Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Mısırın Faydaları Nelerdir?

Mısırın Faydaları Nelerdir?

Mısır, iki metreye kadar uzayabilen saplarda yetişmektedir. Mısırın koçanında ipeksi ipler bulunur. Mısırı popüleri olan kısımlarından biri sarı çekirdekleridir ama günümüzde kırmızı, mor ve kahverengi mısır çekirdekleri de olmaktadır. Mısırın farklı çekirdeklerinden aynı zamanda yağ üretilmektedir.

Mısır içerdiği mineraller ve vitamin aracılığı ile sağlık bakımından sayısız yarar sağlar. Tam bir potasyum kaynağıdır, zengin oranda karbonhidrat içerir. Protein bakımından da zengin olan mısır, sodyum ve doymamış yağlar da içerir.

Kalsiyum ve demir barındıran mısır, kalsiyum bakımından çok zengin olmamasına rağmen bünyenin ihtiyaç duyduğu kalsiyumun çok az bir kısmı karşılayabilir. Bunun yanı sıra magnezyum içermektedir. B-6 ve B-12 vitaminleri bakımından da zengindir.

Mısırın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Harika lezzeti ve çok yaygın biçimde yemeklerde kullanımı dışında mısırın sağlık bakımından çok fazla yararı vardır.

misir

Sindirim Sistemi Açısından Sağlıklıdır

Mısır, çözünür ve çözünmez lif ile diyet lifi  içermektedir. Bu özelliği nedeniyle vücutta kolesterol emilimine yardım eder ve bunun bir sonucu olarak ishal, bağırsak sendromu gibi sorunların oluşmasını önleyebilir.  Bunun yanı sıra bu özelliğinin vasıtasıyla kabızlık gibi sorunları yok ederek dışkının dışarı kolayca atılmasını kolaylaştırır ve dolaylı biçimde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Mısır kabızlık ve hemoroid sıkıntıları, kolon kanserini önleme açısından sağılımıza önemli anlamda katkıda bulunabilir.

Anemiyi Önler

Aneminin ortaya çıkmasının en önemli sebeplerinden biri B12 ve folik asitlerin bünyede yetersiz oranda olmasıdır.  Mısır kanda çok büyük bir görevi yerine getiren ve kırmızı kan hücrelerinin ihtiyacı olan temel besinleri de sağlar. Anemi hastalığının en önemli sebeplerinden biri olan demir eksikliğini gidermede büyük bir rol oynar.

Enerjiyi Arttırır

Mısır, uzun vadeli enerjiyi yüksek oranda içerdiği karbonhidratlar yardımıyla verir. Mısırın bu özelliği ayrıca beyin ve sinir sistemi sağlığını korumak açısından önemlidir. Mısırın yüksek oranda karbonhidrat içermesi sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını koruma açısından da etkilidir. Bir bardak mısır yaklaşık 29 gram karbonhidrat sağlar. Bu özelliği nedeniyle enerji depolamak açısından sporcular tarafından yaygın biçimde tüketilmektedir. Mısırın kaybedilen enerjiyi geri sağlaması için antrenmanda ya da çalışmadan 1-2 saat önce tüketilmesi gerekmektedir.

misir

Kolesterole Etkisi

Kolesterol iyi ve kötü olarak bilinir ve karaciğer tarafından üretilmektedir. Yağlı gıda alımı kötü kolesterol oranını arttırır ve böylece istenmeyen kalp rahatszılıkları ortaya çıkabilir. Ama tatlı mısır kötü kolesterol seviyesini düşürerek kanın sağlıklı bir biçimde akışını sağlayabilir. Bu özelliği nedeniyle mısır bünyede kolesterol emilimini sağlar ve yüksek kolesterolden meydana gelebilecek birçok hastalıktan vücudu korur.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Mısır kilo sıkıntısı olan insanlar açısından mükemmel bir besin kaynağıdır. Mısır bol oranda karbonhidrat içerir ve ayrıca yoğun kalori barındırır. 1 bardak mısır çekirdeği yaklaşık 130 kalori sağlar. Bunun yanı sıra mısır, sindirim sistemini ve özellikle bağırsak hareketlerini canlı tutarak kilo vermeye yardım eder.

Hipertansiyon ve Diyabeti Önler

Organik mısır diyabet sıkıntılarını çözme ve azaltma açısından inanılmaz katkı sağlayabilir.  Mısır tanelerinin düzenli biçimde tüketilmesi insülin bağımlılığı olmayan diyabet rahatsızlıklarını giderebilir.

Güçlü Bağ Dokusu Sağlar

Bağ dokusu kemikler, tendon, kas, bağ ve kıkırdakta oluşur. Mısır bağ dokusunu kuvvetlendiren mineraller içerir.  Bağ dokusu sağlığı açısından mısırda ayrıca manganez bulunur. Bir bardak mısır günlük manganez ihtiyacının yaklaşık %12’sini içerir. Ayrıca mısırın içerdiği bakır, fosfor, demir gibi maddeler de bağ dokusu sağlığı açısından önemlidir.

misir faydasi

Göz Sağlığına Yarar Sağlar

Mısırın sarı çekirdeklerinde görme bozukluğu bozukluğu tehlikesini azaltan karotenoid denen maddeler yer alır. Bunun yanı sıra beta-karoten içerir ve böylece daha iyi bir görme özelliği sağlar.

Kanserden Korur

Mısırın etkili bir antioksidan olarak bünyedeki serbest radikalleri etkisiz hale getirmektedir. Mısır özellikle karaciğer ve göğüs kanserine sebep olan tümörlerin ortaya çıkmasına neden olan unsurları yok edebilir.

Alzheimer Hastalığını Önler

Mısır enerji üretiminin yanı sıra beyin ve sinir sağlığı açısından önemli katkıda bulunur. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen zihinsel hastalıklara yakalanma tehlikesini azaltabilir. Zihinsel hastalıkların başında gelen ve Alzheimer hastalığına sebep olan unsurları ortadan kaldırır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir