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Salatalarda, yemeklerde, çayda hatta maskelerde kullanılan limonun yararları saymakla bitmiyor. Bu sarı meyve aynı zamanda eski insanlar tarafından, çeşitli zehirlere karşı bir panzehir, bir ilaç olarak da kullanılıyordu.

-BOĞAZ AĞRISI
Balla karıştırılan limon, içtiğiniz şurup yerine boğaz ağrınızı kısa dönem geçirebilecek doğal bir yöntemdir. Bir bardak sıcak suyun içine bal ve limon suyu karıştırarak yudumlamadan önce biraz ılınmasını bekleyin. Bal boğazı sarıp yumuşatırken limon ise mukusları gideriyor.

LİMON

-YORGUNLUK
Öğleden sonraları enerji kaybı yaşadığınızı mı hissediyorsunuz? Yayınlanan bir çalışmaya göre, limon beyin aktivitesini yükseltiyor. Yani gün içinde, bileklerinize birkaç damla limon damlatmak ve hafifçe ovmak çok iyi gelebilir.

-SİVİLCELER
Limonun içindeki sitrik asit sivilce problemlerini yenmeye yardımcı oluyor. Limon suyunu yine ballı su ile karıştırarak sorunlu bölgeye sürün. Durulamadan önce de en az yarım saat bekleyin. Bunu her gün günde 2 kez yapabilirsiniz.

-GRİP VE NEZLELER
Sıcak suya ya da çaya limon sıkmak ve onu içmek, ekstra vitamin görevini görecektir. İşin numarası, doğru zamanda başlamaktır. Mayo Clinic’e göre hastalanacağınızı anladığınız an, bu küre başlamalısınız. Öyleyse suyun içine biraz daha limon sıkın!

limon faydasi

-GÜZELLİK
Tırnak lekeleri; Oje kullanan bayanların tırnakları genellikle bir süre sonra sararır, limon suyu ile ovulduğunda taze ve temiz tırnaklara kavuşmak mümkün.

-BÖCEK ISIRIKLARI
Sivrisinek ya da arı iğnesi ısırığından mı muzdaripsiniz? Bir çay kaşığı balI limon yağıyla karıştırarak ısırığın acısını dindirebilirsiniz.

– TOPUKLAR VE SERT DİRSEK
Sıcak su ve limon suyu ile ovulan dirsek ve topuklarını, duruladıktan sonra kullanacağınız nemlendirici krem ile harika sonuçlar alacaksınız.

-BAŞ ORGANLARI
Pişmiş limon ağız kokusunu gerçekten giderir ve yüz felcine de iyi gelir.

limonun faydalari

-GÖRME
Ekşi Limon ile hazırladığınız damlalar gözün sarılığına iyi gelir.

-SOLUNUM
Ekşi limon, sıcak kalp çarpıntısını giderir ve marmelatı akciğer ve boğaza çok faydalıdır.

-BESLENME
Eti mideye zararlıdır, ekşime yapar. Marmelatı yenmelidir ya da marmelatını balla birlikte yemek uygundur.Eğer bu şekilde yenirse, hazmı kolaylaştırır ama yine de fazla yenmemelidir. Fakat onun yaprağı bağırsakları ve mideyi kuvvetlendirir. Limonun çiçekleri ve kabuğu yemek pişirilirken içine katılırsa, sindirime de yardımcı olur.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir