Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Saç Dökülmesini Önleyecek Öneriler

Saç Dökülmesini Önleyecek Öneriler

Saç dökülmesi büyük bir oranda kalıtsal sebeplerle meydana gelir fakat yetersiz beslenme sebebi ile oluşan mineral ve vitamin eksikliklerinin de saç dökülmesine yol açtığı bilinir.

Eğer saçlarınız kalıtsal sebeplerle dökülüyorsa bu durumu beslenmenizi düzenleyerek durdurmanız mümkün değil fakat saçlarınızın daha sağlıklı, canlı görünmesini ve dökülmenin de yavaşlamasını doğru bir beslenme programı ile sağlayabilirsiniz.

Saçlarınız belirli bir sebep olmadan dökülmeye başladıysa eğer başka bir hastalığın belirtisi olabileceği için mutlaka bir doktora görünmeniz tavsiye edilmektedir.

saç sökülmesi

Saç Dökülmesi ve Beslenme

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Demir bakımından oldukça zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, demir eksikliğine bağlı olarak saç dökülmesini durdurabilir. Demir eksikliği anemisinin de karakteristik belirtisi, saçların dökülmesi ve incelmesidir. Demir eksikliği, kandaki oksijen oranını düşürerek saç köklerindeki hücrelere ve organlara yeterince oksijen taşınamamasına yol açmaktadır.

 

Çocuklar ve gebelik dönemindeki kadınlar demir eksikliği riski taşırlar. Günlük olarak beslenmenize bol miktarda sebze ekleyip bu mineralin eksikliğinin yaratmış olduğu sorunlara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Meyveler

Birçok meyve güçlü bir bağışıklık sistemi için de gerekli olan C vitamini bakımından zengindir ve de antioksidan etkisi yaratır. C vitamini, vücudunuzdaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olurken güneşin zararlı ışınları, ısı ve hava kirliliği sebebiyle yıpranan saçların sağlığını da korumaktadır. Portakal, karpuz, greyfurt,  çilek başta olmak üzere, C vitamini içeren meyveler ile saçlarınızın daha sağlıklı olmasını da sağlamanız mümkün.

Kuruyemişler

Saçların normal olarak uzama döngüsünün korumasında esansiyel yağ asitleri, E vitamini, ve sülfür içeren kuruyemişler oldukça etkilidir.

Fındık, ceviz, badem gibi yemişler saçlara doğal olarak parlaklık verirken, yerfıstığı saç dökülmesine sebep olan tiroid bezi problemlerini engelleyen iyot bakımından da zengindir.

kuruyemiş

 Yoğurt

Saçların uzamasını sağlayan protein ve kalsiyum bakımından zengin olan yoğurt, aynı zamanda da sindirime yardımcı olan iyi bakteriler içermektedir.

Deniz Ürünleri

Karides, balık ve midye gibi deniz ürünleri saç köklerini güçlendirip hormonları dengelemeye yardımcı olan çinko içerir. Erkek tipi saç dökülmelerinde çinko eksikliyle sık karşılaşılmaktadır. Fakat aşırı çinko tüketiminin de saç dökülmelerine yol açabileceğini göz önünde bulundurulursa çinko takviyesi kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Fasulye

Hayvansal gıdalar yolu ile alınan protein için çok daha sağlıklı bir alternatif olan fasulye, sağlıklı saçlar için gereken proteini sağlar.

Hindi, Tavuk

Yeterince protein almadan daha sağlıklı saçlara kavuşmak ve yetersiz beslenme sebebi ile oluşan saç dökülmesini durdurmak da mümkün değil. Gerekli proteini yağlı ve sağlıksız et gibi gıdalardan almak yerine, daha az yağlı ve kaliteli protein kaynağı hindi eti ve tavuk tüketebilirsiniz. Ayrıca biotin ve B12 vitamini içeren yumurta da saçlarınızı güçlendirecektir.

Havuç

Gözlere yararının yanı sıra saç derisini de koruyan A vitamini içeren havuç, sağlıklı saç kökleri için tüketilebilinir. Saç derisinin sağlıklı olması için saçın uzaması, dayanıklı ve parlak olması açısından önemlidir.

Kabak Çekirdeği

Ceviz gibi aynen kabak çekirdeği de omega 6 yağ asitleri, çinko, demir ve protein bakımından zengindir ve tüm bu mineraller de saç sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Her gün 1 avuç kabak çekirdeği yerseniz eğer çok daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

çekirdek

Saç Dökülmelerine Karşı Beslenme Önerileri

Erkek tipi olan saç dökülmesi, düşük yağ içeren bir beslenme programı ile tamamen durdurulamasa bile yavaşlatılabilir.

Bazı bilim adamları, erkek tipi kelliğin ergenlik dönemlerinde artan testosteron seviyelerine bağlar.

Hayvansal gıda temelli olan yüksek yağ, testosteron seviyelerini arttırıp saç köklerini de olumsuz yönde etkileyebilmekte.

Proteinden oluşan saç telleri için günlük olarak beslenme yolu ile alınan protein ve B vitaminleri oldukça önemlidir. Bu proteini yağlı besinler yerine mercimek, fasulye, yoğurt gibi kaynaklardan alabilirsiniz.

Avrupa’da yapılmış olan bazı çalışmalar, soya proteininin saçın büyümesini %15 oranında arttırdığını belirtilir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir