Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Narın faydaları nelerdir?

Narın faydaları nelerdir?

Narın faydaları ile ilgili çok az bilgiye sahibizdir. Halbuki narın insan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmez. Çekirdeklerinden kabuğuna, tanesinden suyuna kadar birçok hastalığa çare olan nar, ayrıca vücudu hastalıklara karşı da korumaktadır.

Nar bol oranda C vitamini, demir, potasyum içermektedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca şekeri ve kolestrolü dengeleyen nar, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur ve kanser hücrelerinin gelişmesine engeller.

C, B1 ve B2 vitaminlerinin yanı sıra zengin potasyum içerir. Yaklaşık bir su bardağı kadar nar suyu günlük ihtiyaç duyduğumuz C vitamininin yaklaşık % 25’ini karşılar. İsmi Kuranı-ı Kerim’de yer aldığı için halk arasında ‘Cennet Meyvesi’ olarak bilinir. Narı günlük tükettiğinizde vücuda zindelik kazandır ve yorgunluğu giderir.

Narın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Mucizevi şifa kaynağı olan narın hem içi hem de dışı insan sağlığına inanılmaz yararlıdır. Narın kabuğu enfeksiyonlardan korur, cildi yumuşatır ve narın suyu birçok hastalığa şifa olur. Nar ülsere iyi gelir, mideyi temizler, öksürüğe çok iyi gelir, kabızlığı giderir, akciğeri güçlendirir, kalp ve mide ağrılarını geçirir. Narın şifasından maksimum derecede yararlanabilmek için nar, her zaman taze olarak tüketilmelidir.

narin faydalari nelerdir

Evinizden Eksik Etmeyin

Narın önemli özelliklerinden biri de genel anlamda kalp sağlığına yardımcı olması ve vücutta yer alan damar sitemini korumasıdır. Özellikle damar tıkanıklığına sebep olan ACE adındaki enzimi engellemektedir.

Bütün bu özelliklerin nedeniyle evimizden hiçbir zaman eksik etmememiz gereken narın diğer bir yararları da damar sertliklerini gidermesi, kan yapıcı ve tansiyon düşürücü özellikleri sahip olmasıdır.

Genel anlamda sağlığa yararı bulunan nar, günümüzde özellikle prostat kanseri hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kalp ve Damarlara Faydaları

Narın içerisinde yer alan antociyanin ve polifenol adlı maddeler, E vitamininden yaklaşık 20 kat daha fazla güçlüdür. Bu maddelerin antioksidan özellikleri olması damarlarda oluşan daralmayı ve plak artışını önler.

Ayrıca nar, doğal antibiyotik görevi görmesi sebebiyle kalp ve damarlarda yer alan mikropları öldürür, zararlı maddeleri yok eder. Her gün tüketeceğiniz sıkılmış bir bardak nar suyu damarlara ve kalbe iyi gelmektedir.

narin kalp sagligina faydasi

Gribal Enfeksiyonlara Faydaları Bulunur

Narın içerdiği antioksidanlar gribe neden olan virüsleri ve mikrop zararsız hale getirir. Bununla bereber bakteriler tarafından oluşan enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı nar suyunun ciddi anlamda koruyucu etkisi bulunur. Özellikle kış aylarında çok fazla gerçekleşen gribal enfeksiyonlara karşı önceden tüketilmesinde yarar vardır. Çünkü narın barındırdığı C vitamini bünyenin soğuk algınlığına karşı direncini arttırmaktadır.
Prostat Kanserini Engeller:

Özellikle prostat kanserine karşı etkisi bulunmaktadır. Yapılan birçok bilimsel araştırma narın prostat kanserine yakalanma tehlikesini azalttığını ortaya çıkartmıştır. Bununla beraber prostat kanseri tedavisi açısından yapılan araştırmalarda narın kanser hücrelerinin hızını azalttığını ortaya koymuştur. Bu nedenle nar suyunun özellikle düzenli bir biçimde tüketilmesi bilim adamları tarafından tavsiye edilir.

İshale Faydaları

Narın taneleri arasında ve içerisinde bir damar halinde yer alan beyaz tabaka mideyi güçlendirir ve iyi gelir. Aynı zamanda kabukları da ishale karşı etkili olur. Nar kabuğu kaynatılmasının ardından soğumaya bırakılır. Daha sonra biraz bal ile tatlandırılarak içilir. Narın kabuğu vasıtasıyla yapılan bu karışım ishali kesmektedir.

Mideye Faydaları

Narın içerisinde yer alan beyaz tabaka yukarıda belirttiğimiz gibi midenin kuvvetlenmesini sağlar. Ayrıca  düzenli olarak ekşi nar pekmezi balla karıştırılarak tüketildiğinde mide iltihabına iyi gelir. Ama bu karışım aç karınla tüketilmelidir.

Yemeğin ardından bir adet nar yemek, tüketilen gıdaların hazmını kolaylaştırır. Midede ortaya çıkan değişikliklerden dolayı meydana gelen kusma ya da kusma hissine karşı ekşi nar iyi gelmektedir.

nardaki beyaz tabaka

İltihap Yaralara ve Enfeksiyona Faydaları

Genel olarak insan sağlığına yararı olan narın aynı zamanda doğal antibiyotik görevi olduğunu söylemiştik. Vücudumuzun içerisinde yer alan organlarda meydana gelebilecek yaralara ve iltihaba yararı olduğu gibi, cildimizde meydana gelen iltihapları ve yaraları önleyici etkisi bulunur. Cildimizin herhangi bir yerinde meydana gelen iltihaplara ya da yaralara nar kabuğunu sürerek giderilmesini sağlamak mümkün.

Kozmetik Ürünlere Katkısı

Narın barındırdığı maddelerin kozmetik malzemelerinde de kullanıldığını biliyoruz. Özellikle Çin ve Amerika’da yapılan araştırma sonuçları kozmetik malzemelerinin de dikkatini çekiyor. Hatta bazı kozmetik şirketleri, narın barındırdığı bazı elementleri malzemelerinde kullanmaya başlamışlardır.

Genç Kalmayı Sağlar

Narın içerisinde yer alan antioksidanlar, kozmetik malzemelerinde kullanılmaktadır. Bu sebeple özellikle yüz maskelerinde kaynatılmış nar kabukları ve narın suyunu kullanabilir ve genç kalmayı sağlayabilirsiniz.

narin yararlari

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir