Anasayfa / Anne / Çocuk / Dişlerin çürümemesi için beslenme çantasına dikkat edin

Dişlerin çürümemesi için beslenme çantasına dikkat edin

Hemen her annenin çocuklarında yaşadığı zorluklardan biri de dişlerin çürümesidir. Süt dişlerinin mineral yapıları yetişkin insanların dişlerine göre daha zayıftır. Süt dişlerinin normal dişlere oranla daha fazla organik madde içerir. Bu nedenle yanlış beslenme dişlerde çürük oluşumuna neden olmaktadır. Çocukların küçüklükten itibaren sağlıklı beslenmesine anne ve baba özen göstermelidir.

Özellikle okul çağındaki çocukların beslenme çantaları sağlıklı dişler konusunda büyük önem taşır. Beslenme çantasındaki besinlerin kalsiyum, fosfor yönünden zengin olması gerekmektedir. Doğru oranda ise florür içermelidir.

ŞEKERLİ GIDALAR YEDİRMEYİN

Diş gelişiminin sağlık bir şekilde ilerlemesi açısından çocuğunuzun okulda da sağlıklı beslenmesine ihtiyaç duyulur. Çocukların dişlerin çürümesine neden olan besinlerden en çoğu şekerli gıdalardır. Karbonhidrat ağrılık beslenen çocuklar bol şeker tüketimi yaşar. Bu da dişlerde çürük oluşumu için risk teşkil eder. Özellikle yemekler dışında yenilen şekerli gıdalar dişlere daha fazla zarar vermektedir. Çünkü dişlere yapışan şekerli gıdalar çürük oluşumunu sağlıyor. Her ne kadar dişler fırçalansa da arada geçen zaman dişlere zarar veriyor ve çürük oluşumu başlıyor.

dis fircalamanin onemi

SÜT DOSTU OLUN

Sağlıklı dişler için olmazsa olmazlar kalsiyumdur. Bunun yanı sırada fosfor ve doğru oranda florüre ihtiyaç vardır. Süt ve süt ürünleri dişlerin yapısını güçlendirmektedir. Yoğurt ve ayran gibi süt ürünleri diş sağlığı için doğru seçimlerdir. Yine aynı bir başka süt ürünü olan peynirin çürük oluşumunu azalttığı söylenir. Bu nedenle beslenme çantasında süt ve süt ürünleri her zaman yer almalıdır. Anne ve babalar, buna büyük özen göstermelidir.

sut icmenin cocukların disine faydalari

SEBZE VE MEYVEYİ UNUTMAYIN

Çocukların sağlıklı dişlere sahip olmasında sebze ve meyveler de büyük rol oynar. Sebze ve meyveler çürümeyi engellemesinin yanı sora dişlerin güçlenmesini de sağlamaktadır. Özellikle çocuklar ders aralarında abur cubur yerken şekerli gıdalar en çok dikkatini çeken şey olur. Bu nedenle çocukların beslenme çantalarında bunu engellemek için meyve konulmalıdır.

This is a close-up of vegetables and fruits.

EN BÜYÜK DÜŞMAN ABUR CUBURLAR

Çocuklarınızın Tatlı, çikolata, şeker gibi gıdaları meyve yoluyla daha az tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bu abur cuburların çocuklardaki diş çürümesinin ortaya çıkmasındaki en büyük nedenlerdir. Çocuklarınıza su içmesi konusunda hatırlatmalarda bulunun. Çünkü yenilen olası abur cuburlar nedeniyle diş ve diş etlerinde oluşan hasarlar su yoluyla az da olsa giderilebilir. Ayrıca aileler, çocuklarına her zaman düzenli olarak diş kontrolü yapılması gerektiğinin bilincinde olmalıdır.

chocolate with ingredients
chocolate with ingredients

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir