Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Nohutun faydaları nelerdir?

Nohutun faydaları nelerdir?

Nohut daha çok kurutulmuş biçimde yemeklerde kullanılarak tüketilir ve sağlık bakımından bir çok faydası bulunur.  Nohut A, C, K, E, B6 ve B12 vitaminleri içerir. Özellikle A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra beta karoten bakımından da zengindir. Ayrıca bol oranda mineraller içerir, kalsiyum, potasyum ve magnzeyum açısından oldukça zengindir. Ayrıca demir, bakır ve selenyum içerir.

Nohutun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Cilt Sağlığını Korur

Nohutun bol oranda içerdiği manganez cilt hücrelerinin sağlığını korumada etkilidir. Ayrıca cilt hücrelerine zarar veren ve cildin hızla yaşlanmasına sebep olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini azaltmaktadır ve cildin yaşlanmasına sebep olan unsurları en aza indirir.

Saç Sağlığı İçin Yararlıdır

Nohutun içerdiği bol orandaki vitaminler ve mineraller saç sağlığı bakımından da hayati önem taşımaktadır.  Özellikle bünyede oluşan demir eksikliği, saç köklerinin zayıflamasına ve daha sonra saçların dökülmesine sebep olur. Nohutun içerdiği önemli orandaki demir, saç köklerinin güçlendirir ve saç dökülmelerini önleyebilir.

nohutun faydalari nelerdir

Açlık Hissini Yatıştırır

Kilo vermek isteyen kişilerin ilk başta en temel sıkıntılarından biri şüphesiz bastırılması zor olan açlık hissidir. Nohut yüksek oranda protein içermesi nedeniyle uzun süre tokluk hissi sağlar.  Nohutta bulunan temel besinler aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. Özellikle içerdiği bol orandaki lifler bağırsak hareketlerini arttırır ve kilo verme sürecine yardım eder.

Kolesterolü Dengeler

Günlük düzenli biçimde tüketilen 3-4 adet fincan nohut, kötü kolesterol sıkıntısını yok edebilir. Nohut kandaki kolesterol konsantrasyonunu önleyen dislipidemi içermektedir. Bu da kalp hastalığı ve felç tehlikesini azaltmaya yardım eder. B

Kalp Sağlığını Korur

Nohut bol oranda çözünür lifler içermektedir. Bu özelliği nedeniyle kalp hastalığı tehlikesini azaltan kan şekeri oranını dengeler. Bunun dışında çözünür lifler, sünger görevi görerek kolesterolü emer ve bünyeye zarar vermesine izin vermez.

Uyumayı Teşvik Eder

Özellikle orta yaşlarda oluşan uyku problemi, tedavi edilmediği zaman ilerleyen yaşlarda daha önemli bir sıkıntı olarak karşımıza çıkabilir. Amino asitler, serotonin ve triptofan gibi maddeler bakımından oldukça zengin olan nohut, uyku sorunlarını ortadan kaldırabilir. Özellikle akşamları yatmadan hemen önce triptofan tüketmek, huzurlu ve sakin bir uyku çekmenize yardım edebilir ki bu madde de nohutta oldukça fazla bulunur.

nohut yemegi


Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Metabolizma sağlığı ve bağışıklık sistemi açısından en önemli maddelerden biri demirdir. Demir, bünyede az olduğu zaman birçok hastalık oluşabilir ki bunların en yaygın olanı ise anemidir. Nohut bol oranda demir içermektedir. Bu özelliği nedneiyle anemi hastalığına yakalanma tehlikesini azalttığı gibi, bünyede oksijen taşımaya yardımcı olan demirin çoğalmasını sağlar.

Damar Tıkanmasını Engeller

Düzenli biçimde nohut tüketimi kolesterolü düşürür, kötü kolesterolü yok etmeye yardımcı olur. Bu sıradan görünümü olan ufak taneler tam bir kalp dostudur. Nohutun barındırdığı eşsiz antioksidan kombinasyonu kan ve damarların sağlığını korur. Bununla beraber etkili bir antioksdian olması nedeniyle dolayı damarların tıkanmasına engeller. Bu yüzden nohut tüketimi sağlık bakımından bir çok avantaj kazandırır.

Kadın Sağlığı

Nohutun kadın sağlığına önemli anlamda katkıda bulunduğu bilimsel açından ispatlanmıştır. Bu konuyla ilgili yapılan birçok laboratuvar çalışması da bu gerçeği ortaya koymuştur. Nohut barındırdığı maddeler ile meme kanseri ve osteoporozun engellenmesi açısından son derece yararlıdır. Aynı zamanda menopoz ardından ateş yükselmesi vakalarına karşı yardımcı olur.

Enerji Verir

Bol oranda demir içeren nohut ayrıca vücuda enerji sağlar. Özellikle anne adayları açısından emzirme döneminde demir çok faydalıdır. Bunun yanı sıra çocukların gelişmesi ve ergenlik döneminde demir büyük önem taşımaktadır.

nohut

Kemik Sağlığını Korur

Bol oranda kalsiyum içeren nohut, kemik sağlığı bakımından çok faydalıdır. Özellikle çocuklarda sağlıklı kemik yapısının ortaya çıkması için kalsiyum ciddi önem taşımaktadır. Düzenli olarak kalsiyum tüketimi yaşlanma ile meydana gelen kemik sorunlarının oluşmasını önler.

Nohutun Sağlık Açısından Diğer Yararları

Nohutun yüksek değerde barındırdığı vitaminler ve mineraller, birçok hastalığa yakalanma tehlikesini azaltırken bazı hastalıkları da ortadan kaldıracak kadar güçlüdür. Nohutun barındırdığı folik asit, omur ilik hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltır. Düzenli biçimde nohut tüketimi folik asit düzeyinin sağlıklı oranlarda seyretmesine yardım eder. Nohut aynı zamanda diyabet hastaları için yararlı bir besin kaynağıdır. Nohut, barındırdığı zengin protein ve lifler vasıtasıyla sindirimi kolaylaştırır. Şeker ve kan şekeri etkisini stabilize eder. Bol oranda fosfor içermesi nedeniyle kan hücrelerinin sayısını ve hemoglobini artırır. Böbrekte oluşan fazla tuzları temizler. Böbrek taşlarının oluşmasını da önleme kabiliyeti olan nohut ayrıca sarılık hastalığına yakalanma tehlikesini azaltabilir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir