Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Ispanağın faydaları nelerdir?

Ispanağın faydaları nelerdir?

Ispanak, koyu yeşil yapraklı bir sebzedir. Biraz acı tadı olmasına karşın sağlık açısından yararları ve besleyici özelliği nedeniyle dünya mutfaklarında çorba ve salatalarda çok yaygın biçimde kullanılmaktadır. Ispanak, kış mevsiminin bitimine doğru çıktığı için bu dönem en taze olarak tüketilebilir.

Ispanak, vitaminler bakımından inanılmaz zengindir. Bu nedenle hem modern tıp hem de alternatif tıp tarafından hastalıkların tedavisinde yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Protein bakımından zengin olan ıspanak, doymamış yağları da bol oranda içermektedir. Ayrıca bol miktarda lif bulunur.

Niasin, Tiamin, Pantotenik, Riboflavin, Piridoksin, A, C, E, K vitaminleri içermektedir. Özellikle A vitamini bakımından inanılmaz zengindir. Bunun yanı sıra bol miktarda kalsiyum, potasyum, sodyum, demir, bakır, çinko, magnezyum, manganez, Lutein-zeaksantin ve Karoten-B içermektedir. Karoten-B bakımından da inanılmaz zengin olan nadide besin deposudur.

Ispanağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ispanak Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Kalori ve yağ oranı çok az olan ıspanak, bu özelliği nedeniyle kilo vermeyi kolaylaştırır.  Bunun yanı sıra çok besleyici olan çözünür lifler bakımından da zengindir. Ispanağın bol oranda içerdiği bu diyet lifler, genel olarak sindirim sistemi sağlığı açısından hayati önem taşır. Kabızlık rahatsızlıklarının çözülmesine de yardımcı olur.

ıspanagin faydalari nelerdir


Anti Kanser Özelliği

Anti kanser özelliğe sahip olan ıspanak flavonoidler bakımından oldukça zengindir. Günümüzde yapılan çalışmalar ıspanağın mide ve cilt kanserine sebep olan hücrelerin yok olmasına yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Göz Sağlığını Korur

Ispanağın barındırdığı antioksidanlar, yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen makula dejenerasyonu ve katarakta karşı etkilidir. Ispanağın bol oranda içerdiği zeaksantin, ışık filtreleme görevi görür ve ve gözlerdeki düzeneğin korunmasına yardım eder.

Kemik Sağlığını Korur

Kemik sağlığını koruma açısından hayati önem taşır. K vitamini açısından zengindir. K vitamini, kemik mukavemeti ve yoğunluğunun muhafaza edilmesi açısından gerekli olan proteini de sağlar.

Hipertansiyon Düşürür

Hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları, böbrek hastalığı ve inme gibi hastalıkların oluşmasına neden olur. Düzenli biçimde ıspanak tüketmek, hem hipertansiyonun sağlıklı oranda tutulmasına yardımcı olur hem de sinirlerin gevşemesini sağlar.

ıspanagin yararlari


Rahatlatıcı Özelliği Vardır

Ispanak, sinir sistemi üzerinde etkilidir. Ispanağın düzenli biçimde tüketilmesi stresten uzak tutar, genel olarak ise rahatlama sağlar. Ispanağın akşam tüketilmesi de derin bir uyku çekmeyi sağlar. İçerdiği demir, magnezyum ve çinko kaybolan enerjinin tekrardan yerine gelmesini sağlar.

Beyin Sağlığını Korur

Yaşlılık dönemiyle birlikte vücudun direncinin azalması birçok hastalığın oluşmasına neden olur. Bunlardan en yaygın olanı da zihin ve beyinle alakalı sıkıntılardır.  Düzenli biçimde ıspanak tüketmek, zihnin ve beynin sürekli genç ve aktif olarak kalmasını sağlar. Beyin sağlığı açısından gerekli olan yağ ve asit düzeylerini dengeleyerek beyin sağlığına çok büyük katkıda bulunur.

Kalp Krizine Faydaları

Aşırı yağ biriktirme arter duvarının kalınlaşması ya da serleşmesine o da kalp krizine sebep olur. Arter duvarlarının kalınlaşmasına izin vermeyen ve damar tıkanıklıklarını engelleyen lutein açısından oldukça zengin olan ıspanak, b u şekilde kalp krizi geçirme tehlikesini ciddi anlamda düşürebilir. Bunun yanı sıra çok yüksek kalitede nitrit barındıran ıspanak, kalp krizinin oluşmasına sebep olan yüksek yağ birikimi sıkıntısını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

ispanak


Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

A vitaminini çok fazla içeren ıspanak, bu özelliği nedeniyle mukoza zarlarının korumasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra solunum yolunu koruyan ıspanak, enfeksiyon rahatsızlıklarıyla da önemli anlamda mücadele eder.

Anemiyi Önler

Vücutta demir eksikliğinin oluşması, en başta anemi olmak üzere birçok rahatsızlığın oluşmasına neden olur.  Ama ıspanak demir bakımından inanılmaz derecede zengindir. Ispanağın barındırdığı mineraller, kadınlar açısından doğum sonrasındaki dönemde, çocuklar için de gelişme döneminde ciddi önem taşımaktadır. Demir, hücrelere enerji sağlama açısından çok gereklidir. Bazı sağlık uzmanları ise ıspanağın barındırdığı besinlerin çoğunun kırmızı etten daha faydalı olduğunu savunmaktadır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir