Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Şeftalinin faydaları nelerdir?

Şeftalinin faydaları nelerdir?

Tatlı ve bol sulu bir yaz meyvesi olan şeftali ılıman iklimlerde yetişmektedir. Ülkemizde ise en fazla Akdeniz Bölgesi ve Bursa’da yetiştiriciliği yapılmaktadır. Şeftali, meyve olarak tüketildiği gibi suyu sıkılarak da tüketilmektedir.

Şeftali, çok fazla oranda C vitamini deposudur. Ayrıca A ve B vitamini içerir. Şeftali magnezyum, kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum açısından zengindir.

Şeftalinin sağlığa olan faydalarını sıralayalım:

-Şeftali bileşenleri vasıtasıyla böbreklerin çalışmasını sağlar ve bağırsakların fonksiyonlarını düzenler. Bu da hazmı kolaylaştırır. Şeftali, bağırsakları yumuşatır ve kabızlık rahatsızlığı için ise birebirdir.

-Şeftali, böbreklerde meydana gelen taş ve kumun atılmasını sağlar. Ayrıca bunların oluşumunu önleme konusunda fayda sağlar.

seftalinin faydalari

– Şeftali, kanserin yayılmasına engel olmada etkilidir. Bunun yanında şeftali tüketimi ağız sağlığının korunması açısında yarar sağlar.

-Şeftali, kalp sağlığı bakımından çok önemli olan lif ve potasyum içermektedir. Lifler kolesterolü düzenli seviyede tutmayı sağlar. Bu durum da kalp sağlığına olumlu anlamda etki eder.

-Şeftali antioksidanlar bakımından iyi bir besin deposudur. Güneş ışığına maruz kaldığınızda meydana gelen serbest radikallere karşı vücudu korumaktadır. Zararlı güneş ışınlarının vücut üzerindeki etkisini kırar. Bunların dışında antioksidanlar bünyeyi diğer farklı rahatsızlıklardan da korur.

-Şeftalide bulunan C vitamini dokuların sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır. Dokularda oluşan travma sonrası dokuların hızla iyileşmesine katkı sağlar. Bağışıklığı güçlendiren şeftali, enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur. Ayrıca kemikleri ve kıkırdakları onarmada önemli rol oynar.

seftali

-Şeftali, kabızlık rahatsızlığını kolayca çözebilir. Şeftali, bol miktarda potasyum içermesi nedeniyle metabolizmadaki pH dengesini arttırır ve düzenli bir seviyede tutar. Aynı zamanda  karbonhidrat sindirimine katkı sağlar.

-Şeftali kilo vermek isteyenler kişiler için mükemmel bir meyve çeşididir. Düşük kalorili bir besin kaynağıdır. 100 gram şeftali yalnız 44 kalori içerir. Ayrıca tok tutma özelliği vardır.

-Bol miktarda A vitamini eksikliği özellikle kemik rahatsızlıklarına yakalanmaya sebep olur.  A vitamini açısından zengin olan şeftali genelde yaşlılıkla ortaya çıkabilecek kemik rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.

-Bir şeftalide hemen hemen 285 mg civarında potasyum bulunur. Potasyum da vücudumuzdaki kan basıncını dengelemek açısından önemli bir maddedir. Ancak yüksek potasyum, yaşlı insanlar ve böbrek hastaları için zararlı olabilir. Bu nedenle tüketimine dikkat edilmelidir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir