Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Oje Lekesi Nasıl Çıkar

Oje Lekesi Nasıl Çıkar

İlk yöntemde aseton içeren oje çıkarıcısı ile beyaz ve desensiz kağıt havluyu, bezi veya pamuğu ıslatın. Bu işlemi yaparken aseton içermeyen oje çıkarıcı kullanmak daha güvenlidir ancak etkileri daha azdır. Oje çıkarıcıyı kullanmadan önce kumaşın görünmeyen iç kısmında veya küçük bir dikiş yerinde deneyip kumaşa zarar verip vermediğine bakın.

Eğer herhangi bir yıpranma ve renk değişimi gözlemlemediyseniz ıslatılmış pamuğu lekenin üzerine ovmadan bastırın. Lekenin öbür tarafına da kalın bir kağıt havlu koyarsanız, bu işlemi gerçekleştirirken kumaşın arka tarafına leke geçmesini engellemiş olursunuz. Oje çıkarıcı ile ıslattığınız malzeme oje lekesini emdikçe yenisini hazırlayın ve bastırarak uygulamaya devam edin.

oje lekesi nasıl çıkar

Eğer oje lekesi kumaşın arka tarafına geçerse bu işlemleri oje lekesinin her iki tarafına uygulayabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra son olarak kıyafeti kullanma talimatında belirtildiği şekilde yıkayın ve doğal yollarla kurutun. Kıyafetteki oje lekesini temizlemek için aynı malzemelerin kullanıldığı, daha uzun süren ancak daha etkili ikinci bir yöntem de mevcut.

Oje lekesi olan kıyafetinizin lekeli kısmı ortada kalacak şekilde kıyafetinizi bir kase üzerinde gerin ve lastik bantla kaseye tutturun.

Koltuktaki ve Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kendi kendinize uygulayabileceğiniz oje temizleme yöntemi:

Beyaz ve desensiz bir kağıt havluya, temiz bir beze veya pamuğa, aseton içeren oje çıkarıcısı dökün. Bu işlemin, aseton içermeyen oje çıkarıcı ile yapılması daha güvenli, ama etkisi daha azdır. Aseton içeren oje çıkarıcı ile ıslatılmış olan havluyu, halıdaki oje lekesinin üzerinde ovmadan bastırarak tamponlayın. Havlu veya kullandığınız malzeme, oje lekesini emdikçe ara sıra değiştirin ve işlemi tekrarlayın.

oje-lekesi-nasil-cikarilir

Bir çay kaşığı ağartıcı içermeyen deterjanı bir bardak ılık suyla karıştırın. Bu karışımı, yeni bir kağıt havlu veya benzeri bir malzemeye emdirdikten sonra kağıt havluyu halı veya koltuktaki oje lekesi üzerinde basınçla tamponlayın ve oje lekesinin emilmesini sağlayın. Daha sonra olabildiğince az, temiz ve ılık su kullanarak halının oje lekesi için müdahale ettiğiniz bölümünü durulayın. Son olarak halı üzerinde kalan nemi, kuru ve temiz bir beyaz havluyla bastırarak alın.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir