Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmez. Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına olan katkısından, kansere yağ kaybına karşı mücadeleye kadar çeşitli hastalığa yararı vardır.  Kısacası yeşil çay yeşil bir sıvıdan daha fazlasıdır denilebilir.

1) Kalp Hastalığına Faydaları

Bilim adamları, yeşil çayın damarların cephelerini güçlendirdiğini ispatlamışlardır. Bunun yanında da kalp hastalıklarının birincil nedeni kan pıhtılaşmasına karşı da etkilidir.

2)Zayıflamaya Yardımcı

Yeşil çayın metabolizmayı güçlendirici etkisi vardır. Yeşil çayın içinde bulunan polifenol yağ oksidasyonu ve vücudumuzun aldığı gıdalar içerisindeki kalori seviyesinin, dengelenmesini sağlar.  Aynı zamanda bağırsakların çalışmasına da yardımcı olduğundan dolayı daha kolay kilo verilmesinde etkilidir.

YEŞİL ÇAY FAYDALARİ

 

3)Diyabete Faydaları

Yeşil çay durdurur ve şeker seviyesinin düzenlenmesine ve kan şekerinin yükselişini yardımcı olur. Bu özelliği ile ayrıca diyabet yüzünden meydana gelme ihtimali olan diğer hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.

4)Kolesterole İyi Gelir

Yeşil çay, ve kolesterol seviyesini normalde tutarak kandaki yüksek kolesterolü giderir.

5) Parkinson ve Alzheimer Hastalıklarına Yararları

Yeşil Çayın Parkinson ve  Alzheimer hastalıklarına sebep olan etkenleri giderdiği söylenebilir. Bu konuyla ilgili fareler üzerinde yapılan deneysel  çalışmalar da gösteriyor ki  yeşil çay ölen beyin hücrelerini korur ve hasarlı beyin hücrelerini de restore ediyor.

 

YEŞİL ÇAY FAYDASİ

6)Diş  Çürüğüne Yararları

Yeşil çayın içerdiği antioksidanlar yardımıyla boğaz ve bakteri enfeksiyonları, diş çürüğü ve diğer diş sorunlarına sebep olan virüsleri yok ettiği düşünülmektedir.

7)Kan Basıncını Düzenler:

Yeşil çayın düzenli olarak tüketilmesi, kan basıncı riskini azalttığı düşünülüyor. Ayrıca yeşil çayın kan basıncını sağlıklı seviyede tutması kalp sağlığı açısından da önemlidir. Bu özelliği ile yeşil çay tansiyon hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.

8)Depresyona Faydaları

Theanine, yeşil çayın  yapraklarında bulunan bir amino asit maddesidir. Yeşil çayın içerdiği theanine maddesi, çayı tüketenler için büyük yarar, sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki sağlamaktadır.

YEŞİL ÇAY

 

 9)Cilt Bakımında Yeşil Çay

Yeşil çay, özellikle yüzde meydana gelen kırışıklıklara karşı etkili bir bitkidir. Cildin yaşlanmasını geciktirir. Bunu sağlayanlar da içerdiği antioksidan ve anti-inflamatuar faaliyetleridir.  Yeşil çayın, güneşten kaynaklanan birtakım cilt sorunlarında da şifa olduğu bilinir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir