Anasayfa / Aşk & İlişki / Şüpheyle oluşan paranoyaya kapılmayın

Şüpheyle oluşan paranoyaya kapılmayın

Herhangi bir olayla ilgili yaşanan emin olamama ya da güvensizlik duyma olarak adlandırılan şüphe, aşırı düzeyde olması hem kişiyi hem de çevresindekilerin hayatını olumsuz yönde etkilemesine neden olur.

Genellikle herkes zaman zaman bu duygu halinde olurken kimi zaman kişiler arasında ölümlerin yaşanması gibi kötü sonuçlar da doğurabiliyor. Günümüzde yaşanan ve giderek artan kadın cinayetlerinin en büyük nedenlerinden biri de bu tür kıskançlık paranoyaları olmaktadır.

Şüphe veya kuşku, bir insanın bir olay karşısında emin olamaması veya güvensizlik duymasıdır. Yani başka bir ifadeyle inanç ile inançsızlık arasında kalma durumudur. Şüphe, bazı durumlarda hastalık göstergesi olarak ortaya çıkar.

GÜNLÜK YAŞANTI SÜRDÜRÜLEMEZ HALE GELİR

Bütün psikolojik hastalıklarda olduğu gibi şüphenin eğer hayatımızı büyük oranda etkiliyor, ve işlevselliğimizi bozuyorsa hastalık olarak sayılmaktadır. Günlük hayatta herkes bazı şeylerden şüphe duyabilir. Ancak bu bizim hayatımızı kötü bir şekilde etkilemezse yaşamımızı sürdürmeye normal olarak devam ederiz. Önemli olan bunu akılda sürekli kalmaması, kısa zamanda gitmesidir. Ancak bazı kişiler bu düşüncelerinden kurtulamaz. Sürekli birilerinin onları kandırdığını düşünürler. Tabii bu kadarla da sınırlı kalmaz. Kendisine  zarar vermeye çalışıldığı, gittiği restoranda zehirlenmesine neden olunacağı, en önemlilerinden biri eşleri tarafından aldatılacağı ya da aldatıldığı gibi duygular nedeniyle hayatlarını sürdürmekte zorluk çekerler. Bu düşüncelerin yanı sıra bunları doğrulamaya ya da reddetmeye çalışmak için kanıtlar bulma peşine düşerler ve zamanlarının büyük bölümünü bunlara harcarlar.

düsünen adam

PARANOYAYA DOĞRU GİDER

Bu tür duygularla birlikte yoğun öfke, saldırgan olma, mutsuzluk ve kaygı gibi duygu hallerini de ortaya çıkar. Çünkü şüpheler “paranoya” haline gelmiştir. Böyle durumlarda birey, mutlaka tedaviye altına alınmalıdır. Ancak kişi şüphelerin doğruluğuna inanması nedeniyle  tedaviye başvurmamaktadır. Böyle durumlarda kişinin yakınları mutlaka tedaviye ikna etmeli  ve bu süreçte destek olmalıdır. Bu süreçte kişi ile kesinlikle inatlaşılmamalı. İleri düzeyde paronaya oluşmuşsa çevresindekilere zarar vermemesi açısından yatarak tedavi yönteminin uygulanması etkili olmaktadır.

KISKANÇLIK PARANOYALARI KADIN ÖLÜMLERİNE SEBEP

Çiftler arasında en fazla kıskançlık paranoyaları oluşmaktadır. Günümüzde yazılı ve görsel basında çok fazla duyduğumuz kadın cinayetlerinin en büyük nedenlerinden biri bu tür yaşanan kıskançlık paranoyalarıdır. Kişi, eşi tarafından aldatıldığını düşünerek bunu sürekli aklında uyarlayıp öfke göstermeye başlar ve saldırgan tutum içerisinde olur.

iliskide suphe guven

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Fener Taraftarından Şükran Ovalıya Küfür!

Caner Erkin Fenerbahçeden Beşiktaşa transfer olduktan sonra Fenerbahçeyle ilgili fotoğraflarını silmiş sonrasında , fotoğrafları niçin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir