Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Pancarın faydaları nelerdir?

Pancarın faydaları nelerdir?

Pancar çok eski çağlardan beri hastalıkların tedavisinde alternatif tıp olarak kullanılmış ve yüzyıllar boyunca da birçok farklı hastalık tedavi edilmiştir. Bunun en büyük sebebi içerdiği zengin mineraller ve vitaminlerden kaynaklanmaktadır.

Pancar her şeyden önce zengin oranda protein, diyet lifleri, karbonhidrat ve yağlar içerir. Bunun yanı sıra Folat, Pridoksin,Nisain, Tiamin, Riboflavin, A,C,E ve K vitaminlerini barındırmaktadır.

Sodyum bakımında zengin olan pancar, inanılmaz bir potasyum kaynağıdır. Kalsiyum, bakır, manganez, demir içermektedir.

Pancarın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Pancar Artrit Hastalığına Yararlı Gelir

Pancar çok yüksek oranda kalsiyum emilimini önleyebilmesine rağmen doku ve eklemlerin etrafındaki birikiminin neden olduğu artriti engelleyebilir. Yüksek oranda alkalin içeren pancar suyu, buradaki birikintilerin yok edilmesine yardımcı olur.

Anemiye İyi Gelir

Anemi, kanda hemoglobin oranın düşük olmasıyla ilgilidir. Pancar fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum, bakır, iyot, yağlar ve B1,B2,B6 ve P vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra niasin bakımından da zengindir. Dolayısıyla bütün bu vitamin ve mineraller anemi hastalığının ortadan kaybolmasına yardımcı olur.

pancarin faydalari

Diyabete İyi Gelir

Pancarın barındırdığı alfa lipoik asit, glikoz oranını düşürmeye yardım eden ve insülin duyarlılığını arttıran  bir çeşit antioksidan özelliği taşır. Pancarın bu özelliği de strese dayalı meydana gelen diyabet dalgalanmalarının önlenmesine yardımcı olur. Bununla ilgili yapılan araştırmalar, bu antioksidanın diyabet hastalığı ile savaşmada  kişilerde otonom nöropati ve periferik gibi koşulların meydana gelmemesi için yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Enflamasyona Faydaları

Pancarda kolin bulunmaktadır. Çok önemli bir besin olan kolin, bellek, kas hareketi, zihinsel işlevler ve uykusuzluk sorunlarıyla mücadelede yardımcı olur. Bunun yanı sıra hücre zarı yapısını korumak, yağ emilimine yardımcı olmak, sinir impulslarının iletişimini  kolaylaştırmak ve enflamasyonu azaltma açısından yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kan Basıncını Düşürür

Pancar hiper tansiyonu azaltır hatta engelleyebilir. Pancar nitrik oksitlere çevrilebilen nitratlar içerir. Nitrik oksit kan damarlarının genişlemesini sağlayan ve büyük önem taşıyan bir bileşendir. Bu özelliği nedeniyle kan akışını arttırır ve ayrıca kan basıncının azalmasına yardımcı olur.

pancarin yararlari nelerdir


Dayanıklılığı Arttırır

Pancar, sporcuların tükettiği besinlerin başında gelir ve dayanıklılığı arttırmaya yardım eder.  Egzersiz yaparken çiğ pancar suyu, vücutta kaslardaki oksijen sürkilasyonunun çoğalmasını sağlar. Bunun yanı sıra solunum yolu hastalıklarına karşı yardımcı olur.

Kansere Karşı Pancar

Kanser hastalıklarının en önemli sebebi serbest radikallerdir. Ama bunların dışındı başka sebeplerden de kaynaklanan kanser hastalıkları vardır.  Pancar anti kanser özellikleriyle bilinirve birçok kanser çeşidine yakalanmama açısından bünyenin direncini arttırmaktadır. Pancarın barındırdığı anti kanserojen bitkisel besinler kanserle savaşmada yardımcı olabilir, hatta kansere yakalanmayı engelleyebilir. Meme, pankreas ve prostat gibi kanser türlerini tedavi etme açısından pancar menşeli ilaçlar üzerinde çalışma yapılmaktadır.

Kalp Hastalığına İyi Gelir

Pancar kalp hastalıklarını önlemesiyle tanınır. Pancarın içerdiği nitrik oksitin kan damarlarını genişletici ve rahatlatıcı özelliği  vardır. Bu bileşenler ise kan ve damar sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır. Bu özelliği nedeniyle genel anlamda pancar kalp rahatsızlıklarına yakalanma tehlikesini azaltır.

pancar


Damar Sertliğine Karşı

Pancarda bulunan nitrik oksit yukarıda belirttiğimiz gibi kan akışının hızlanmasına ve kan damarlarının genişlemesine önemli anlamda katkıda bulunur. Bu durum arteryoskleroz gibi arteri rahatsızlıklar için etkili bir önlem olur. Pancar, bu şekilde damar sertliğine sebep olan unsurların yok edilmesi için etkili bir rol üstlenmiş olur.

Diğer Faydaları

Pancar bazı göz hastalıkları ve varis hastalığının önlenmesine büyük anlamda engel olabilir.  Bunun yanı sıra yapılan birçok araştırmada ateş düşürücü özelliğinin olduğuna dair umut verici sonuçları çıkmıştır ve kabızlık sorunun giderilmesine yardımcı olabilir. Pancarın aynı zamanda cilt ve saç sağlığına birçok yararının olduğu bilinir. Pancarın insan sağlığına faydaları ise modern tıbbın hala araştırma konusu olarak görülür ve yapılan bu araştırmalara devam edilmektedir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir