Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Yiyecekler Ruh Halinizi Nasıl Etkiler?

Yiyecekler Ruh Halinizi Nasıl Etkiler?

Yedikleriniz sizi gerçekten de iyi bir ruh haline sokabilir mi? Kötü bir ruh haliyle başa çıkmak ya da hafif bir depresyonu atlatmak için neler yiyebilir ve içebilirsiniz?

Beslenme şeklinin ruh halini nasıl etkilediğine işaret eden birçok araştırma mevcuttur. Bu çalışmalar nihayete ermemiş olsa bile bizim için faydalı ipuçları sunuyorlar.

Yiyeceklerin ruh haline yaptığı etki temel olarak şuna dayanır: Beslenme stilinde olan değişiklikler, beynin yapısında fizyolojik ve kimyasal değişikliklere neden oluyor ve bu da davranış değişikliğine yol açabilir. Peki, ruh halinizi yükseltmek için yiyeceklerden nasıl yararlanabilirsiniz?

beslenme

Karbonhidratları Yasaklamayın Onun Yerine Akıllı Olanlarını Tercih Edin

Karbonhidratlarla ruh hali arasındaki ilişki triptofan adlı bir aminoasitle ilgilidir. Beyne daha çok triptofan girdikçe beyin, daha fazla serotonin sentezlemektedir. Bu da ruh halinin çok daha iyi hale gelmesini sağlamaktadır. Serotonin beyinde B vitamini ve triptofan yardımıyla sentezlenmektedir.

Dengeli Bir Kahvaltı Edin

Düzenli bir kahvaltı etmenin çok daha iyi bir ruh hali getirdiği, gün içinde daha çok enerji anlamına geldiği, daha kuvvetli bir hafıza olacağı; kahvaltıyı atlamanın da tam tersine endişe ve yorgunluk haline neden olduğu belirtilir. İyi bir kahvaltı için, lif açısından zengin proteinlere, gıdalara, tam tahıl içeren karbonhidratlara ve yararlı yağlara yer vermeliyiz.

Omega-3 Yağ Asidi Tüketiminizi Arttırmalısınız

Son yıllarda yapılan çalışma ve araştırmalar, keten tohumu, ceviz ve yağlı balıklarda bulunan omega-3 yağ asidinin, depresyona karşı koruyucu olabildiğini ortaya koymuştur. Omega-3’ün beyindeki nörotransmitter yani sinir iletici yollarını etkilediği düşünüldüğü zaman bu bulgu anlam kazanmakta. O sebeple haftada birkaç kez balık yemek, ruh halinizi iyileştirmek için faydalı olabilmektedir.

Akdeniz Diyetini Deneyin

Hepsi depresyonu önlemede yararlı besin maddeleri içeren sebze, meyve, kuruyemişler balık ve balık ağırlıklı olan bir Akdeniz diyeti, sağlıklı ve dengeli bir beslenme şekli sağlıyor. Bu besinlerde bulunan B-12 ve folik asit tüketiminin de depresyonu önleyebileceğine dair bulgular mevcuttur.

ruh hali

Selenyum Açısından Zengin Olan Gıdalar Tüketin

Yapılan çalışma ve araştırmalar düşük selenyum tüketiminin depresyon ile ilişkili olabileceğini ileri sürüyor. Selenyum, yoğun olarak kuruyemişlerde, deniz ürünlerinde, yağsız ette ve de tam tahıllı karbonhidrat çeşitlerinde , düşük yağlı süt ürünlerinde bulunur.

Kafeini Abartmayın

Depresyona eğilimi olanlarda,  fazla kafein tüketimi tetikleyici bir rol oynayabilmektedir. Eğer böyle bir riskiniz olduğunu düşünüyorsanız, kafein tüketiminizi durdurun ya da azaltın. Kendinizi bir ay sürede bu şekilde deneyip, ruh halinizde olan değişikliği izleyip kararınızı buna göre verebilirsiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir