Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Terenin faydaları nelerdir?

Terenin faydaları nelerdir?

Tere tipik bir garnitür olarak tanınan yapraklı serin iklim koşullarında yetişen yeşil sebzelerdendir. Örselenmemiş bir bitki olan tere çok az bir bakımla birlikte bile ortalama 2 metreye kadar uzayabilir. Olgunlaştığı dönemde açık renkli pembe ve beyaz çiçekler açar. Tüye benzeyen yaprakları bulunmaktadır.

Terenin genellikle yaprakları tüketilir ve özellikle salataların içerisinde kullanılmaktadır. Tere ayrıca 5 gün civarında plastik kaplar ile buzdolabında saklanabilir. Tereyi saklarken ömrünü uzatmak açısından cam kavanozlara su karıştırıp saklayabilirsiniz.

Tereyi sağlık bakımından önemli kılan şüphesiz barındırdığı değerli vitamin ve minerallerdir. Tere yoğun oranda linolik yağ asitlerinin yanı sıra folik asit, demir, kalsiyum  A, C,E vitaminleri içerir. Tohumları folat ve protein deposudur.

Terenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Terenin sağlık açısından birçok yararı vardır. Göz sağlığını korumasından sindirim sistemine, kanserle mücadeleden kadın hastalıklarına kadar çok geniş bir alanda sağlığa hizmet etmektedir. Düzenli biçimde tere tüketmek savunma sistemini kuvvetlendirmekte ve birçok hastalıktan vücudu korumaktadır. Bu nedenle çocuklar dahil sağlıklı oranda tüketilmesine azami derecede özen gösterilmesi gereken besinlerin başında gelir.

terenin faydalari nelerdir

Kadın Hastalıklarına Faydaları

Terenin barındırdığı mineraller kadınlarda adet döngüsüne yardımcı olabilir ve adet bozukluklarını girebilir. Bunun yanı sıra bebek emziren annelerde sür artışını sağlar, çünkü tere yüksek oranda demir ve protein içermektedir. Doğumdan sonra annelere genellikle tere tavsiye edilir.

Sindirim Sistemi Açısından Faydalıdır

Tere kan arındırır ve bu nedenle iştah açıcı özelliği bulunur. Müshil olarak kabızlık durumunda kullanılır, kabızlık sıkıntılarını kısa sürede giderir. Terenin tohumları ile balın karıştırılmasıyla elde edilen kür maddesi yardımıyla dizanteri hastalığı tedavi edilebilir. Terenin tohumları suda kaynatılarak iyice inceltilir ve bu şekilde tüketilir. Böylece bağırsak hareketine katı sağlar. Bağırsakları temizler ve böylece aynı zamanda kilo vermeyi daha da kolaylaştırır.

Solunum Yoları Sağlığına Katkısı

Tere tohumu çiğnenerek de tüketilebilir. Bu uygulama öksürük, astım, baş ağrısı ve bronşit tedavilerinde kullanılabilmektedir. Nefes açıcı özelliği bulunur. Hafif nefes daralma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabilir. Özellikle astım rahatsızlığından kaynaklanan şiddetli öksürükleri azaltabilir.

tere cesitleri

Kansızlığa İyi Gelir

Tere düzen biçimde tüketildiğinde anemi hastalığını hafifletebilmektedir. Kan yapıcı özelliği bulunur. Demir bakımından zengin olan tere tohumu hemoglobin oranını arttırabilir. Bu özelliği ayrıca demir eksikliğinden ortaya çıkan kemik hastalıkları, kırılgan tırnak yapıları ve saç dökülmelerinin ortadan kalkmasına yardım edebilir.

Diyabete İyi Gelir

Şimdiye kadar yapılan araştırma sonuçları diyabet hastalığı açısından bir tehdit oluşturmadığını ortaya çıkarmıştır. Tam tersi olarak tere tohumlarının barındırdığı bazı maddeler kan şekerini dengelediği belirtilmiştir. Dozu için ise doktorunuza danışmanızda fayda var.

Kansere Yakalanma Tehlikesini Azaltır

Tere tohumu kanser hastalıklarına sebep olan serbest radikallere karşı etkili olan antioksidanlar içermektedir. Bu antioksidan özelliğin nedeniyle dokularda kanser hücrelerinin oluşturduğu  zararlı etkileri ortadan kaldırabilir ya da kanser hücrelerinin yıkıcı etkilerini azaltabilmektedir.

Zayıflamayı Sağlar

Terenin sindirim sistemi ve bağırsaklar üzerinde çok etkili yararlarının olduğunu belirtmiştik. Bağırsak hareketlerinin zayıf şekilde olması kilo vermeyi zorlaştırır. Ancak bağırsakların sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlayan tere kilo vermeye yardım eder. Bunun yanı sıra tere yağ yakan hücrelerin sağlıklı bir biçimde çalışmalarını destekler.

terenin yararlari

Cilt ve Saç Sağlığını Korur

Suda kaynatılarak saçlara uygulanması saç sağlığını korur ve içerdiği demir maddesi başta olmak üzere diğer vitaminler ve mineraller sayesinde saçların kırılganlıklarını yok eder ve yumuşak, sağlıklı bir görünüm kazanıdır.

Göz Sağlığını Korur

Özellikle tere otunun barındırdığı bol orandaki A vitamini göz sağlığı açısından önemlidir. Yaşlılığa bağlı olarak oluşan katarakt hastalığı ve birçok göz hastalığına yakalanma tehlikesini azaltır.

İdrar Söktürücüdür ve Böbrek Sağlığını Korur

Çok etkili bir idrar söktürücü özelliği olan tere, bunun yanı sıra böbrek sağlığını korumaya yardım eder. Böbreklerde yaş oluşmasına müsaade etmediği gibi, bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir