Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Eriğin faydaları nelerdir?

Eriğin faydaları nelerdir?

Kabukları ince olan erik B vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Bahar aylarında oluşan can erik ilerleyen zamanla beraber olgunlaşarak japon eriği haline gelir. Erik taze olarak veya kurutulmuş biçimde tüketilebilmektedir. Ayrıca kompostosu da yapılabilir.

A ve C vitamini ile potasyum, bakır mineralleri ve lif kaynağı olan erik aynı zamanda fosfor ve demir de içeriri.

Eriğin sağlığa olan faydalarını sıralayalım:

-Eriğin içerisinde bulunan lifler, bağırsakların çalışmalarını düzene sokar. Bağırsak kurtlarının tedavisinde önemli rol üstlenebilmektedir.

-Erik birçok hastalığın sebebi olan serbest radikalleri yok eder ve başta kalp, kalk krizi, inme olmak üzere bronşit, astım gibi rahatsızlıklara yakalanılmamasında ve bunların tedavisinde önemli rol oynar.

erigin faydalari

-Erik, görme kabiliyetinin korunmasına yardımcı olur.  Yaşlılıkla birlikte oluşan göz hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltır.

-Erik bol miktarda C vitamini içerir. Kolesterol ve diyabet gibi rahatsızlıkların ortadan kalkmasında yarar sağladığı düşünülür.

-Eriğin göğüs, solunum yolu ve meme kanserlerinin oluşmasına engel olduğu tespit edilmiştir.  Ama özellikle günümüzde en çok rastlanan meme kanserine karşı etkilidir.

– Eriğin en çok kalbe faydası vardır. Çünkü damarların tıkanmamasını sağlar.

– Eriğin sindirim sistemini hareketlendirir. Özellikle bağırsakların çalışmasına inanılmaz katkı sağlar. Kabızlığı önler.

erik olusumu

-Erik bünyede yer alan toksinleri temizler. Bu nedenle erik mükemmel bir temizleyici meyvedir.

-Eriğin içerdiği lifler karaciğer ve safra sağlığı için önemlidir. Karaciğer ve safranın yorulmasına engel olur.

– Kadınlarda menopozun ardından kemik sağlığını korur.

-Enfeksiyon rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

-İçerdiği magnezyum mineralleri nedeniyle sayesinde kas sorunlarını giderebilir. Kaslarda oluşan yorgunluğu alır ve rahatlatır. Böylece kramp vakaları azalır.

-Kilo vermede yardımcı olur.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir