Anasayfa / Moda / Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

İnsanlar ayakkabı alırken ayakkabının kullanım alanları onlar için çok büyük önem arz eder. Aksi halde uygun olmayan ayakkabıların tercih edilmesi satın alacağınız ayakkabının kısa sürede deforme olmasına neden olur. Her yaş grubu insanların evinde kullandığı ve ayakkabı dolabında bulunan ayakkabı türlerinden birisi de spor ayakkabı olmuştur. Spor ayakkabısı tercihinde kullanım yeri çok önemlidir. Bazı insanlar satın aldıkları spor ayakkabıları günlük yaşamında her dönem kullanırken, bazıları da spor salonlarında ya da katılacakları spor organizasyonlarda kullanırlar.

ayakkabı modelleri

Her ayakkabı türünde olduğu gibi spor ayakkabı alırken konfor, şıklık ve sağlıklı olması en önemli ayrıntıdır. Günümüzde birçok türde spor ayakkabısı bulunur,  basketbol, futbol ve kros için ayakkabı türleri birbirlerinden farklıdır. Satın alınacak spor ayakkabı türlerinde basketbol için aldığınız ayakkabıyla kesinlikle başka spor dallarında kullanmamalısınız. Spor ayakkabılarının ayağınıza uyum sağlaması çok önemlidir, numara tercihini farklı yapmanız durumunda ayağınız burkulması söz konusudur.

spor ayakkabı

Kullanım Alanına Göre Değişen Spor Ayakkabı

Koşu için alınan spor ayakkabılar taban yapısı olarak yumuşak ve hafiftir, bu nedenle kros ayakkabılar kullanımı son derece rahat ayakkabılardır.  Spor ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de ayakkabının renk ve modelidir. Kadınların satın aldıkları ayakkabılarda renk tercihleri genelde kırmızı ve pembe ağırlıklı ayakkabılardır. Erkekler ise spor ayakkabı tercihlerinde en çok mavi tercihinde bulunurlar. Her iki cinsiyet grubun alabileceği spor ayakkabı rengi ise beyaz ya da siyahtır.

spor ayakkabı modelleri

Birçok kalitede spor ayakkabı vardır, ancak fiyatı ucuz olan ayakkabılar kesinlikle sağlıksız malzemelerin kullanıldığı ve kullanım ömrü çok kısa olan ayakkabı türüdür. Markalı ve fiyat bakımında yüksek olan ayakkabı ise her anlamda güvenle kullanabileceğiniz olası bir durumda garantini devreye girebileceği ayakkabı modelidir. Satın alacağınız spor ayakkabılarda gardırobunuzda bulunan sportif elbiselerinizin renklerini de dikkate alarak alışveriş yapmalısınız. Spor ayakkabılarının numara şekli diğer ayakkabı türleri ile farklı olabilir. Yani klasik ayakkabıda 43 numara giyen bir kişinin spor ayakkabı da 44 numarası ayakkabı giymesi muhtemeldir. Bunun nedeni ise spor ayakkabıların kalıp olarak diğer ayakkabı türlerine göre daha geniş olmasıdır. Konforlu olmasının nedeni de geniş kalıp olmasından kaynaklanır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

2020 ‘de Hangi Yatak Örtüleri Moda?

 Bu haberimiz ev hanımlarının bu yılın en moda  yatak örtülerini içeriyor. Yeni yatak örtüsü modelleri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir