Anasayfa / Seyahat / Tarihe Yolculuk Galata Kulesi

Tarihe Yolculuk Galata Kulesi

Galata Kulesi İstanbul’un simge yapılarından olan ünlü kuledir. MS 6. yüzyılda inşa edilen kule, ilk olarak fener kulesi olarak yapılmış, sonrasında farklı amaçlara hizmet etmiştir. Tarihi boyunca zindan, yangın gözetleme, rasathane gibi işlevlere sahip olmuştur.

galata kulesi

Galata Kulesi 70 metre uzunluğunda, 9 metre iç, 14 metre dış çaplıdır. Yapının ağırlığı 10 ton olarak tahmin edilmektedir. Haçlı Seferleri sırasında büyük oranda zarar gören kule, Cenevizliler tarafından “İsa Kulesi” adı ile tekrar inşa edilmiştir. Yapısı gereği bir kale kadar sağlam olduğu düşünülmektedir. Kule, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçuş denemelerini yaptığı yer olarak da bilinmektedir.

galata kulesi gece görünüş

Galata Kulesi ve çevresi her zaman kalabalıktır. Etrafta oturup dinlenebileceğiniz ve bir şeyler yeyip içebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Ayrıca kule etrafındaki küçük dükkanlarda orijinal ürünler bulmanız mümkündür. Kuleye asansör ile çıkabilirsiniz. Üst katında küçük bir kafe ve restoran da bulunmaktadır. Kulenin dış balkon kısmında yürünecek alan oldukça dar olduğu ve kule her zaman kalabalık olduğu için balkonda tek yön işaretlerini görünce şaşırmamalısınız.

galata kulesi manzara

  • Ulaşım: İstiklal Caddesi’nden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tünel’den önceki sokaktan sola dönüp aşağı doğru yürüyebilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 09:00 – 19:00 arasında açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Yerli turist için giriş bedeli 6.5, yabancı turist için 13 Lira’dır.
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir