Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Reflüye İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Reflüye İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Aşırı yemek belirli gıdalar ve mide asidi üretimini arttırarak reflü şikayetlerine sebep olabilir. Bazı gıdalar ise yemek borusu ve mide arasında bulunan, mide asidinin yemek borusuna çıkmasına engel olan, özofagus kasının, işlevini hiç zorlanmadan, yerine getirmesine yardımcı olur.

Zayıflayan özofagus kası özellikle kızarmış ve yağlı gıdalar, çikolata, kafeinli içecekler, domates içeren yiyecekler ve alkol sebebiyle düzgün çalışmayabilir. Bu içecek ve yiyecekler reflü ağrılarının artmasına yol açabilir. Bunun sebebi de bu gıdaların mide asidi üretimini arttırarak sindirilmelerinin uzun sürmesidir.

Uzmanların, reflüsü olanlara tavsiye ettiği yiyecekler ise genellikle sindirimi kolay olan ve aşırı mide asidine sebep olmayacak yiyeceklerdir.

reflü yiyecek

-Reflü ve Beslenme

Her insanın sindirim sistemi elbette ki gıdalara farklı tepkiler verebilir.

Reflü belirtileri genellikle asitli içecekler ve meyveler, kafein, alkol, çikolata nedeniyle artarken, reflüsü olan birtakım kişilerde de bu gıdaların bazıları belirtilerin şiddetlenmesine yol açmayabilir.

Siz de hangi gıdaların reflünüzü arttırdığını bulmak için kendinize bir liste hazırlayın. Aşağıdaki sindirimi kolay besinler, uzmanlar tarafından reflüsü olanlara önerilmiş gıdalardır.

-Bitkisel Protein: Columbia Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre, bitkisel kaynaklardan alınan protein yemek borusu ve mide arasındaki asit geçişini engelleyen özofagus kasını zorlamaz ve bu kasın fonksiyonunun gelişimine katkıda bulunur.

Hayvansal gıdalardan alınan protein yerine protein bakımından mercimek, zengin fasulye (özellikle siyah fasulye) tüketmek reflü belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Siyah fasulye ayrıca genel sağlık ve sindirim için önemli folat, lif ve antioksidanlar içerir.,

reflü

-Lifli Gıdalar: Lifli besinler, sindirim aşamasında aşırı mide salgılanmasını engelleyerek reflü riskini azaltır. Beslenmenize tam tahıllı gıdaları, lif bakımından zengin olan sebze ve meyveleri ekleyerek reflü sebebiyle yaşanan ağrıları hafifletebilirsiniz.

Muz, şeftali, elma, armut, çilek ve kavun bir reflü diyetinde tavsiye edilen meyvelerdir. Fakat lifli olmalarına karşın aynı zamanda asitli olan portakal, greyfurt ve mandalina gibi meyveler asit reflüye sebep olabilir. Domates ve domatesli gıda ürünlerinin, genelde reflü şikayetlerini arttırdığı bilinir. Lif bakımından zengin bir başka yiyecekler arasında esmer pirinç, kepekli tahıllar, yulaf ezmesi ve bazı makarna türlerini sayabiliriz.

-Sebzeler: Domates dışında kalan tüm sebzeler, reflü hastalarına önerilir. Tabii ki sebzelerle hazırlanan yemeklerin az yağlı olması ve de sebzeleri salata şeklinde tüketecekseniz eğer salata sosu kullanmamanız tavsiye edilmektedir.

reflüye iyi gelen gida

Özellikle lahana gibi omega 3 yağ asitleri, mineral ve vitamin bakımından zengin sebzeler reflünün tedavisine yardımcı olabilir.

Aşağıdaki yiyecekler fazla mide asidi üretimine yol açmadan ve reflüyü tetiklemeden sindirilebilir;

Elma, Muz, Patates (fırında veya haşlama), Lahana, Fasulye, Beyaz pirinç, Soya peyniri, Yumurta akı, Yağsız kıyma, Tavuk göğsü (haşlama), Kepek, Brokoli, Havuç, Balık, Beyaz peynir, Ekmek, , Yağsız krem peynir, Esmer pirinç, Yulaf, Mısır ekmeği.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir