Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kabızlık; yanlış ya da yetersiz beslenmenin bir belirtisi olabilir ayrıca gün boyu tükettiğiniz gıdalarla da yakından ilgili bir rahatsızlıktır.

Genel olarak omega yağ asitleri ve lifli gibi sağlıklı yağlar bakımından, zengin gıdalarla beslenmek kabızlığı hafifletmede yardım edebilir.

Diğer yandan işlenmiş, ağır yağlı ve besin lifi içermeyen gıdaların da düzenli olarak tüketimi bağırsak hareketini oldukça yavaşlatır.

Gıdalar kadar, gün boyunca yeterli miktarda su tüketmek, kabızlığın tedavisi için oldukça önemli bir etkendir. Beslenmenizde yapacağınız bir kaç değişiklik ile kronik kabızlık sorunundan kurtulmanız mümkün olacaktır.

KABİZLİĞA İYİ GELEN BESİN

-Kabızlığa Karşı Önerilen Besinler-

 -Su: Her şeyden önce su tüketiminizi arttırmalısınız. Su, yalnızca vücudunuz için gerekli mineralleri sağlamakla kalmaz aynı zamanda bağırsakların çalışması veya dışkının yumuşaması için de gereken sıvıyı da sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise suyun gazlı içecekler, kahve ve çaydan alınmaması, sadece su olarak tüketilmesi önemlidir.

-Fasulye ve Baklagiller: Lif bakımından zengin baklagiller ve fasulye kabızlığa kısa sürede çözüm bulmak bakımından iyi birer yardımcıdır. Bu besinler bağırsakları yumuşatarak tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Fazla tüketiminin şişkinlik ve gaz yapabileceğini unutmadan günlük beslenmenize bir miktar barbunya, nohut veya fasulye eklemenizde fayda var.

KABİZLİK

-Meyve ve Meyve Suları: Bazı kişilerde erik suyu ve üzüm bağırsakları yumuşatarak kabızlığa iyi gelebilir. Kuru üzüm ve kuru erik başta olmak üzere kurutulmuş meyveler, yüksek oranda besin lifi içerdiği için kabızlığa karşı öneriliyor. Taze sıkılmış meyve suları ise kabızlığa iyi gelebilir fakat ülseri ya da reflüsü bulunanların asitli meyve suları tüketiminde dikkatli olmalarında fayda var.

-Lif İçeren Sebzeler: Koyu yeşil yapraklı sebzelerden hazırlanmış salataların (az yağlı ve sossuz) düzenli olarak tüketilmesi, sindirim sisteminin ihtiyaç duyduğu lifi sağlar. Birçok kaynakta brokolinin bu lifler bakımından çok iyi bir sebze olduğu belirtilir fakat aynı oranda gaz yapabileceğini de unutmayın. Tatlı patates, havuç, kuşkonmaz, lahana, Brüksel lahanası ve enginar da kabızlığa karşı kullanılan sebzeler arasında yer almaktadır.

-Tahıllar: Özellikle yulaf kepeği, buğday ve kepekli tahıllar sindirime yardımcı olur ve kabızlığa iyi gelir. Mısır unu ve çavdarda kullanabilirsiniz fakat işlenmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Yağsız ve tuzsuz patlamış mısır hem iyi bir atıştırmalık hem de kabızlığa karşı kullanılabilir.

KABİZLİĞA İYİ GELEN BESİNLER

-Lif İçeren ve Sindirime Yardımcı Besinler Listesi

 Aşağıdaki listede kabızlığa iyi gelen ve besin lifi içeren bazı yiyecekleri bulabilirsiniz.

-Erik, Elma, Armut, Böğürtlen, Ahududu, İncir, Şeftali, Kayısı, Armut, Ananas, Badem, Patates (kabuğuyla birlikte haşlanmış), Fıstık, Brüksel lahanası, Lahana, Haşlanmış brokoli, Pazı, Enginar, Havuç, Ispanak, Kuşkonmaz, Yeşil fasulye, Nohut, Esmer pirinç, Kepekli ekmek, Yulaf, Barbunya, Arpa, Darı, Keten tohumu, Kuru erik, Kuru kayısı.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir