Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlıklı yaşama düşman ikili

Sağlıklı yaşama düşman ikili

Alkol ve sigara sağlığın en büyük düşmanı olmasına rağmen çok büyük bir oranda kullanılıyor. Bunların ara sıra kullanımı bile sağlığa çok fazla zarar vermektedir. Bağımlılık oluşumu sağlayan bu maddeler, beraber kullanıldığında ise pek çok hastalığa neden oluyor.

15 KAT DAHA FAZLA

Sigara ve alkol kullanımı, zamanla bağışıklık sistemini zayıflatırken ve vücudun hastalıklara karşı savunmasız kalmasını sağlamaktadır. Sigara, akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biri olarak görülmektedir. Sigara tüketen bir kişinin içmeyen kişilere göre akciğer kanseri olma tehdidi 15 kat fazla olurken bu tehdit zamanla artmaktadır.

sigara alkol hastalıga neden olur

ZARARI SAYMAKLA BİTMEZ

Sigara ve alkolün vücudumuzda birçok zararı olur. Gırtlak, karaciğer, yemek borusu ve pankreas kanserlerinin gelişmesinde de birçok etkisi bulunur. Hatta vereceği zararlar “bitmez” desek yeridir. Kemik erimesi, kalp ve damar hastalıkları gibi tehditleri de bulunur. Ayrıca bu iki maddenin gebelik sırasında kullanımı da çok büyük risktir. Erken doğumun yanı sıra bebekte büyüme geriliği gibi kalıcı rahatsızlıklara yol açabilir.

saglıga zararlari

BİRBİRLERİNİ TETİKLİYOR

Alkol kullanımı, vücudumuzdaki nikotinin etkisini arttırmaktadır. Bu da sigara içen kişilerin alkol tüketmesi sigara içme isteğinin de artmasına neden olur. Alkol tüketimi ne kadar artarsa, sigara içme isteği de aynı şekilde artacaktır. Bu maddelerinden birinin uzun süre tüketilmesi, bireyin üzerinde aynı hazzı yaratabilmesi için zamanla daha yüksek dozda kullanma ihtiyacının oluşmasını sağlar. Aynı haz duygusunu elde etmek için, kişiler aldığı dozu gidererek arttırarak daha fazla sigara ve alkol ihtiyacı duyar. Artan kullanım ise sağlığa büyük zararların vermesine neden olur.

BİRİNİ BIRAKMAK DİĞERİNİ DE BIRAKMANIZDA KOLAYLIK SAĞLAR

Sağlıklı bir yaşam için hiç vakit kaybetmeden bu iki maddeyi kullanan kişiler tüketimi durdurmalıdır. Eğer başaramıyorsa gerekli doktor desteğini almalıdır. “Hem cebe hem de sağlığa zarar” sözümüz bunlar için birebir geçerlidir. Fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkların ortaya çıkmasını sağlayan bu ikili bağımlılık seviyesinin artmasıyla cebinde olan bütün parayı buraya bunlara harcamaktadır. Eğer ikisini birden bırakmak zor geliyorsa birini bırakmaya sağlamak diğerinin de bırakılmasını kolaylaştıracaktır. Çünkü vücutta azalan nikotin isteği giderek sizin bu maddelere olan ihtiyacınızın da azalmasını sağlayacaktır.

sigara birakma

Bu nedenle hiçbir zaman bunlara bırakmak için bahaneler göstermeyin. Her zaman istediğiniz şeyleri başarmak sizlerin elinde. Sağlıklı yaşam ve bu yaşamın keyfini çıkartmak istiyorsanız kendiniz için bir şeyler yapmalısınız.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir