Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Öğle Yemeği Neden Şişmanlatır?

Öğle Yemeği Neden Şişmanlatır?

Her öğünde farklı yemek alışkanlıklarına sahibizdir. Fakat özellikle öğlen yemekleri daha fazla kalori içeren yiyecekler ile dolu oluyor. Bu durum ise kilo alımı için tetikleyici bir etken olarak karşımıza çıkar. Sabahları yeme ayrılan kısıtlı zamana, iştahsızlık, işe hazırlık, uyanamama gibi birçok sebep ile aç kalan mideniz öğlen saatlerinde aşırı bir açlık ile buluşur. Bunun sonucu olarak ise öğlen ya da öğleden sonra tüketilen öğünler daha çok kalori içeren seçimlerin yapıldığı öğün olarak karşımıza çıkıyor.

kilo aldıran yemekler

Özellikle çalışanlar öğlen öğünleriniz hızla tüketirler bu da midenin tokluk hissini beyne iletmeden hızla tıka basa doldurulması anlamına geliyor. Bunun yanı sıra protein olarak fakir olan bu yemek öğünü karbonhidrat ve yağ bakımından zengindir.

Öğlen öğünlerini fast food gibi hazır ve bol kalorili olan gıdalar ile geçiştirenler ise zaman içinde kalıcı olan kiloları ile tanışırlar.

öğle yemeği

Yemek sonrasında işe gidecek olanların hızla tükettikleri gıda sonrasında oturması ya da sabit olarak iş yapması ise yemeğin kiloya geçişine davetiye çıkarır.

Öğlen Öğünlerinde Kilo Almamak İçin Öneriler

Öğlen öğünlerinin kilo alımı ile sonuçlanmaması için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunun başında elbette sabah kahvaltısına verile önem geliyor. Sabah kahvaltısını değerli kılan unsurlardan birisi de budur.

Sabah kahvaltısını layığı ile yaptığınız halde iş gücü tüketimi sebebi ile acıkma yaşıyorsanız öğlen menüsünde tercihiniz gene olarak ızgara olsun. Yanında pilav, makarna ve benzerlerin yerine salata tercih edebilirsiniz.

Izgara öncesinde ise hafif bir çorba içerek midenizi rahatlatmanız ve açlığınızı hafifletmeniz mümkün. Öğün içinde yer alan yiyecekleri mutlaka iyice çiğneyerek ve yavaş yavaş tüketmeye özen gösterin.

yemek çeşitleri

Tatlı ile aranıza sınır koyarak tatlıyı sadece bir gün yemeniz ise kilo alımınıza olumlu etki yaratacak olan detaydır.

Salata yanına ya da salata yerine yoğurtta tüketebilirsiniz.

Yemekten sonra mutlaka biraz yürüyün eğer iş yerinde yemek yiyorsanız merdiven inip çıkabilir ya da etrafta bir tur atabilirsiniz.

Yağ ve içeriğiniz bilmediğiniz yemekleri ise tüketmekten sakının. Bu sadece kilo için değil sağlık içinde önemli bir detaydır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir