Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Tarçın Zayıflamada Etkili Midir?

Tarçın Zayıflamada Etkili Midir?

Antioksidanlar bakımından oldukça zengin olan tarçının tek başına zayıflatma özelliği yoktur fakat kan şekerini daha doğrusu şekerin yani kandaki glikozu hücreler tarafından işlenmesini sağlamakta olan insülin hormonunu dengeler ve diyetinize yardımcı olabilir.

İnsülin, Glikoz ve Tarçının Etkisi
Pankreasta üretilen insülin hormonu, kanımızda bulunan şekeri vücut genelindeki hücrelere götürmekle görevli. Hücreler de insülin hormonunun taşımış olduğu glikozu alarak enerji üretiminde kullanmaktadır. Çok az besin lifi içeren rafine besinle, şeker ve diğer basit karbonhidratları tükettiğimizde bunlar çok kısa bir sürede sindirilir, glikoza dönüştürülür ve bu glikoz da kana karışır. Sürekli artan glikozu hücrelere ulaştırmak için de daha fazla insülin üretilmeye başlanır.

tarçın

Bu insülin dalgalanmaları, sisteme enerjinin yeterince hazır olarak bulunduğunu ve vücudun da enerji için yağ yakmasına gerek olmadığı mesajını vermektedir. Bu duruma bağlı vücut, yağ yakmanın yerine enerji kaynağı olarak glikozu kullanmaya devam edip daha fazla yağ depolar.

Glikoz/insülin dalgalanmasının tek olumsuz etkisi, daha çok yağ depolanması değildir. Bu dalgalanmalar da aynı zamanda yeterince yemek yememize rağmen, enerjimizin az olmasına ve çok kısacık sürede tekrar acıkmamıza da yol açmaktadır.
Tarçının zayıflamaya etkisi de bu noktada insüline yardımcı olarak, kan şekerini dengelemesinden kaynaklanır. Kanda bulunan glikozun, hücrelere taşınmasına yardımcı olan birtakım bileşenler içeren tarçın, vücudun ekstra insülin salgılamasının önüne geçmektedir.

Tarçını Diyetim İçin Nasıl Kullanabilirim?
Tarçın çayı hazırlayabilir, yoğurdun veya meyvelerin üstüne serpebilirsiniz.
Tarçın Çayı Tarifi: Tarçın çayını toz veya çubuk tarçınla hazırlayabilirsiniz. Eğer toz tarçın kullanacaksanız 1 büyük bardak çaya, 1-1.5 çay kaşığı tarçın yeterli olmaktadır.

tarçinin yarari
Tarçını kaynamış suya ekleyin ve karıştırdıktan sonra içebilirsiniz. Çubuk tarçın kullanacaksanız eğer bardağa almış olduğunuz kaynamış suyun içine 1 adet çubuk tarçın atın ve 8-10 dakika demlenmesini bekleyin. Tarçının çubuk bardaktan büyükse eğer birkaç parçaya bölerek hepsinin suyun içinde olmasına özen gösterin. Çayı tatlandırmak için de 2-3 diş karanfil ya da 1 dilim limon ekleyebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
-Tarçın kan şekerini dengelemeye yardımcıdır fakat beslenmenizi düzenlemezseniz tek başına tarçının bir etkisi olmaz.
-Vücudun daha fazla yağ depolamasına yol açan insülin hormonu ve kan şekeri dalgalanmalarını önlemek için, besin lifi bakımından zengin olan besinleri daha çok tüketmelisiniz.
-Çaya ve kahveye şeker eklememek, sonradan şeker eklenmiş besinleri yememek, beyaz ekmek yerine de tam tahıllı, çavdar ya da kepek ekmeği yemek atılması gereken diğer adımlardır.

tarçinin faydasi

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir