Anasayfa / Güzellik / Saçlarınız için Bakım Önerileri

Saçlarınız için Bakım Önerileri

Yıkama

Öncelikle saçın güzel olması için temiz olması ilk şarttır. Kullandığınız şampuanınızın etkisini ve genel olarak saç hijyeninizi artırmak için de fırçalarınızı sık sık sıcak suyla ve sabunla temizleyin.

– Şampuan öncesi saçınızı toz ve kirden arındırmak için fırçalayın.  Böylece şampuanınız daha etkili olacaktır.

– Saçınıza krem işlemini uygularken, kullanmış olduğunuz saç kremi herhangi bir şekilde bakım özelliği taşımıyor ise saç derisine temas etmeyecek şekilde, yalnızca uç kısımlara uygulayın ve bol su ile durulayın.

saç bakimi

– Saçın derisindeki asit seviyesi ciltten daha fazladır. Bu sebeple bazik özellikli sabun, saç için kesinlikle tavsiye edilmez. Canlı hücrelerin tellerden ayrılmasına ve saç tellerinin kurumasına sebep olur.

– Şampuanın köpürme oranı, kullanılan suyun sıcaklığına ve içerisindeki köpürtücü maddelere bağlıdır. Ayrıca saç ne kadar kirli ise şampuan da o kadar az köpürür. Su ne kadar kireçli ve sertse, o kadar fazla şampuan kullanmak gerekir. Kısacası köpürme, şampuanın çok fazla temizlediği anlamına gelmiyor.
Bakım

– Saçınız düz ise, muhtemelen yağlanmadan şikayetçisiniz. Bunu önüne geçmek için günlük olarak derin bir temizleyici bir şampuan kullanıp, haftada bir de yağ birikimini önleyecek temizleyici jel uygulayın.

– Saçınız kıvırcık ise, büyük ihtimalle kuruluk probleminiz vardır; nemlendirici bir şampuan ve krem kullanmalısınız. Yıkadıktan sonra saçınızın suyunu bir havlu ile alıp, 4-5 damla silikon bazlı ve parlaklık verici serum uygulayın (saçınızın kalınlık derecesine göre miktarı artırabilirsiniz). Saçınızı elinizle açarak kendi kendine kurumasını tercih etmelisiniz.

saç
– Saçınız dalgalı ise, parlaklık artırıcı bir şampuan aynı zamanda da krem kullanın. İyice çalkalayın. Geniş dişleri olan bir tarakla saçlarınızın uçlarını açın ve uçlardan köklere kadar silikon bazlı parlaklık verici sprey uygulayın. Önüne bigo takılan bir fönle kurutun.

– Yaz aylarında saçınızın ya da saç derinizin bakımına daha fazla özen göstermelisiniz. Permalı ve boyalı saçların, yazın özellikle bakıma ihtiyacı olmaktadır. Kullanacağınız ürünlerin güneş korumalı olmasına da dikkat edin.

-Saçınıza nem verecek bakım maskeleri uygulayın ve besleyin; saçınızdaki yıpranmayı ve kuruluğu önleyerek parlak ve canlı bir görünüm sağlayacaktır. Saçınızı klordan ve deniz tuzundan tamamen arındırmak için çok iyi durulamalısınız.

Boya İşlemi 

– Kötü sürprizlerle karşılaşmamak için veya bir ürünü ilk kez kullanıyorsanız eğer; boyayı öncelikle bir tutam saçınızda deneyin.  Böylece daha tedbirli davranmış olursunuz!

– Saç diplerine dudak besleyicisinden sürün! Cildiniz ile saçınız arasında kalan bu bölgede oluşan mumumsu besleyici, böylece boyanın cildinize yayılmasını önlemiş olacaktır.

saç boyama

– Saçınızı boyandıktan sonra etrafa dağılmış boyayı temizlemek için boyanın bir kısmını saklayın. Boyalı bölgeye de taze boyayı sürdükten sonra bölgeyi ılık su ile yıkayın.

– Saçınıza parlaklık ve ışıltı kazandırmak için boyalı saçlar için hazırlanmış olan şampuanları tercih edin. Enerji verici ve yeniden yapılandırıcı bir serum ile düzenli olarak kür yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Pratik Güzellik Bilgileri**

Bayanlar bu habrrimiz  tam size göre ..Hızlı yağlanan saçlara, uzun sürede kuruyan ojelere, kurumuş ciltlere her …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir