Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Acı Biberin Yararları Nelerdir?

Acı Biberin Yararları Nelerdir?

Bugün neredeyse bütün dünya mutfaklarında kullanılan acı biberin tarihi, bundan 9 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılarda Meksika’da bulunan, Tehuacan Vadisi’nde tam bin yıllık acı biber tohumlarına rastlanmıştır. Böylece acı biberin anavatanı Amerika Kıtası denilebilir.

Maya ve Aztek uygarlıkları acı biberi hem ilaç yapımında hem de yemeklerde kullanmışlardır. Kristof Kolomb, acı biberin tohumlarını Karayip Adaları’ndan Avrupa’ya getirmiştir. İlk başlarda Avrupa’da süs bitkisi olarak yetiştirilen acı biber, kısa zamanda tüm dünyaya yayılmış ve yemeklerde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde de acı biberin vazgeçilmez hale geldiğini söylemek yanlış olmaz.

acı bierin faydasi

İnsanoğlu için damak tadı, göreceli bir kavramdır. Kiminin ağzına bile sürmediği yiyecekleri kimileri bayıla bayıla yiyebilmektedir. Acı biber de bu damak tadı farklılıklarına gösterilebilecek en iyi örnekler arasında, ilk sırada yer almaktadır. Öyle ki yemeğinin yanında acı biber olmayan, bir tabak dolusu acı biber görmeyen bazı kişiler için o yemek, iştah kabartmayan yavan, tabiri caizse tatsız tuzsuz bir yemek olur.

Acı biber, dünyanın hemen hemen her ikliminde kolayca yetişme özelliği gösteren ve iklim seçmeyen bir bitki türüdür. Bu sebeple de her mevsim hemen ulaşabilinen bir bitki türüdür.

Acı biberi, yemeklerde kullanmak için yemek pişirme sırasında yemeğe katabileceğiniz gibi aynı zamanda yemek piştikten sonra da üzerine ekleme yolunu da tercih edebilirsiniz. Bu tamamen kişisel bir tercih olarak her iki durumda da acı biber aynı etkisini korumuş olur. Acı biberin damak tadına dair bir ayrıntı olmasının yanında vücut için de bir nimet sayılacak yararlara sahiptir.

acı biber

Acı Biberin Vücut İçin Bilinen Faydaları Nelerdir?

-Acı biberin içerisinde bol miktarda “kapsaisin” maddesi bulunur. Bu madde vücut için terapatik etki göstermektedir. Peki, terapatik etki ne demektir? Vücudun duyarlı, hassas ya da daha ileri boyutta hasta olan bölgeleri için iyileştirici, sakinleştirici etki göstermesi anlamına gelmektedir.

-Acı biberin içindeki kapsaisin maddesi iyileştirici etkisi sebebiyle vücuttaki hastalıkların tedavisinde de sıkça kullanılan bir bitkidir. Özellikle kanser hücrelerinin ortadan kaldırılması adına da etkilerinin olumlu yönde olduğu bilinir.

-Acı biber, kan dolaşımını hızlandırır. Bu yönüyle tansiyonu dengeler ve kan dolaşımı ve tansiyonun normal seyrettiği vücutlarda, hipertansiyonu kontrol altında tutar. İşte bu sayede acı biber, tansiyonun değerlerini normal seviyelerde tutmaya yardımcı olmaktadır.

– Acı biber, vücut ısısını arttırır. Kış aylarında yenildiğinde fazla üşümeyi önler. Özellikle elleri ve ayakları bir türlü ısınmayan kişilere acı biber yemeleri tavsiye edilir.

aci biber faydasi

-Acı Biber eklem iltihabı sorununda da olumlu etkilere sahiptir. Eklem iltihabının sebep olduğu ağrıları azaltır. Buna ek olarak da zona hastalığından sonra oluşan ağrıları hafifletir.

-Acı biberin, metabolik hızı arttırdığı bilinir. Hızlı metabolizma ise kalori yakmayı destekler ve  zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

– Kırmızı acı biber tam bir C Vitamini deposudur. Acı biberde bulunan C vitamin limonda bulunan C vitamininden daha fazladır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir