Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Tül Perdeler Nasıl Temizlenir?

Tül Perdeler Nasıl Temizlenir?

Havalar ısınıyor, bahar geldi, tazelenmeye hazırlanın. Bahar temizliği zamanı da geldi. Evlerin en önemli aksesuarlarında perdeler için temizlik vakti.

Renkleri ve şekilleriyle evlerin atmosferini belirleyen perdelerinizi de bahara hazırlayın. Perdelerinizi geride bıraktığımız mevsimin tozundan arındırmak için kolları sıvayın.

Onlarca farklı çeşidi bulunan perdelerin her çeşidi için farklı temizlik yöntemleri kullanılmaktadır. Çoğunlukla açık renk olanları tercih edilen tül perdelerin temizliği de evdeki hijyen açısından oldukça önemlidir.

Tül perde nasıl temizlenir?

Tül perdelerinizin temizliğini her mevsim geçişinde yapmanız önerilir. Genellikle açık renk olanları tercih edildiğinden tül perdeler tozdan ve kirden çok etkilenirler. Eğer evinizde soba varsa, odalarda sigara içiliyorsa ya da çok tozlu bir yerdeyseniz tül perdelerinizin temizliğini daha sık yapmalısınız.

Çamaşır Makinesinde

Tül perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Fakat kesinlikle sıcak su kullanmamalısınız. Sıcak su tül perdenizin çok kırışmasına ve daha çabuk yıpranmasına sebep olur. Narin yıkama tercihinde tercihen 30 derecede yıkanması önerilir. Kırışmasını engellemek için tül perdenizi kornişten çıkarır çıkarmaz bekletmeden yıkamalısınız. Ayı şekilde makineden çıkar çıkmaz da bekletmeden asmalısınız.

Elde Yıkama

Eğer elde yıkayacaksanız küveti kullanabilirsiniz. Bu işlem için ılık su ve çamaşır makinesine koyduğunuzdan biraz daha fazla deterjan kullanın.  Bir defa suyu değiştirip tekrar yıkayın. Küvetin üstüne enlemesine bir sopa koyun ve perdeyi bu sopadan sarkıtın. Böylece yıkarken kırışmasını engellemiş olursunuz. Yıkama bittikten sonra perdeyi silkeleyin.

Sararmış perde nasıl temizlenir?

Daha çok kirlenmiş ve rengi solmuş, sararmış perdenizi önce normal şekilde yıkayın. Küvette deterjanlı su hazırlayın ve içine 1 su bardağı amonyak ekleyin. Perdenizi bu suda 2 saat bekletin.  Ardından duru suyla yıkayın ve güneşte kurutun.

tül perde temizlemede püf noktaları

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Tül perdeler ütüye ihtiyaç duymaz. Doğru şekilde yıkadıktan sonra bekletmeden hemen asarsanız kırışmazlar.
  • Tül perdenin üstünde işlemeler varsa, işlemeler içte kalacak şekilde katlayarak makineye koymalısınız.

Bu yöntemleri uygulayarak tül perdelerinizin tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz.

https://youtu.be/X_C96Jo69Oc

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir