Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kereviz, ıspanak ve elma gibi düşük kalorili besinler arasında yer alıyor. Diğer yiyeceklere oranla kereviz çok fazla bilinen bir besin değil ama otantik tadının yanı sıra kerevizin sağlığa çok yararı bulunuyor. Kereviz, A ve K vitamini bakımından oldukça zengindir. Kerevizin iyi bir antioksidan özelliği olması çok geniş alanda hastalıklara karşı vücudu koruduğu belirtilmektedir.

Eğer kilo vermeye istiyorsanız kereviz sizin için eşi benzeri olmayan bir besin deposu olabilir. 101 gramlık kereviz, sadece 16 kalori barındırırken 64 gramlık kereviz ise yalnız 10 kalori içermektedir. Kereviz tam bir sodyum ve potasyum deposudur.

kereviz faydasi

Kerevizin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çok az bilinmesine ve tüketilmesine rağmen kerevizin sağlığa yararları çok fazladır. Antioksidan özelliği sebebiyle organların hastalıklardan korunmasında etkilidir. Kereviz, kan basıncının dengelenmesinden alerjik hastalıklara, sinir sisteminden sindirim sitemine kadar birçok hastalığa iyi gelebilmektedir. Kerevizin yan etkileri ise yok denecek kadar azdır. Bu nedenle kerevizin düzenli biçimde tüketilmesi herhangi bir sağlık sorununa sebep olmayacaktır.

İltihabı Azaltır

Eklem ağrılarına çok iyi gelen kereviz, romatizmadan oluşan ağrılar için günde bir miktar kereviz tüketimi ağrıların azalmasında etkili olur. Bunun yanı sıra akciğer enfeksiyonları, akne sorunları ve astım atakları gibi rahatsızlıklar açısından kereviz, bizler için alternatif şifa kaynağı olabilmektedir.

Sinir Sistemi Sağlığına Etkisi

Kerevizin sakinleştirici özelliği bulunur ve sinir sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasına katkı sağlar. İçerdiği uçucu yağlar, bol miktardaki magnezyum ve mineraller, sinir sitemini sakinleştirmektedir. Stresten meydana gelen olumsuzlukları giderir. Beyinde bulunan asitlerin oranını dengeler. Akşamları bir kereviz sapı tüketimi kişinin rahat bir uyku çekmesine yardımcı olur.

kereviz yarari

Sindirim Sistemine Yararlıdır

Kereviz içerdiği lifler vasıtasıyla sindirim siteminin sağlığına yarar sağlar. Ayrıca bol oranda su barındırdığı için gereksiz maddelerin bünyeden kolay bir biçimde dışarı atılmasını sağlar. Kabızlığa sebep olan bağırsaklarda kurumayı ve hareketsizliği giderir.

İshal Sorunu Yaşıyorsanız Dikkat

Ancak kerevizin idrar söktürücü özelliği olması ishal sorunu yaşayanlarda sorunu daha da arttırabilir. Bu nedenle ishal sorununuz varsa kereviz tüketimini ertelemelisiniz.

Göz Sağlığını Korur

Kereviz, göz sağlığını koruyan A vitamini bakımından çok zengindir. Yaşa bağlı olarak meydana gelen gözlerdeki dejenerasyonu ve görme sorunları gidermektedir. Günde 1-2 kereviz sapı tüketimi bünyenin gereksinim duyduğu A vitaminin neredeyse %10’unu karşılamaktadır.

Kötü Kolesterolü Dengeler

Kerevizin barındırdığı bileşenler, kötü kolesterolün sağlıklı düzeylerde seyretmesini sağlar. Bu bileşenler aynı zamanda kerevize otantik tadını verir. Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir bilimsel araştırma sonucuna göre günlük iki sap kereviz tüketimi kötü kolesterolü yaklaşık 7 puan düşürme özelliğine sahip olur.

Kerevizin kolesterolü düşürmesi, ayrıca yüksek kolesterole bağlı diğer rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da önlemektedir (Kalp-damar hastalıkları, inme, felç gibi)

kereviz

Kan Basıncını Azaltır

Kerevizin barındırdığı ve ‘‘fitalid’’ olarak isimlendirilen bir bileşen kan dolaşımının sağlıklı bir biçimde yapılmasına katkıda bulunur. Bunun yanı sıra kereviz yüksek kan basıncını da düşürmektedir.

Cinsel Sorunları Çözebilir

Kerevizin cinsel sağlık rahatsızlıklarına da yararı bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak Dr. Alan R. Hirsch’ın yaptığı çalışmalar, kerevizin barındırdığı bazı bileşenlerin sağlıklı cinsel yaşam açısından katkı sağladığını ortaya koymuştur.

Dr. Alan R. Hirsch, günlük 1-2 kereviz sapı tüketmenin kişide olan cinsel sağlık rahatsızlıkları açısından çok faydalı olduğunu belirtmiştir.

Kanserle Savaşır

Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir bilimsel çalışma, “luteolin’” olarak isimlendirilen  bir bileşenin kerevizde bol orandaa olduğunu ve bu bileşenin kanser hücrelerinin artmasını engellediğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma sonucunda düzenli biçimde kereviz tüketiminin kadınlarda meme kanseri hücrelerinin yayılmasını yavaşlattığını ve meme kanserine yakalanma tehlikesini azalttığı ortaya koyulmuştur.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir