Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Şalgamın Faydaları Nelerdir?

Şalgamın Faydaları Nelerdir?

Şalgam genellikle acı tadıyla bilinen bir kök sebzesidir. Kökü ile yaprakları çok yüksek oranda besin ve bileşenler içermektedir.  Ünlü Romalı filozof Pliny, şalgamı kendi döneminin en önemli gıdalardan biri olarak değerlendirmiştir. Yıllar sonra ise modern tıbbın şalgam üzerinde yaptığı bilimsel çalışmalar Pliny’nin ne kadar fazla haklı olduğunu ortaya koymaktadır.

Şalgam ülkemizde yaygın bir biçimde tüketilmektedir. Özellikle kış mevsiminde tüketimi artar, yemeklerin yanında da tüketimi tercih edilir. Şalgam aynı zamanda salatalarda ve turşularda da kullanılır. Kışın soğuk algınlığından oluşan hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır.

Şalgam bol oranda A vitamini içermektedir. Bunun yanı sıra C, E, K B6  vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, magnezyum gibi bir çok mineral ve bileşen barındırmaktadır.

şalgam

Şalgamın Faydaları Nelerdir?

Şalgamın içerdiği birçok vitamin, bileşen ve mineraller sağlık açısından önemli yararlar sağlar. Bu özelliği sebebiyle şalgam, kalp sağlığından kanserle mücadeleye, damar sağlığından cilt sağlığına kadar birçok bakımından sağlığımıza hizmet etmektedir.

Barındırdığı diyet lifleri ve Omega-6 yağlarının sağlığımıza olan yararlarının alanını daha da genişletmektedir. Diyet lifleri genel olarak sindirim sitemi sağlığını korumaya yardım ederken Omega-6 yağları cilt ve saç sağlığından iltihaplara kadar birçok yelpazede sağlığımıza hizmet etmektedir.

Kanseri Önler

Şalgam, kanser hastalığıyla savaşan sebzeler arasında yer alır. Şalgam, diğer sebzeler gibi kanaer hastalığı ile savaşmada doğal besinler ve antioksidanlar bakımından zenginidir. Şalgamın içerdiği gliknozolit oranı çok fazladır. Laboratuvar çalışmaları glikozinolit bileşeninin karaciğerdeki kanserojen maddeler ve toksinlerle etkileyici bir biçimde mücadele ettiğini ortaya çıkarmıştır.  Hatta bu maddenin tümörlerin büyümesini engellediği söylenmektedir. Bunun yanı sıra şalgamın etkili bir antioksidan olması kansere sebep olan serbest radikallere karşı vücudu koruduğunu söyleyebiliriz. Antioksidan özelliği sebebiyle şalgam serbest radikallerin bünyeden atılmasını sağlar.

Kalp Sağlığını Korur

Şalgam, kalp hastalığı ve kalp krizinin önlenmesinde önemli rol oynadığı belirtilen çok etkili bir anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu sebeple kolesterolü sağlıklı düzeyde tutmayı başarır ve bunda folatlar da etkili rol oynarlar. Aynı zamanda kalp damar sağlığı açısından çok önemli olan B vitaminini fazla oranda içermektedir.

şalgam suyu

Bağışıklık Sistemini Korur

Şalgam A, C, E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bunun yanı sıra beta-karoten ve manganez de dahil olmak üzere çok etkili bir antioksidan özelliğinin olması açısından bağışıklık sitemine inanılmaz yarar sağlar. Şalgamın kökleri C vitamini çok daha fazla içerir ve özellikle yapraklarının antioksidan özelliği çok daha fazladır.

Çok etkili bir antioksidan özelliği olması serbest radikallerin yok edilmesinin yanında hücrelerin yenilenmesi, hücrelerin sayısının artması, DNA hasarlarının giderilmesi, hasarlı hücrelerin onarılmasında bağışıklık sisteminin gereksinim duyduğu besinlerin karşılanması gibi birçok açıdan katkı sağlamaktadır. Bütün bu faydaları ile şalgam çok sağlam bir bağışıklık sisteminin temellerini atmaya yardım eder.

Bağırsak Hastalıklarına İyi Gelir (Omega-3 yağ asitleri ve K vitamini)

Şalgam bu mükemmel anti-enflamatuar maddelerin deposudur. K vitamini, bünyenin enflamatuvar sisteminin etkili bir düzenleyicisidir. Yapılan birçok bilimsel çalışma, omega-3 yağ asitlerinin bünyenin enflamasyon sistemini önemli anlamda desteklediğini ve  kalp ile diğer hastalık tehlikesini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra bağırsak rahatsızlıklarına karşı tedavi amaçlı olarak kullanılabilirken bağırsakları hastalıklara karşı koruma özelliği bulunur.

şalgam faydasi

Sindirim Sistemi Sağlığını Korur

Şalgam bünyenin sindirim sistemini desteklemeye yardım eden lifi yüksek oranda içermektedir. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar, şalgamın barındırdığı element ve bileşenlerin sindirim sistemini bazı zararlı bakterilerden ve enfeksiyonlardan koruduğunu ortaya koymuştur.

Kemik Sağlığını Korur

Şalgamın bol oranda içerdiği potasyum ve kalsiyum, osteoporoz gibi kemik hastalıklarını önlemek ve sağlıklı kemik gelişimi için yardımcı olur. Çocukların sağlıklı bir iskelet sahibi olmalarına önemli katkıda bulunabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yüksek oranda diyet lifi barındırması bağırsakların sürekli biçimde hareket halinde olmasını sağlar. Bu da vücudun gereksiz maddeleri daha hızlı şekilde dışarı atmasına yardım etmektedir. Bütün bunların yanı sıra iyi miktarda su içermesi nedeniyle kabızlık rahatsızlığına da alternatif çözümler sunabilir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir